Dziennikarze u progu ery sztucznej inteligencji

| 31 maj 2023  20:57 | Brak komentarzy

Oddział Kielecko-Radomski Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej skupia ponad 30 osób związanych z lokalnymi redakcjami prasowymi, telewizyjnymi i branżowymi portalami internetowymi.

Spotkanie, które odbyło się 25 maja br. w Radomiu, poświęcone było omówieniu bieżących spraw środowiska dziennikarskiego. Rozpoczęło je uczczenie minutą ciszy zmarłych w tym roku: Rity Kutkiewicz oraz red. Jerzego Figasa.

Przewodniczący Zarządu Oddziału red. Jerzy Chrobot, przedstawiając sprawozdanie Zarządu z rocznej działalności, podkreślił znaczenie ustanowionej nagrody „Talent mediów”.

W kwietniu br. podczas uroczystej gali w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach statuetki wraz z dyplomami otrzymali pierwsi laureaci. Nagroda, której celem jest promowanie wśród młodych dziennikarzy ponadczasowych wartości tego zawodu, jak rzetelność i odpowiedzialność za słowo, będzie wręczana raz w roku. Nasz Oddział Stowarzyszenia jest kolejnym, który w taki sposób honoruje profesjonalne dziennikarstwo.

Sekretarz Zarządu, red. Adam Dziedzic, wnioskował o cykliczność zebrań, raz na kwartał. Istnieje bowiem potrzeba sygnalizowania konkretnych problemów środowiska.

Ponadto za ważne zadanie Stowarzyszenia należy uznać aktywność w organizowaniu otwartych paneli dyskusyjnych czy spotkań o charakterze szkoleniowym. Powołany został zespół do spraw zainteresowania młodych dziennikarzy przynależnością do SDRP, co zawsze było kojarzone z dużym prestiżem.

Dyskusję zdominowały potencjalne zagrożenia, jakie dla redakcyjnej pracy może przynieść sztuczna inteligencja. Choć trudno też nie zauważyć wielu oczywistych korzyści.

Miłym akcentem tego spotkania było uhonorowanie nestora radomskich dziennikarzy red. Mieczysława Kacy statuetką „Talent mediów” za całokształt dorobku twórczego.

To bardzo dobrze znany redaktor, choćby z racji stażu zawodowego, ale przede wszystkim bogatej publicystyki na łamach wielu lokalnych tytułów prasowych. Zaczynał w 1951 r. jako korespondent terenowy „Życia radomskiego” w Zwoleniu. Co ciekawe, był wówczas… w maturalnej klasie. W szczytowym okresie swojej aktywności dziennikarskiej red. Mieczysław Kaca współtworzył i przez wiele lat szefował i nadal szefuje „Tygodnikowi radomskiemu”, gwarantując rzeszom czytelników z Radomia i regionu ciekawą lekturę. Cały czas jest czynny w swoim ukochanym zawodzie.

Naszemu koledze, bardzo lubianemu i szanowanemu przez całe środowisko, serdecznie gratulujemy.

Barbara Pikiewicz
Zdjęcia: Adam Dziedzic / ObiektywnieTV

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...