Z KRONIKI PANDEMII. Odwilż latem

| 21 Cze 2021  11:28 | Brak komentarzy

Właściwie – na progu lata. Już prawie wszystko wolno, pandemia osłabła. W górę serca choć obywatele osłabieni. Bo straty, kryzysy itp. Szczepienia – idą. 27 procent Polaków po drugiej dawce. Ponad 10 milionów. Słabo to czy nie? Są nowinki: w jednym z Aquaparków jest zainstalowana kamera z termometrem. Od razu wyświetla się gorączka.

Lepiej wyświetlają się też statystyki zakażeń; ostatnio średnio 200 dziennie. Zwalniają się łóżka i respiratory w szpitalach. Być może zwolnią się częściowo pielęgniarki, jeśli ich protesty będą nieskuteczne.

Ale naród ma wolniejsze głowy, przynajmniej od strachu. Odmrażanie życia. No to, adekwatny dowcip: Wchodzi Eskimos do baru. – Poproszę whisky. Barman: – Z lodem? Eskimos: – Odwal się!

Albo, pytają kolegę o wrażenia z podróży do Norwegii, gdzie wiele atrakcji. A fiordy widziałeś? Turysta na to: – Fiordy to mi z ręki jedli. Ot, suchar. Następny, z pomieszaniem motywów letnich i zimowych. Żona do męża: – Kochanie, marzy mi się, aby założyć na plażę coś, aby wszyscy osłupieli. – To załóż łyżwy, kochanie!

Nie ma co się zakładać – zakupy ruszyły. Pełną parą, a raczej portfelem. W galeriach tłumy. No, raczej. Klient niezdecydowany w perfumerii. Ekspedientka pyta: – Pan chce kupić perfumy dla żony czy coś droższego?

Zwiększona konsumpcja. I dwie „filozofie”: kupić, co się da i wydać oszczędności – bo nie wiadomo, co się zdarzy jesienią lub „zacisnąć pasa i mieć w skarpecie, bo nie wiadomo…” i tak dalej. Jeszcze coś dla ochłody: ceny w maju wzrosły o 4,8% w porównaniu do poprzedniego maja.

Krytyczny suweren chce konkretów a nie bzdetów – jak w pewnym memie o gospodarczych planach rządu.

Tylko lekarze apelują, żeby wirusa utrzymać w ryzach. On wszak szalony, jak dzieci, które 31 maja wróciły do stacjonarnej nauki. W tym czasie odsetek pozytywnych testów wynosił 1,2 % – podał minister zdrowia. Dołączył drugą dobrą wiadomość – można Pfizerem szczepić dzieci od 12 roku życia (wcześniej już była decyzja dla 16-latków plus). W szkołach nie tylko takie zmiany. Pan minister Dworczyk wymawia nazwisko pana ministra od edukacji „Czarek”. Bo co, bo czaruje?

Nie wszystkie zapowiadane sztuczki podobają się rodzicom uczniów.

Koronawirus się tli – ostrzegają lekarze, mówiąc o wariantach jeszcze bardziej zakaźnych. Dr nauk med. Konstanty Sułdrzyński ze szpitala MSWiA w stolicy precyzuje, że mutacje zmniejszają odporność, ale jej nie znoszą po szczepieniu. – Trzeba przed wakacjami zaszczepić jak najwięcej dzieci. Na początku czerwca Polska dostaje potężny zastrzyk dostaw. Można szczepić dwiema dawkami szybciej. Nie tracić wiary i wysuwać ramiona do szczepionki!

Od 1 czerwca są dostępne i w naszym kraju elektroniczne certyfikaty covidowe UE. „Przepustka do zdrowia” – cieszą się realiści. Zaszczepienie to w ogóle przywilej, bo tych po drugim ukłuciu nie wlicza się do uczestników różnych imprez i przedsięwzięć kulturalnych, sportowych itp. Ciekawostka: w branży eventowej zostanie ok. 80% spotkań online, jak w lockdownie, bo się sprawdziły (raport „Digital Event”). Jednak tzw. spontaniczne zgromadzenia (wiecie, o które chodzi) są dłużej zakazane.

Czy ktoś nam zagwarantował, że będzie wyłącznie przyjemnie? Z literatury – romans i horror mają wiele wspólnego: klimat, napięcie, emocje. Na razie powstają reportaże o minionych strasznych kilkunastu miesiącach. Tytuł jednego niezwykle celny „Plandemia”, bo pogrążyła się cała planeta.

No, halo. Głowa do góry. Szykują się wakacje.

Spotkany kolega zagaduje drugiego: – Aleś wypoczęty, po urlopie? – Ja nie, ale mój szef – tak! Było o panach, teraz – o paniach. O „wakacjach koloru blond” – jak w tekście starej piosenki Macieja Kossowskiego. Dwie blondynki witają się: – Co tam słychać? Odpowiedź:

– Nie wiem, dawno tam nie byłam.

Jeszcze staroć taka: On planuje wycieczkę do Egiptu, w lipcu. Ona: – Oszalałeś, tam jest 40 stopni w cieniu! On: – Kto mówi, że ja będę siedział w cieniu? Wyjazdy urlopowe zaklepane na ogół. Pamiętacie to: „Jaka jest różnica między wczasami w górach a wczasami nad morzem?”. „W górach ceny są wysokie, a nad morzem – słone”. W tym roku – wybitnie. Jak pewna helena, reklamowana przez Kubę Wojewódzkiego.

O, proszę przykład. Ze słońcem związany także. Fachowcy przeanalizowali, że od 1 stycznia 2022 roku nasz prąd z fotowoltaiki będziemy sprzedawać za 250 zł, a odkupimy go za 650 zł. Komu to się będzie opłacało?! Więc teraz będzie boom w tych inwestycjach do końca roku. Pozamiatane. Dlatego inteligentne społeczeństwo oczekuje, aby co najwyżej pleść warkocz, a nie głupoty, w rodzaju gruszek na wierzbie (ze Szkła Kontaktowego).

Podobno niedawno obchodzony był Dzień Przyjaciela. No, to obrazek: Jaki przyjaciel jest najlepszy? Ano taki, który dolewa zanim wyjawisz mu swój problem. Cokolwiek dolewa, świetne hasło reklamowe, to: „Esperesso, what else”.

Restrykcje poluzowane. Ludzie również. 10 czerwca podano komunikat, że od tygodnia w 24 powiatach nie było infekcji covid-19 (mamy 308 powiatów i 65 miast na prawach powiatu). Tego dnia oglądaliśmy inaugurację Euro 2020 (tak, data ubiegłoroczna). Kondensacja i skromność. Może taka droga, kiedy już pożegnamy pandemię – bez wypasu, acz wymownie, jak było w Rzymie…

Nie należy się stawiać wyzwaniom. Wyzwaniom należy stawiać czoła. Słowo „bańka” robi teraz furorę. Ale myślący rodak radzi, by się w niej nie zamykać. Dotyczy to choćby wolnych mediów i w dyskusji o roli dziennikarzy prof. Ewa Łętowska publicznie zastanawiała się niedawno: – Jak sprawić, żeby zdrowa krytyka dotarła szerzej, nie tylko do własnych odbiorców? Wątpliwości przykryła jednak afera z cyberatakami na skrzynki rządzących. Houston, mamy problem. Młodzi internauci toczą bekę, czyli wyśmiewają systemy zabezpieczeń. Dorośli precyzują: A jakie jest konkretne pytanie? I dowcipnie odpowiadają, takie: – Która jest godzina?

Jeszcze – z wielkiej polityki. Szczyt Biden – Putin. Prezydent USA podkreślił na konferencji po rozmowach przywódców, że kontakty z Rosją muszą być stabilne i przewidywalne. Nie trzeba myślicieli, żeby przesłanie odnieść do codziennych relacji państwo – obywatel w każdym kraju.

Cytowany często Antonio Gramsci upominał się o pesymizm świadomości (intelektu) i optymizm serca. A schodząc z tego diapazonu, nie zaszkodzi przytoczyć słowa jednego z naszych piłkarzy, że warto kierować się mądrością boiskową. Czy jaką tam chcecie, ze swojego kawałka podłogi. Pewien wesołek twierdzi, że nawet jak straci pracę, to zyska zawód.

Małgorzata Garbacz

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • Dziennikarz Olsztyński 2/2021

 • DEBATA

  PO/PiS – 20 lat później. Zapis debaty online
  W styczniu minęła 20 rocznica powstania PO, a w maju swój jubileusz 20-lecia obchodzić będzie PiS – partie, które w dwóch ostatnich dekadach całkowicie zdominowały nasz system polityczny, dając początek zupełnie nowego okresu w historii Polski.
  Czytaj więcej...
 • POLECAMY

 • ***

 • UCHWAŁY ZG SDRP

  • UCHWAŁA nr 2/2020 Zarządu Głównego SDRP w sprawie głosowania drogą mailową

  14 kwietnia 2020 r.

  1. W sytuacji nadzwyczajnej, a taką jest wprowadzony w Polsce 23 marca 2020 roku stan epidemii z wieloma ograniczeniami , nie istnieje możliwość przeprowadzenia obrad Zarządu Głównego SDRP w trybie statutowym.

  2. Internet umożliwia odbycie obrad online i podejmowanie uchwał drogą mailową.

  3. Na czas stanu epidemii, ewentualnie stanu klęski żywiołowej lub stanu nadzwyczajnego, aż do odwołania, uchwały Zarządu Głównego , Prezydium ZG i zarządów oddziałów podejmowane będą w drodze indywidualnego imiennego głosowania mailowego.

  4. Uchwala wchodzi w życie w trybie natychmiastowym.

  ( Przyjęta jednogłośnie)

  ***

  • UCHWAŁA nr 3/2020 Zarządu Głównego SDRP w sprawie przedłużenia kadencji władz SDRP

  14 kwietnia 2020 r.

  1. Z powodu trwającego stanu epidemii w Polsce, restrykcyjnych ograniczeń w przemieszczaniu się i organizowaniu zgromadzeń, mając na uwadze bezpieczeństwo i zdrowie członków SDRP, uchyla się Uchwałę ZG nr 1/2020 z 4 lutego 2020 w sprawie przeprowadzenia kampanii sprawozdawczo – wyborczej w oddziałach i zwołania X Zjazdu Delegatów SDRP.

  2. W związku z tym, w stanie wyższej konieczności, automatycznie zostaje przedłużona kadencja władz SDRP w tym Zarządu Głównego, Naczelnego Sądu Dziennikarskiego, Głównej Komisji Rewizyjnej, oraz analogicznie zarządów oddziałów, oddziałowych komisji rewizyjnych, rzeczników dyscyplinarnych i dziennikarskich sądów terenowych.

  3. Termin X Zjazdu Delegatów SDRP oraz kampanii sprawozdawczo – wyborczej, w zależności od stanu epidemii, zostanie ustalony w terminie późniejszym.

  4. Uchwała wchodzi w życie w trybie natychmiastowym.

  (Przyjęta jednogłośnie)

  • UCHWAŁA nr 4/2020 ZARZĄDU GŁÓWNEGO w sprawie przedłużenia kadencji władz Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 9 września 2020 roku
  1. 1. Przedłużający się okres pandemii w kraju uniemożliwia przeprowadzenie kampanii sprawozdawczo – wyborczej w Oddziałach i zorganizowanie w terminie statutowym X Zjazdu Delegatów Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej.
  2. 2. Wobec takiego stanu w całym kraju, we wszystkich Oddziałach, kadencja władz Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej, wszystkich szczebli, zostaje przedłużona do 30 kwietnia 2021 roku.
  3. 3. Niniejsza uchwała jest aneksem do uchwały Zarządu Głównego nr 3/2020.
  4. 4. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
  Protokół z głosowania (on-line) członków Zarządu Głównego w sprawie powyższej uchwały o przedłużeniu kadencji władz SDRP. Za przyjęciem uchwały głos oddali: Jerzy Domański, Andrzej Maślankiewicz, Tomasz Miłkowski, Ireneusz Michał Hyra, Jerzy Model, Wojciech Domagała, Danuta Parol – Półkola, Stanisław Wojnarowic, Ryszard Poradowski, Marek Książek, Ryszard Bączkowski, Szymon Jakubowski, Ryszard Mulek, Marek Kuliński, Tadeusz Krupa. Większością głosów uchwała została podjęta.    
 • PRACA BIUR

  Koleżanki i Koledzy, Szanowni Państwo.
  Niestety, epidemia Covid 19 okazuje się bardziej przewlekła niż przypuszczaliśmy. A województwo mazowieckie ciągle plasuje się w czołówce nowych zakażeń. Dlatego, wbrew zapowiedziom, mając na uwadze bezpieczeństwo i zdrowie nas wszystkich - zdecydowaliśmy się przedłużyć stan zwieszenia normalnej pracy biura Zarządu Warszawskiego i Zarządu Głównego SDRP przy Foksal 3/5.
  W tej sytuacji zapytania, wnioski i prośby do nas prosimy nadal kierować pocztą elektroniczną pod adresy:
  • Oddział Warszawski: sdrp.warszawa@dziennikarzerp.pl
  • Zarząd Główny: zg.sdrp@poczta.internetdsl.pl
  Pozostaje także kontakt telefoniczny pod numerami:
  • 22 826 79 45
  oraz
  • 22 827 87 15
  gdzie można nagrać swoją informację lub pytanie. Odpowiemy na nie niezwłocznie po odsłuchaniu wiadomości.
  Natomiast do spraw pilnych służy numer:
  • 518 938 100.
  Za jego pośrednictwem można także umówić spotkanie w biurze np. dla opłacenia składek, odbioru legitymacji lub innych sytuacji koniecznie wymagających osobistego kontaktu.
  O dalszych ewentualnych zmianach w działaniu naszego biura, a także innych ważnych dla naszego środowiska sprawach będziemy informować mailowo oraz na naszych stronach internetowych: Oddziału Warszawskiego: www.dziennikarzerp.pl Zarządu Głównego: www.dziennikarzerp.org.pl
 • ***

 • Wojciech Chądzyński: „Wrocław, jakiego nie znacie”
  Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku. Czytaj więcej...

  ***

  Magnat prasowy, który umarł w nędzy
  17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer „Ilustrowanego Kuryera Codziennego” – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej. Czytaj więcej...
 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • FACEBOOK

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy


  Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest organizacją członkowską Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy.
 • ARCHIWUM