40 lat minęło. Nie tylko wspomnienia
Dziennikarze RP | 24 mar 2022 22:39 | Brak komentarzy
20 marca 2022 r. upłynęło 40 lat, od pamiętnego zebrania w siedzibie RSW Prasa Książka Ruch w Warszawie, gdzie 94. dziennikarzy z różnych warszawskich i terenowych redakcji podjęło decyzję utworzenia Stowarzyszenia Dziennikarzy PRL w miejsce rozwiązanego SDP.
W 40. rocznicę jakże istotnego dla środowiska dziennikarskiego w tamtym czasie wydarzenia, przedstawiciele Prezydium Zarządu Głównego Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej spotkali się ze współzałożycielami SD PRL. W spotkaniu uczestniczyli: Jerzy Byra organizator koła SD PRL w redakcji” Oświata i Wychowanie” , Andrzej Dobrzyński, w roku 1982 redaktor naczelny tygodnika „Prawo i Życie”, Włodzimierz Prywałow – „Trybuna Ludu”, Jerzy Walasek – tygodnik „Perspektywy” i Andrzej Ziemski – redaktor naczelny „Sztandaru Młodych”. Ze strony Prezydium Z.G. w spotkaniu uczestniczyli: Jerzy Domański, Tomasz Miłkowski i Andrzej Maślankiewicz.
Oprócz wspomnień nie zabrakło refleksji. W roku 1982, po rozwiązaniu SDP nie było alternatywy dla środowiska dziennikarskiego. Jedyną racjonalną decyzją było powołanie nowej organizacji dziennikarskiej. Ponad 5 tysięcy członków SDP zaakceptowało takie rozwiązanie i w pierwszym rzucie przystąpiło do SD PRL. Z nazwą nowego stowarzyszenia był jednak pewien problem. Nie brakowało zwolenników pozostania przy nazwie SDP. Przetoczyła się więc dyskusja. Mieczysław Rakowski był jednak zdania, że nie należy wracać do tego co minęło, przeforsował nazwę SD PRL i tak już pozostało do roku 1989, kiedy PRL zmieniono na RP.
Z nutą nostalgii przypomniano także żywiołowy rozwój SD PRL w latach 80, tętniący działalnością klubów twórczych Dom Dziennikarza, akcje socjalne na rzecz środowiska, udział SD PRL w tworzeniu prawa prasowego i układu zbiorowego dziennikarzy.
Padła również propozycja zorganizowania wystawy dokumentów z tamtych lat. W związku z tym apelujemy do Koleżanek i Kolegów o przejrzenie domowych archiwów i dostarczanie osobistych pamiątek do Zarządu Głównego. Początek zrobił Andrzej Dobrzyński, przekazując w czasie spotkania legitymację tymczasową nr 22 oraz kartę wstępu do Domu Dziennikarza. Czekamy na kolejne archiwalia.
(a) Fot: Jerzy Byra
Komentarze
Pozostaw komentarz: