PODKARPACKA HISTORIA

| 13 Kwi 2018  15:03 | Brak komentarzy

Wspólnymi siłami Polskiego Towarzystwa Historycznego – oddział w Rzeszowie, Instytutu Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego , Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej – oddział w Rzeszowie , z inicjatywy i starań naszego kolegi redaktora Szymona Jakubowskiego ukazuje się od roku 2014 w Rzeszowie największy regionalny magazyn historyczny „PODKARPACKA HISTORIA”.Ten interesujący periodyk ma już swoją ponad trzyletnią historię i sporo niewątpliwych osiągnięć.

Wydawca magazynu TRADYCJA Sp. z.o.o.stara się utrzymać nakład na niezmiennym poziomie oraz dba o systematycznie powiększające się grono stałych czytelników. Właśnie do prenumeratorów oraz w sprzedaży detalicznej do Empik-ów trafiły numery 37-38 i 39-40. Każdy z tych numerów do kompendium interesującej wiedzy historycznej regionu podkarpackiego.

W wydaniu styczniowo- lutowym wiodącym tematem jest esej pióra Szymona Jakubowskiego pt. „Caryca Maryna Mniszchówna , Polka na rosyjskim tronie” mało znana opowieść o losach szlachcianki, rodzinnie związanej z dawną ziemia przemyską, córki wojewody sandomierskiego i starosty sanockiego Jerzego Mniszcha. Urodziła się w 1588 lub 1589 roku w Laszkach Murowanych na ówczesnej ziemi przemyskiej. Dzięki działaniom ojca, jego koneksjom i przebiegłości Maryna znalazła się u boku Dymitra (samozwańca) cara Rosji. Jak potoczyły się dalsze losy carycy można w szczegółach dowiedzieć się z magazynu „Podkarpacka historia”, w którym ponadto „Lata 50. XX wieku na lotnisku w Jasionce”, „Twierdza Przemyśl 1915”, „Ostatni wyrok śmierci w Rzeszowie”, ”Uciec z getta”, „Primadonna z Jasła” – sylwetka Franciszki Platówny utalentowanej sopranistki, światowej sławy, niesłusznie zapomnianej, czy „Dawnej kuchni czar” , historyczny przegląd prasy i bogate kalendarium o ludziach podkarpackiego regionu.

W ostatnim , marcowo- kwietniowym zeszycie „Podkarpackiej historii” znajdujemy miedzy innymi: „Stalowa Wola – miasto od podstaw”, „650 lat Tyczyna”, ”Nieznany obóz pracy”, „Wspomnienia legionisty”, „Żydowscy sportowcy w Przemyślu”, „Cudowny wybryk natury” ciekawa historia o powstaniu przed stu laty Jeziorek Duszatyńskich, które dziś są atrakcją turystyczną w regionie bieszczadzkim.

Zawartość tych dwóch zeszytów potwierdza tezę zaznaczoną na wstępie, że „Podkarpacka historia” jest interesującym przedsięwzięciem publicystycznym. Jak zapowiada redaktor naczelny magazynu Szymon Jakubowski, w planach redakcji jeszcze wiele ciekawych, nie odkrytych historii Podkarpacia, które w kolejnych numerach magazynu znajdzie czytelnik. Wśród autorów magazynu znajdujemy nazwiska dziennikarzy nie tylko rzeszowskich, są również profesorowie. Magazyn jest bogato ilustrowany. Niewątpliwym walorem jest duża liczba zdjęć archiwalnych.

Skąd takie zainteresowania starymi dziejami –pytamy Szymona Jakubowskiego. Po pierwsze są to dzieje bardzo ciekawe, niekiedy pasjonujące, innym razem zapomniane, a po drugie od dzieciństwa interesowałem się historią, można powiedzieć jest moją. pasją – odpowiada redaktor naczelny „Podkarpackiej historii”. Wypada życzyć, by ta pasja trwała długo.

 

(am)

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • Redaktorowi STEFANOWI TRUSZCZYŃSKIEMU wyrazy głębokiego współczucia po śmierci córki DOROTY składają Zarząd Główny i Oddział Warszawski Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej
 • POLECAMY

 • SZLIF

  ”Szlif”: Czas podsumowań i nie tylko
  Koniec grudnia jest z pewnością jednym z najbardziej ekscytujących i sentymentalnych momentów w ciągu całego roku. Nie dość, że przypada on na okres świąt Bożego Narodzenia, to jeszcze z niecierpliwością czekamy na końcowe odliczanie, które z każdą sekundą zbliża nas do pierwszego dnia stycznia i różnych noworocznych postanowień. Czytaj więcej...
 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • FACEBOOK

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • Menu

 • Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy


  Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest organizacją członkowską Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy.
 • Tagi

 • ARCHIWUM