GŁOS ORGANIZACJI MIĘDZYNARODOWYCH
Dziennikarze RP | 26 gru 2023 18:51 | Brak komentarzy
Międzynarodowe organizacje dziennikarskie wypowiadziały się w sprawie TVP. Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy (IFJ) i Europejska Federacja Dziennikarzy (EFJ) w niedzielę krytycznie oceniły ingerencję partii politycznych w działalność publicznych mediów w Polsce.
Na swojej stronie IFJ, informuje, że politycy PiS protestują w siedzibie odebranej im TVP. „która była tubą rządu w czasie ostatnich 8 lat rządów PiS, co skończyło się wraz z wyborami parlamentarnymi w październiku”.
Jak zaznacza IFJ, „przez lata w dorocznych raportach Media Pluralism Monitor (MPM) krytykowano brak politycznej niezależności polskiego nadawcy publicznego. (…) Według ostatniego raportu MPM, TVP pozostaje dla Polaków najmniej wiarygodnym źródłem informacji, właśnie z powodu braku politycznej niezależności”.
„W ostatnich latach – czytamy w komunikacie IFJ- polityczna stronniczość i skrzywienie (polskich) mediów publicznych osiągnęły bezprecedensową skalę”. Miały miejsce „nierównowaga w przedstawianiu poszczególnych aktorów życia politycznego oraz rozmaite zafałszowania”, a „niektóre relacje TVP tworzyły bezpodstawne analogie, które w fałszywy sposób upolityczniały wydarzenia i problemy, otwarcie manipulując faktami”.
Jak powiedział sekretarz generalny IFJ Anthony Bellanger, w polskich mediach publicznych niezbędne są zmiany, ale „nowy rząd nie powinien powtarzać błędów poprzedniego”. „Te reformy muszą być przeprowadzane z poszanowaniem prawa i niezależności dziennikarskiej” — zaznaczył.
Sekretarz generalny EFJ Ricardo Gutierrez zaapelował do polskich polityków, by nie utrudniali pracy dziennikarzom TVP, „którzy nie są odpowiedzialni za ekscesy ich menedżerów.
(na podstawie Onet)
Komentując wypowiedzi Anthony Bellangera i Ricardo Gutierreza trzeba stwierdzić, że sekretarze międzynarodowych organizacji dziennikarskich nie wykazali się pogłębioną wiedzą na temat sytuacji w TVP. Propagandowe działania kierownictwa TVP przez osiem lat trudno nazwać „ ekscesami menedżerów”, a „ niezależności dziennikarskiej „ ze świeczką można było szukać w TVP Info. Mimo to dobrze, że międzynarodowe organizacje dziennikarskie wypowiedziały się po stronie koniecznych zmian w TVP. Szkoda tylko, że przez osiem lat zainteresowanie sytuacją w polskich mediach publicznych ze strony IFJ i EFJ było znikome.
(am)
Komentarze
Pozostaw komentarz: