Zmarł redaktor Henryk Leśniowski, dziennikarz, pasjonat harcerstwa i historii

| 6 maj 2019  19:33 | Jeden komentarz

W sobotnie południe (4.05) zmarł niespodziewanie w Olsztynie redaktor Henryk Leśniowski: historyk, dziennikarz, działacz harcerski i społeczny, autor licznych publikacji, w tym na temat bitwy pod Grunwaldem. Miał 82 lata.

Urodził się 23 maja 1937 roku w Żywcu. Smak życia zuchowego, a potem harcerskiego poznał w Przeworsku na Podkarpaciu, przechodząc wszystkie szczeble kariery w Związku Harcerstwa Polskiego. Jako instruktor ZHP bywał na zlotach grunwaldzkich, a w 1967 roku został zastępcą Szefa Sztabu Operacji 1001 – Frombork, jednej z największych akcji harcerskich, podjętej dla uczczenia 500-lecia urodzin Mikołaja Kopernika.

Za ogromne zaangażowanie w tej operacji otrzymał tytuł „Honorowego Obywatela Fromborka”. W 1970 roku został zastępcą komendanta Warmińsko-Mazurskiej Chorągwi ZHP, by rok później awansować na „pełnego” komendanta, którym był do 1975 roku. W trakcie przewodzenia Chorągwii „Grunwaldzkiej” pogłębił swe naukowe fascynacje uzyskując tytuł magistra historii na Uniwersytecie Mikołałaja Kopernika w Toruniu.

We Fromborku ujawniła się Jego kolejna pasja – archeologia. Wszystkie te zainteresowania znalazły ujście w dziennikarstwie, które uprawiał już jako korespondent prasy lokalnej i harcerskiej. Etatowym dziennikarzem „Gazety Olsztyńskiej” został w 1976 roku i był nim do 1990 roku, gdy na kanwie przemian własnościowych w prasie przeszedł do „Stomilu”, gdzie redagował zakładowe pismo „Kormoran”. Publikował jednocześnie w innych tytułach regionalnych, m.in. w „Dzienniku Pojezierza”, zajmując się głównie tematyką historyczną, w tym grunwaldzką i związaną z obiema wojnami światowymi.

Oprócz publikacji poświęconych Grunwaldowi był autorem monografii lotniska w Olsztynie pt. „Olsztyńskie skrzydła”, a także haseł w „Leksykonie ZHP” oraz – wraz z Romanem Tchórzem – sensacyjnej książeczki „Tajemnica monstrancji” (o kradzieży cennego zabytku z kościoła w Świętej Lipce). Mimo przekroczenia osiemdziesiątki nie wypuszczał pióra z ręki, wykazując niezwykłą sprawność intelektualną i dziennikarską. Poświadczył o tym w tekstach napisanych w ostatnim czasie dla „Dziennikarza Olsztyńskiego”, kwartalnika warmińsko-mazurskiego oddziału SDRP. Na przykład o seniorze regionalnej prasy Stanisławie Protakiewiczu czy o sytuacji Warmii i Mazur po traktacie wersalskim i plebiscycie 1920 roku („Zamiast niepodległej przyszła klęska”). Na wydanie czeka Jego znakomicie udokumentowana książka o pomnikach grunwaldzkich stawianych w Galicji (skąd pochodził) z okazji 500-lecia Grunaldzkiej Wiktorii, czyli w 1910 roku. Ostatnio pracował nad monografią szpitalnictwa wojskowego w czasie I wojny światowej.

Od lat był członkiem Zarządu Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej w Olsztynie, a od maja zeszłego roku pełnił funkcję wiceszefa oddziału SDRP. Był wspaniałym, życzliwym kolegą, niekonfliktowym, przyjaznym innym ludziom. Cześć Jego pamięci!

Marek Książek
przewodniczący ZO SDRP w Olsztynie

Komentarze

Jeden komentarz do “Zmarł redaktor Henryk Leśniowski, dziennikarz, pasjonat harcerstwa i historii”

 1. Andrzej Adamowicz
  środa, 15 - maj - 2019, godz. 20:54

  Wielki żal, wielka strata. Bardzo mi przykro, że Henia Leśniowskiego znałem tak krótko!
  Za krótko!!
  Andrzej Adamowicz

Pozostaw komentarz:

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • POLECAMY

  Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
  BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

  Więcej...


  Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

  Więcej ...


  Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

  Więcej ...


  Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

  Więcej ...  Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

  Więcej...

   

 • RADA ETYKI MEDIÓW

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • ***

 • FACEBOOK

 • ARCHIWUM

 • Fundusze UE

  Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

  Więcej...