Z KRONIKI PANDEMII. Lipa kwitnie

| 12 Lip 2021  18:05 | Brak komentarzy

Zapach niesie się po alejach. I po mediach. A z maili wręcz wycieka. Decydenci tłumaczą, że cyberataki były, są i będą. Koniec, kropka. Kto za nie odpowie? W wyjaśnieniach pomieszanie z poplątaniem. Jak w skrzynkach – prywatnych i rządowych. Wicepremier ds. bezpieczeństwa zwołuje 1 lipca konferencję prasową. Ale na Nowogrodzkiej wielka radość z powrotu do klubu… jednego posła. Tylko taki temat, bo pan prezes partii rządzącej żadnej skrzynki mailowej nie ma. O co więc cały raban?

Różnica między Japonią a Polską: Japonia – kraj kwitnącej wiśni – Polska kraj kwitnącej lipy. W pandemii – również kraj pleksi. Wszędzie tafle rozdzielające ludzi. Japończyk, kiedy widzi takie „okno”, mówi Toshiba.

Lipa ze szczepieniami. Nawet „kicha”. Pacjenci nie umożliwiają rządowi poprawiania statystyk, bo nie chcą się kłuć. Lipnica Wielka. Najniższy wskaźnik zaszczepionych – niecałe 9%. Mimo loterii i nagród. Jeden osiemdziesięciolatek plus wygrał hulajnogę. Specjalnie zadowolony nie jest. Szczepić się można teraz wszędzie. Przy plaży czy przy marinie. Choćby w aptece. W Podkowie Leśnej aż 52% mieszkańców. Krajowy rekord.

Do Polski 3 lipca trafił korowód dawek – łącznie ponad 2 miliony pfizera, moderny i johnsona. Mamy ok. 14 milionów obywateli po drugiej dawce. Jakieś 35% tzw. odporności populacyjnej. A wirus się doskonali, czyli mutuje. U nas wariant delta, bardziej zaraźliwy o 50–60% niż poprzednie. Jest już 113 chorych, jak podaje 5 lipca Ministerstwo Zdrowia. Zaznacza, że tylko trzy osoby zarażone są w pełni zaszczepione. Wieje optymizmem. Pesymista jako optymista z bagażem doświadczeń doda, że choruje więcej dzieci. W grupie 12–17 lat (2 mln wszystkich) 500 tysięcy zaszczepionych. A powszechne wkłucia planowane są w szkołach od września. Krzyczą już o tym plakaty, rozwieszone przed rozdaniem świadectw. Dyrektorzy i nauczyciele krzyczą inaczej, że będzie więcej kontroli i patrzenia na ręce. Niekoniecznie w poszukiwaniu koronawirusa. Obawiają się, aby kuratorzy nie zostali zamienieni w prokuratorów. Obciach.

Co by nie mówić, ma być zdrowiej. Program 40+, zakrojony na ok. 20 milionów osób w programie Polski Ład, wystartował. Minister zdrowia A. Niedzielski zapowiedział zniesienie limitów do specjalistów. Krytyczny suweren nie chce uwierzyć. Podobnie – ratownicy medyczni. Protestującym wiceminister zdrowia wyjaśnił, że są środki na wynagrodzenia. I one nie będą niższe niż dotychczas. No, przecież.

To ci pociecha. Owszem, tak. Jednak w czym innym. Sąd Najwyższy stwierdził, że zakaz zgromadzeń publicznych w 2020 roku został wprowadzony „bez należytej podstawy prawnej”. Nie ustawą, lecz rozporządzeniem.

Podczas rozgrywek piłkarskich ludzie gromadzą się przed telewizorami. Pani Gessler upiekła supertort (widać w reklamie). Widocznie był niestrawny, bo nasi szybko odpadli. Zaszkodził. A blondynkom nie szkodzi swoista logika. Jedna pyta drugą, dlaczego mąż ogląda namiętnie Euro. Druga rezolutnie: – No, właśnie, przecież to jakieś 4 złote zaledwie.

Skaczemy do ekonomii. Co robi moneta dziewięciozłotowa w portfelu? Odpowiedź: – Ledwo dycha.

Diabeł nakrył ogonem nasze zarobki i oszczędności. Zginęły w inflacji. Wiecie, na czym polega sztuka, kiedy nas drożyzna dopadła? – Musicie przeżyć ten rok za pieniądze zarobione w zeszłym.

Rodacy w zalanych deszczami miejscowościach mają dodatkowo trudniej. Woda, jak dynamika szczepień, tak szybko nie opada. Lipa czy raczej lipno, bo w miastach betonoza zamiast trawników. Pamiętacie, ze starej piosenki Wojciecha Kordy – „kwiaty na betonie nie rosną”?!

Społeczeństwo właśnie ruszyło w plener. W drugiej połowie czerwca liczba infekcji covidowych wahała się między 100 a 200 dziennie. Na początku lipca nie przekraczała 100. Specjaliści wieszczą, że dobrze będzie do połowy sierpnia. Ci, którzy nie wyjadą za granicę (ponad 7 mln pobrań certyfikatu), zalegną nad naszym Bałtykiem. Lub – zatłoczą galerie handlowe i ulice. Bez ochrony, rzecz jasna. Rodacy poprawiają teraz zgryz, nosząc maseczkę co najwyżej dla podtrzymania szczęki. Wypisz, wymaluj – terapia protetyczna. W kabarecie śmiali się, że znają przypadki używania przez cały czas pandemii jednej maseczki jednorazowej. To się nazywa praktyczność.

A wy – z czym macie zgryz? W tzw. terenie pani spotkała wędrującego uzdrowiciela sceny politycznej. Witała go w emocjach: – Donaldu Tusku, dobrze, że wróciłeś. Ciekawe, jak by powitała wodza partii rządzącej. Może – Jarosławu Kaczyńsku itd.?!

Do lata piechotą, a nie objeżdżaniem warto iść (kolejne muzyczne wspomnienie; zespół Bajm). Najpierw trzeba pożegnać pracę na chwilę. A ona ma wszak trzy zalety: piątek, wypłatę i urlop. Znany mem. Inny: nauczycielka pyta Jasia, jaka jest liczba mnoga od słowa niedziela? – Wakacje!
Seria starych żartów o bumelce. Majster pyta bezrobotnego: – Co może pan robić? – Kopać. – A co jeszcze? – Mogę nie kopać. Robotnika nie nowicjusza atakuje: – Czemu nie pracujesz? – Ręce mi się trzęsą po wczorajszym. – To przesiewaj piasek – radzi szef.

Obrazek z innej budowy: – Panie majster, łopata mi się złamała. – To oprzyj się o betoniarkę.
A teraz – z biura. Rozmowa koleżanek: – Co robisz w ciągu dnia? – Właściwie nic. – To skąd wiesz, kiedy skończyłaś pracę? Pogawędka kolegów: – Gdzie pracujesz? – Nigdzie i nic nie robię. – O, zazdroszczę ci. – Nie ma czego. Jest duża konkurencja.

I jeszcze dowcip z długą brodą: Z czego żyjecie? – wykładowca pyta zebranych seniorów. Odpowiedź: – Różnie: z emerytury, renty, wypłaty. A jeden bez ogródek przyznaje: – Ja – z przyzwyczajenia.

Na urlop pojedziemy też z przyzwyczajenia. W świat. I nikt nie będzie chciał przywołać liczb, że zachorowało na koronawirusa na całym globie ponad 185 mln; 4 mln – zmarło, lecz ponad 170 mln wyzdrowiało. U nas dane z 6 lipca przyzwoite: 96 zachorowało, jedna osoba zmarła; w szpitalach 546 chorych, 78 – pod respiratorami. Do licha, z tymi liczbami. Niech głowa od nich odpocznie. Rozumu wszak nie kąpać w basenie, jeziorze i morzu. Suchy znaczy wytrawny.

Wielu krajan już na wakacjach. Nie pyta, czym pogoda się różni od kelnera. Hm, ona nie zawsze dopisuje, a kelner…

Małgorzata Garbacz

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • Dziennikarz Olsztyński 2/2021

 • DEBATA

  PO/PiS – 20 lat później. Zapis debaty online
  W styczniu minęła 20 rocznica powstania PO, a w maju swój jubileusz 20-lecia obchodzić będzie PiS – partie, które w dwóch ostatnich dekadach całkowicie zdominowały nasz system polityczny, dając początek zupełnie nowego okresu w historii Polski.
  Czytaj więcej...
 • POLECAMY

 • ***

 • UCHWAŁY ZG SDRP

  • UCHWAŁA nr 2/2020 Zarządu Głównego SDRP w sprawie głosowania drogą mailową

  14 kwietnia 2020 r.

  1. W sytuacji nadzwyczajnej, a taką jest wprowadzony w Polsce 23 marca 2020 roku stan epidemii z wieloma ograniczeniami , nie istnieje możliwość przeprowadzenia obrad Zarządu Głównego SDRP w trybie statutowym.

  2. Internet umożliwia odbycie obrad online i podejmowanie uchwał drogą mailową.

  3. Na czas stanu epidemii, ewentualnie stanu klęski żywiołowej lub stanu nadzwyczajnego, aż do odwołania, uchwały Zarządu Głównego , Prezydium ZG i zarządów oddziałów podejmowane będą w drodze indywidualnego imiennego głosowania mailowego.

  4. Uchwala wchodzi w życie w trybie natychmiastowym.

  ( Przyjęta jednogłośnie)

  ***

  • UCHWAŁA nr 3/2020 Zarządu Głównego SDRP w sprawie przedłużenia kadencji władz SDRP

  14 kwietnia 2020 r.

  1. Z powodu trwającego stanu epidemii w Polsce, restrykcyjnych ograniczeń w przemieszczaniu się i organizowaniu zgromadzeń, mając na uwadze bezpieczeństwo i zdrowie członków SDRP, uchyla się Uchwałę ZG nr 1/2020 z 4 lutego 2020 w sprawie przeprowadzenia kampanii sprawozdawczo – wyborczej w oddziałach i zwołania X Zjazdu Delegatów SDRP.

  2. W związku z tym, w stanie wyższej konieczności, automatycznie zostaje przedłużona kadencja władz SDRP w tym Zarządu Głównego, Naczelnego Sądu Dziennikarskiego, Głównej Komisji Rewizyjnej, oraz analogicznie zarządów oddziałów, oddziałowych komisji rewizyjnych, rzeczników dyscyplinarnych i dziennikarskich sądów terenowych.

  3. Termin X Zjazdu Delegatów SDRP oraz kampanii sprawozdawczo – wyborczej, w zależności od stanu epidemii, zostanie ustalony w terminie późniejszym.

  4. Uchwała wchodzi w życie w trybie natychmiastowym.

  (Przyjęta jednogłośnie)

  • UCHWAŁA nr 4/2020 ZARZĄDU GŁÓWNEGO w sprawie przedłużenia kadencji władz Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 9 września 2020 roku
  1. 1. Przedłużający się okres pandemii w kraju uniemożliwia przeprowadzenie kampanii sprawozdawczo – wyborczej w Oddziałach i zorganizowanie w terminie statutowym X Zjazdu Delegatów Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej.
  2. 2. Wobec takiego stanu w całym kraju, we wszystkich Oddziałach, kadencja władz Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej, wszystkich szczebli, zostaje przedłużona do 30 kwietnia 2021 roku.
  3. 3. Niniejsza uchwała jest aneksem do uchwały Zarządu Głównego nr 3/2020.
  4. 4. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
  Protokół z głosowania (on-line) członków Zarządu Głównego w sprawie powyższej uchwały o przedłużeniu kadencji władz SDRP. Za przyjęciem uchwały głos oddali: Jerzy Domański, Andrzej Maślankiewicz, Tomasz Miłkowski, Ireneusz Michał Hyra, Jerzy Model, Wojciech Domagała, Danuta Parol – Półkola, Stanisław Wojnarowic, Ryszard Poradowski, Marek Książek, Ryszard Bączkowski, Szymon Jakubowski, Ryszard Mulek, Marek Kuliński, Tadeusz Krupa. Większością głosów uchwała została podjęta.    
 • PRACA BIUR

  Koleżanki i Koledzy, Szanowni Państwo.
  Niestety, epidemia Covid 19 okazuje się bardziej przewlekła niż przypuszczaliśmy. A województwo mazowieckie ciągle plasuje się w czołówce nowych zakażeń. Dlatego, wbrew zapowiedziom, mając na uwadze bezpieczeństwo i zdrowie nas wszystkich - zdecydowaliśmy się przedłużyć stan zwieszenia normalnej pracy biura Zarządu Warszawskiego i Zarządu Głównego SDRP przy Foksal 3/5.
  W tej sytuacji zapytania, wnioski i prośby do nas prosimy nadal kierować pocztą elektroniczną pod adresy:
  • Oddział Warszawski: sdrp.warszawa@dziennikarzerp.pl
  • Zarząd Główny: zg.sdrp@poczta.internetdsl.pl
  Pozostaje także kontakt telefoniczny pod numerami:
  • 22 826 79 45
  oraz
  • 22 827 87 15
  gdzie można nagrać swoją informację lub pytanie. Odpowiemy na nie niezwłocznie po odsłuchaniu wiadomości.
  Natomiast do spraw pilnych służy numer:
  • 518 938 100.
  Za jego pośrednictwem można także umówić spotkanie w biurze np. dla opłacenia składek, odbioru legitymacji lub innych sytuacji koniecznie wymagających osobistego kontaktu.
  O dalszych ewentualnych zmianach w działaniu naszego biura, a także innych ważnych dla naszego środowiska sprawach będziemy informować mailowo oraz na naszych stronach internetowych: Oddziału Warszawskiego: www.dziennikarzerp.pl Zarządu Głównego: www.dziennikarzerp.org.pl
 • ***

 • Wojciech Chądzyński: „Wrocław, jakiego nie znacie”
  Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku. Czytaj więcej...

  ***

  Magnat prasowy, który umarł w nędzy
  17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer „Ilustrowanego Kuryera Codziennego” – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej. Czytaj więcej...
 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • FACEBOOK

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy


  Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest organizacją członkowską Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy.
 • ARCHIWUM