GŁOS ORGANIZACJI MIĘDZYNARODOWYCH

| 26 gru 2023  18:51 | Brak komentarzy

Międzynarodowe organizacje dziennikarskie wypowiadziały się w sprawie TVP. Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy (IFJ) i Europejska Federacja Dziennikarzy (EFJ) w niedzielę krytycznie oceniły ingerencję partii politycznych w działalność publicznych mediów w Polsce.

Na swojej stronie IFJ, informuje, że politycy PiS protestują w siedzibie odebranej im TVP. „która była tubą rządu w czasie ostatnich 8 lat rządów PiS, co skończyło się wraz z wyborami parlamentarnymi w październiku”.

Jak zaznacza IFJ, „przez lata w dorocznych raportach Media Pluralism Monitor (MPM) krytykowano brak politycznej niezależności polskiego nadawcy publicznego. (…) Według ostatniego raportu MPM, TVP pozostaje dla Polaków najmniej wiarygodnym źródłem informacji, właśnie z powodu braku politycznej niezależności”.

„W ostatnich latach – czytamy w komunikacie IFJ- polityczna stronniczość i skrzywienie (polskich) mediów publicznych osiągnęły bezprecedensową skalę”. Miały miejsce „nierównowaga w przedstawianiu poszczególnych aktorów życia politycznego oraz rozmaite zafałszowania”, a „niektóre relacje TVP tworzyły bezpodstawne analogie, które w fałszywy sposób upolityczniały wydarzenia i problemy, otwarcie manipulując faktami”.

Jak powiedział sekretarz generalny IFJ Anthony Bellanger, w polskich mediach publicznych niezbędne są zmiany, ale „nowy rząd nie powinien powtarzać błędów poprzedniego”. „Te reformy muszą być przeprowadzane z poszanowaniem prawa i niezależności dziennikarskiej” — zaznaczył.

Sekretarz generalny EFJ Ricardo Gutierrez zaapelował do polskich polityków, by nie utrudniali pracy dziennikarzom TVP, „którzy nie są odpowiedzialni za ekscesy ich menedżerów.

(na podstawie Onet)

Komentując wypowiedzi Anthony Bellangera i Ricardo Gutierreza trzeba stwierdzić, że sekretarze międzynarodowych organizacji dziennikarskich nie wykazali się pogłębioną wiedzą na temat sytuacji w TVP. Propagandowe działania kierownictwa TVP przez osiem lat trudno nazwać „ ekscesami menedżerów”, a „ niezależności dziennikarskiej „ ze świeczką można było szukać w TVP Info. Mimo to dobrze, że międzynarodowe organizacje dziennikarskie wypowiedziały się po stronie koniecznych zmian w TVP. Szkoda tylko, że przez osiem lat zainteresowanie sytuacją w polskich mediach publicznych ze strony IFJ i EFJ było znikome.

(am)

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński
    3/2024
     
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...