40 lat Stowarzyszenia. Dziennikarski jubileusz

| 2 kwi 2022  17:04 | Brak komentarzy

Trzydziestego marca 2022 roku w restauracji „Kaczka Dziwaczka”, która ze względu na swoją lokalizację niemal od zawsze była przyjaznym azylem wrocławskich i dolnośląskich żurnalistów, odbyło się niecodzienne spotkanie.

Jego geneza sięga 1982 roku, kiedy to w skomplikowanej sytuacji społeczno-politycznej kraju spowodowanej wprowadzeniem stanu wojennego zawieszono, a następnie 19 marca rozwiązano Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. W takich okolicznościach już następnego dnia, czyli 20 marca, w siedzibie Zarządu Głównego RSW „Prasa-Książka-Ruch” w Warszawie grupa 94 dziennikarzy proklamowała powstanie nowej organizacji – Stowarzyszenia Dziennikarzy PRL, która w wyniku zmian ewolucyjnych w 1989 przyjęła nazwę Stowarzyszenie Dziennikarzy RP. Do nowego Stowarzyszenia weszło około 60 procent byłych członków SDP.

Na szefa Zarządu Głównego Stowarzyszenia wybrano Klemensa Krzyżagórskiego, w przeszłości redaktora naczelnego wrocławskiej „Odry”. Współzałożycielami nowo powstałej organizacji było wielu znakomitych dziennikarzy, jak choćby Jerzy AmbroziewiczErazm FethkeMarian Podkowiński. Na spotkaniu założycielskim Wrocław reprezentowali Julian Bartosz i Zdzisław Czekierda.

Naturalną konsekwencją powyższej decyzji było tworzenie oddziałów regionalnych Stowarzyszenia, w tym Oddziału Dolnośląskiego. Już w kwietniu 1982 roku we Wrocławiu kilkudziesięciu dolnośląskich dziennikarzy taki oddział powołało, a jego pierwszym przewodniczącym został Wacław Dominik, zastępcą – Małgorzata Garbacz, a do Zarządu weszła między innymi Elżbieta Kokowska.

Aktualnie we Wrocławiu lub innych dolnośląskich miejscowościach mieszka 26 współtwórców Stowarzyszenia, w tym dwóch przybyłych z innych regionów kraju. I właśnie z okazji jubileuszu 40-lecia Stowarzyszenia Zarząd Oddziału SDRP Dolny Śląsk postanowił zaprosić ich na spotkanie, by nie tylko powspominać minione lata, ale również symbolicznie uhonorować. Przybyłych na uroczystość powitał przewodniczący Oddziału Ryszard Mulek, a jego zastępca Jan Stanisław Jeż przedstawił krótką informację dotyczącą okoliczności powstania Stowarzyszenia.

Następnie wręczone zostały okolicznościowe dyplomy oraz odznaki „Za zasługi dla SDRP Dolny Śląsk”.  Otrzymali je: Krystyna Jarosz-CzechElżbieta KokowskaLidia WietrzyńskaJanusz Dobrzański,Jerzy HankiewiczWłodzimierz Konarski (współtworzył oddział w Koszalinie), Zbigniew Próchniak Andrzej Werka.

Z kolei dyplomami uhonorowani zostali: Małgorzata GarbaczHelena Wojtas-KaletaZdzisław CzekierdaLesław MillerEngelbert Miś (współtworzył oddział w Opolu), Stanisław Wolny i Cezary Żyromski, którzy wcześniej byli już wyróżnieni odznakami „Za zasługi dla SDRP Dolny Śląsk”. 

Nieobecnym na spotkaniu współtwórcom Oddziału SDRP Dolny Śląsk odznaki i dyplomy zostaną dostarczone za pośrednictwem poczty. Otrzymają je: Ewa Szumowska-LempartDanuta Szopa-Strumpf,Tadeusz EmerlingWitold GregorowiczJerzy ŁętowskiZbigniew Flondro i Ryszard Stokłosa. Dyplomy otrzymają także Jerzy Lesicki i Julian Bartosz.

W spotkaniu wziął również udział wieloletni przewodniczący Dolnośląskiego Oddziału SDRP Waldemar Niedźwiecki oraz były dyrektor Wrocławskiego Wydawnictwa Prasowego Zbigniew Kawalec.

Po symbolicznej lampce szampana odbyła się długa, wzruszająca i niezwykle ciekawa dyskusja. Kulisy i meandry swojej dziennikarskiej przygody przedstawili: Engelbert MiśWłodzimierz KonarskiZbigniew Próchniak i Krystyna Jarosz-Czech.

Tekst: Jan Stanisław Jeż
Zdjęcia: Jan Drajczyk

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...