Zmarł redaktor Henryk Leśniowski, dziennikarz, pasjonat harcerstwa i historii

| 6 maja 2019  19:33 | Jeden komentarz

W sobotnie południe (4.05) zmarł niespodziewanie w Olsztynie redaktor Henryk Leśniowski: historyk, dziennikarz, działacz harcerski i społeczny, autor licznych publikacji, w tym na temat bitwy pod Grunwaldem. Miał 82 lata.

Urodził się 23 maja 1937 roku w Żywcu. Smak życia zuchowego, a potem harcerskiego poznał w Przeworsku na Podkarpaciu, przechodząc wszystkie szczeble kariery w Związku Harcerstwa Polskiego. Jako instruktor ZHP bywał na zlotach grunwaldzkich, a w 1967 roku został zastępcą Szefa Sztabu Operacji 1001 – Frombork, jednej z największych akcji harcerskich, podjętej dla uczczenia 500-lecia urodzin Mikołaja Kopernika.

Za ogromne zaangażowanie w tej operacji otrzymał tytuł „Honorowego Obywatela Fromborka”. W 1970 roku został zastępcą komendanta Warmińsko-Mazurskiej Chorągwi ZHP, by rok później awansować na „pełnego” komendanta, którym był do 1975 roku. W trakcie przewodzenia Chorągwii „Grunwaldzkiej” pogłębił swe naukowe fascynacje uzyskując tytuł magistra historii na Uniwersytecie Mikołałaja Kopernika w Toruniu.

We Fromborku ujawniła się Jego kolejna pasja – archeologia. Wszystkie te zainteresowania znalazły ujście w dziennikarstwie, które uprawiał już jako korespondent prasy lokalnej i harcerskiej. Etatowym dziennikarzem „Gazety Olsztyńskiej” został w 1976 roku i był nim do 1990 roku, gdy na kanwie przemian własnościowych w prasie przeszedł do „Stomilu”, gdzie redagował zakładowe pismo „Kormoran”. Publikował jednocześnie w innych tytułach regionalnych, m.in. w „Dzienniku Pojezierza”, zajmując się głównie tematyką historyczną, w tym grunwaldzką i związaną z obiema wojnami światowymi.

Oprócz publikacji poświęconych Grunwaldowi był autorem monografii lotniska w Olsztynie pt. „Olsztyńskie skrzydła”, a także haseł w „Leksykonie ZHP” oraz – wraz z Romanem Tchórzem – sensacyjnej książeczki „Tajemnica monstrancji” (o kradzieży cennego zabytku z kościoła w Świętej Lipce). Mimo przekroczenia osiemdziesiątki nie wypuszczał pióra z ręki, wykazując niezwykłą sprawność intelektualną i dziennikarską. Poświadczył o tym w tekstach napisanych w ostatnim czasie dla „Dziennikarza Olsztyńskiego”, kwartalnika warmińsko-mazurskiego oddziału SDRP. Na przykład o seniorze regionalnej prasy Stanisławie Protakiewiczu czy o sytuacji Warmii i Mazur po traktacie wersalskim i plebiscycie 1920 roku („Zamiast niepodległej przyszła klęska”). Na wydanie czeka Jego znakomicie udokumentowana książka o pomnikach grunwaldzkich stawianych w Galicji (skąd pochodził) z okazji 500-lecia Grunaldzkiej Wiktorii, czyli w 1910 roku. Ostatnio pracował nad monografią szpitalnictwa wojskowego w czasie I wojny światowej.

Od lat był członkiem Zarządu Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej w Olsztynie, a od maja zeszłego roku pełnił funkcję wiceszefa oddziału SDRP. Był wspaniałym, życzliwym kolegą, niekonfliktowym, przyjaznym innym ludziom. Cześć Jego pamięci!

Marek Książek
przewodniczący ZO SDRP w Olsztynie

Komentarze

Jeden komentarz do “Zmarł redaktor Henryk Leśniowski, dziennikarz, pasjonat harcerstwa i historii”

 1. Andrzej Adamowicz
  środa, 15 - Maj - 2019, godz. 20:54

  Wielki żal, wielka strata. Bardzo mi przykro, że Henia Leśniowskiego znałem tak krótko!
  Za krótko!!
  Andrzej Adamowicz

Pozostaw komentarz:

 • POLECAMY

 • Dziennikarz Olsztyński 3/2019

 • SZLIF

  „SZLIF”: Młodzieżowy punkt widzenia
  W najnowszym numerze „Szlifu” młodzi dziennikarze kolejny raz udowodnili, że inspiracje do swoich artykułów czerpią z otaczającej ich codzienności. Nie dziwi więc to, że w czerwcowej odsłonie gazety możemy przeczytać o atrakcjach Wrocławia, powracającej modzie na różne rzeczy czy o sztuce tatuażu i nowych technologiach, wypierających stare formy komunikacji. Każdy znajdzie coś dla siebie!
  Czytaj więcej...
 • W mediach

  JERZY URBAN OBRAZIŁ, NIE OBRAŻAJĄC, A TVP NIE NARUSZYŁA GODNOŚCI - NARUSZAJĄC
  TVP nie naruszyła godności Waldemara Sadowskiego - uznał warszawski sąd okręgowy i w całości oddalił pozew przeciwko telewizji publicznej. Sędzia Krzysztof Świderski uzasadniał, że powód nie wykazał, że TVP naruszyła jego godność. Sadowski ma zapłacić 737 zł tytułem zwrotu kosztów procesu.
  Czytaj więcej...  
  ***
  Rzecznik prezydenta krytykuje TVP za „Wiadomości” po śmierci Adamowicza „Myślę, że tak jak i wiele osób tak samo pan prezydent jest krytyczny wobec tego, co się stało” – tak skomentował w RMF FM postawę Telewizji Polskiej w ostatnich dniach rzecznik prezydenta RP Błażej Spychalski. Czytaj więcej...
  ***
  Autor materiału „Wiadomości” o mowie nienawiści dostał etat i poleciał do Panamy Maciej Sawicki, autor głośnego materiału „Wiadomości” o mowie nienawiści, wyemitowanego po śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, dostał etat w TVP i będzie relacjonować Światowe Dni Młodzieży w Panamie – wynika z informacji „Presserwisu„. Czytaj więcej...
  ***
  TVP manipulowała przekazem z pogrzebu prezydenta Gdańska Według komentatorów Telewizja Polska, relacjonując uroczystości pogrzebowe prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, dopuściła się manipulacji. – Nie sądziłem, że dożyję takich czasów – mówi Andrzej Stankiewicz z Onetu. Czytaj więcej...
  ***
  Zespół radiowej Dwójki krytykuje zdjęcie z anteny audycji "Archiwalnia" 40 pracowników i współpracowników Programu II Polskiego Radia podpisało list do zarządu i prezydium rady programowej Polskiego Radia w obronie audycji Tomasza Obertyna "Archiwalnia", którą zdjęto z anteny. "Decyzja o zaprzestaniu emisji Archiwalni godzi bezpośrednio w nasz program i nas jako zespół" - napisali. Czytaj więcej...
  ***
  Wydawcy spotkają się z Orlenem i Alior Bankiem w sprawie przyszłości Ruchu W najbliższych dniach wydawcy spotkają się z przedstawicielami Orlenu i Alior Banku. Według prezesa Izby Wydawców Prasy Bogusława Chraboty realne jest, by Ruch do końca stycznia przygotował kompletny plan restrukturyzacji. "Puls Biznesu" twierdzi z kolei, że dystrybutor, którego zadłużenie sięga pół miliarda zł, jest bliski upadku. Czytaj więcej...
 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • FACEBOOK

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • Menu

 • Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy


  Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest organizacją członkowską Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy.
 • ARCHIWUM