Zmarł redaktor Henryk Leśniowski, dziennikarz, pasjonat harcerstwa i historii
Dziennikarze RP | 6 maj 2019 19:33 | Jeden komentarz
W sobotnie południe (4.05) zmarł niespodziewanie w Olsztynie redaktor Henryk Leśniowski: historyk, dziennikarz, działacz harcerski i społeczny, autor licznych publikacji, w tym na temat bitwy pod Grunwaldem. Miał 82 lata.
Urodził się 23 maja 1937 roku w Żywcu. Smak życia zuchowego, a potem harcerskiego poznał w Przeworsku na Podkarpaciu, przechodząc wszystkie szczeble kariery w Związku Harcerstwa Polskiego. Jako instruktor ZHP bywał na zlotach grunwaldzkich, a w 1967 roku został zastępcą Szefa Sztabu Operacji 1001 – Frombork, jednej z największych akcji harcerskich, podjętej dla uczczenia 500-lecia urodzin Mikołaja Kopernika.
Za ogromne zaangażowanie w tej operacji otrzymał tytuł „Honorowego Obywatela Fromborka”. W 1970 roku został zastępcą komendanta Warmińsko-Mazurskiej Chorągwi ZHP, by rok później awansować na „pełnego” komendanta, którym był do 1975 roku. W trakcie przewodzenia Chorągwii „Grunwaldzkiej” pogłębił swe naukowe fascynacje uzyskując tytuł magistra historii na Uniwersytecie Mikołałaja Kopernika w Toruniu.
We Fromborku ujawniła się Jego kolejna pasja – archeologia. Wszystkie te zainteresowania znalazły ujście w dziennikarstwie, które uprawiał już jako korespondent prasy lokalnej i harcerskiej. Etatowym dziennikarzem „Gazety Olsztyńskiej” został w 1976 roku i był nim do 1990 roku, gdy na kanwie przemian własnościowych w prasie przeszedł do „Stomilu”, gdzie redagował zakładowe pismo „Kormoran”. Publikował jednocześnie w innych tytułach regionalnych, m.in. w „Dzienniku Pojezierza”, zajmując się głównie tematyką historyczną, w tym grunwaldzką i związaną z obiema wojnami światowymi.
Oprócz publikacji poświęconych Grunwaldowi był autorem monografii lotniska w Olsztynie pt. „Olsztyńskie skrzydła”, a także haseł w „Leksykonie ZHP” oraz – wraz z Romanem Tchórzem – sensacyjnej książeczki „Tajemnica monstrancji” (o kradzieży cennego zabytku z kościoła w Świętej Lipce). Mimo przekroczenia osiemdziesiątki nie wypuszczał pióra z ręki, wykazując niezwykłą sprawność intelektualną i dziennikarską. Poświadczył o tym w tekstach napisanych w ostatnim czasie dla „Dziennikarza Olsztyńskiego”, kwartalnika warmińsko-mazurskiego oddziału SDRP. Na przykład o seniorze regionalnej prasy Stanisławie Protakiewiczu czy o sytuacji Warmii i Mazur po traktacie wersalskim i plebiscycie 1920 roku („Zamiast niepodległej przyszła klęska”). Na wydanie czeka Jego znakomicie udokumentowana książka o pomnikach grunwaldzkich stawianych w Galicji (skąd pochodził) z okazji 500-lecia Grunaldzkiej Wiktorii, czyli w 1910 roku. Ostatnio pracował nad monografią szpitalnictwa wojskowego w czasie I wojny światowej.
Od lat był członkiem Zarządu Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej w Olsztynie, a od maja zeszłego roku pełnił funkcję wiceszefa oddziału SDRP. Był wspaniałym, życzliwym kolegą, niekonfliktowym, przyjaznym innym ludziom. Cześć Jego pamięci!
Marek Książek
przewodniczący ZO SDRP w Olsztynie
Komentarze
Jeden komentarz do “Zmarł redaktor Henryk Leśniowski, dziennikarz, pasjonat harcerstwa i historii”
Pozostaw komentarz:
środa, 15 - maj - 2019, godz. 20:54
Wielki żal, wielka strata. Bardzo mi przykro, że Henia Leśniowskiego znałem tak krótko!
Za krótko!!
Andrzej Adamowicz