PODKARPACKA HISTORIA

| 13 Kwi 2018  15:03 | Brak komentarzy

Wspólnymi siłami Polskiego Towarzystwa Historycznego – oddział w Rzeszowie, Instytutu Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego , Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej – oddział w Rzeszowie , z inicjatywy i starań naszego kolegi redaktora Szymona Jakubowskiego ukazuje się od roku 2014 w Rzeszowie największy regionalny magazyn historyczny „PODKARPACKA HISTORIA”.Ten interesujący periodyk ma już swoją ponad trzyletnią historię i sporo niewątpliwych osiągnięć.

Wydawca magazynu TRADYCJA Sp. z.o.o.stara się utrzymać nakład na niezmiennym poziomie oraz dba o systematycznie powiększające się grono stałych czytelników. Właśnie do prenumeratorów oraz w sprzedaży detalicznej do Empik-ów trafiły numery 37-38 i 39-40. Każdy z tych numerów do kompendium interesującej wiedzy historycznej regionu podkarpackiego.

W wydaniu styczniowo- lutowym wiodącym tematem jest esej pióra Szymona Jakubowskiego pt. „Caryca Maryna Mniszchówna , Polka na rosyjskim tronie” mało znana opowieść o losach szlachcianki, rodzinnie związanej z dawną ziemia przemyską, córki wojewody sandomierskiego i starosty sanockiego Jerzego Mniszcha. Urodziła się w 1588 lub 1589 roku w Laszkach Murowanych na ówczesnej ziemi przemyskiej. Dzięki działaniom ojca, jego koneksjom i przebiegłości Maryna znalazła się u boku Dymitra (samozwańca) cara Rosji. Jak potoczyły się dalsze losy carycy można w szczegółach dowiedzieć się z magazynu „Podkarpacka historia”, w którym ponadto „Lata 50. XX wieku na lotnisku w Jasionce”, „Twierdza Przemyśl 1915”, „Ostatni wyrok śmierci w Rzeszowie”, ”Uciec z getta”, „Primadonna z Jasła” – sylwetka Franciszki Platówny utalentowanej sopranistki, światowej sławy, niesłusznie zapomnianej, czy „Dawnej kuchni czar” , historyczny przegląd prasy i bogate kalendarium o ludziach podkarpackiego regionu.

W ostatnim , marcowo- kwietniowym zeszycie „Podkarpackiej historii” znajdujemy miedzy innymi: „Stalowa Wola – miasto od podstaw”, „650 lat Tyczyna”, ”Nieznany obóz pracy”, „Wspomnienia legionisty”, „Żydowscy sportowcy w Przemyślu”, „Cudowny wybryk natury” ciekawa historia o powstaniu przed stu laty Jeziorek Duszatyńskich, które dziś są atrakcją turystyczną w regionie bieszczadzkim.

Zawartość tych dwóch zeszytów potwierdza tezę zaznaczoną na wstępie, że „Podkarpacka historia” jest interesującym przedsięwzięciem publicystycznym. Jak zapowiada redaktor naczelny magazynu Szymon Jakubowski, w planach redakcji jeszcze wiele ciekawych, nie odkrytych historii Podkarpacia, które w kolejnych numerach magazynu znajdzie czytelnik. Wśród autorów magazynu znajdujemy nazwiska dziennikarzy nie tylko rzeszowskich, są również profesorowie. Magazyn jest bogato ilustrowany. Niewątpliwym walorem jest duża liczba zdjęć archiwalnych.

Skąd takie zainteresowania starymi dziejami –pytamy Szymona Jakubowskiego. Po pierwsze są to dzieje bardzo ciekawe, niekiedy pasjonujące, innym razem zapomniane, a po drugie od dzieciństwa interesowałem się historią, można powiedzieć jest moją. pasją – odpowiada redaktor naczelny „Podkarpackiej historii”. Wypada życzyć, by ta pasja trwała długo.

 

(am)

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • POLECAMY

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • MEDIA

  Janusz Kawecki z KRRiT: nie chciałem nagrody i przekazałem ją na cele charytatywne, mogę dołożyć się do kosztów ochrony Kaczyńskiego Członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji prof. Janusz Kawecki zapewnił, że był przeciwny przyznawaniu mu nagrody za ub.r. i w całości przeznaczył ją na różne cele charytatywne. Jednocześnie skrytykował media w negatywnym tonie opisujące duże wydatki na ochronę prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Czytaj więcej...
  ***
  VN zwrócił żonie Urbana pieniądze z licytacji występu w „Szkle kontaktowym” W styczniu br. redakcja „Szkła kontaktowego” TVN24 prowadziła licytację występu w programie. Licytację zakończono wynikiem 30 800 zł, a cały dochód trafił na konto WOŚP. Występ wylicytowała Małgorzata Daniszewska, żona redaktora naczelnego tygodnika „Nie” Jerzego Urbana, która jednak nie pojawi się w „Szkle”. - Wszystkie pieniądze, które wpłacili zostały im zwrócone. Nie każdy potrafi się bawić, a my nie możemy oddawać naszych łamów po to, żeby ktoś reklamował swoje pismo - stwierdził Tomasz Sianecki. Czytaj więcej...
  ***
  Polsat News: „Wydarzenia i opinie” zamiast „Gościa Wydarzeń”, prowadzącymi Gawryluk, Mosór i Wrześniewska-Sieger Od dzisiaj w Polsat News po głównym wydaniu „Wydarzeń” zamiast „Gościa Wydarzeń” będzie emitowany od poniedziałku do piątku nowy, dłuższy program „Wydarzenia i opinie”. W różne dni będą go prowadziły Dorota Gawryluk, Agnieszka Mosór i Joanna Wrześniewska-Sieger. Czytaj więcej...
  ***
  „Nasz Dziennik” zamieścił wzór zgłoszenia do prokuratury plakatu PO, na którym „Rydzyk wziął 94 mln zł dotacji” Na kolejnym plakacie Platformy Obywatelskiej krytykującym premie i dotacje przyznawane przez obóz rządzących znalazł się o. Tadeusz Rydzyk. - Atakowali i atakują nas cały czas przeróżnymi kłamstwami, a najbardziej tym, jaki to rzekomo jestem bogaty. To wszystko miało służyć temu, żeby zniechęcić ludzi, żeby nie utrzymywali naszych katolickich mediów - skomentował o. Tadeusz Rydzyk. A „Nasz Dziennik” zachęca czytelników, żeby zgłaszali plakat do prokuratury. Czytaj więcej..
  ***
  Dziennikarze śledczy z Czech czują się zastraszani przez policję Troje dziennikarzy śledczych, którzy m.in. zajmują się biznesową działalnością szefa ruchu ANO, premiera Andreja Babisza, przekazało w czwartek agencji CTK oświadczenie, w którym sugerują, że policja chce ich zastraszyć lub zniechęcić do dalszej pracy. Czytaj więcej..
  ***
  Krzysztof Czabański grozi pozwem za sugestie, że dostał 72 tys. zł nagród jako wiceminister kultury Szef Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański zapowiada wystąpienie do prokuratury i sądu, ponieważ Platforma Obywatelska zarzuca mu wzięcie 72 tysięcy zł nagrody. Czabański utrzymuje, że dostał tylko 6 tys. zł. - Będę domagał się przeprosin i wpłacenia 72 tysięcy na toruńskie schronisko dla zwierząt - zapowiada Czabański w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl. Czytaj więcej...
  ***
  KRRiT o 82 tys. zł na nagrody: przyznano je zgodnie z przepisami, poprzedni skład wydał 6 razy więcej służbowymi kartami Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji potwierdziła, że w ub.r. jej członkowie otrzymali 81,7 tys. zł netto kwartalnych nagród. Jednocześnie zwróciła uwagę, że w 2015 roku poprzedni skład KRRiT dostał 60 tys. nagród, za to jego wydatki służbowymi kartami kredytowymi wyniosły 40 tys. zł, podczas gdy obecni członkowie KRRiT w ub.r. wydali w ten sposób 6,1 tys. zł. Czytaj więcej...
  ***
  Prezes PiS sugeruje, że wywiad z nim dla Wpolityce.pl był nieprawdziwy Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości zaprzeczył, że w wywiadzie dla serwisu Wpolityce.pl mówił, że radził Beacie Szydło: „pokaż proszę pazurki”. Czytaj więcej...
  ***
  KRRiT ma zastrzeżenia do nowych telewizji naziemnych Żaden z nowych telewizyjnych kanałów naziemnych nie był tworzony zgodnie ze wszystkimi obowiązkami wynikającymi z koncesji – stwierdziła Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Czytaj więcej...
 • WYDARZENIA

  Laureaci Nagród SDP
  21 marca , pierwszego dnia wiosny,jak zaznaczył prezes Krzysztof Skowroński, w Domu Dziennikarza w Warszawie odbyła się uroczystość rozdania dorocznych nagród SDP.Poniżej lista laureatów.
  Czytaj więcej...
 • PARTNERZY

  infor_logo


 • FACEBOOK

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • Menu

 • Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy


  Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest organizacją członkowską Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy.
 • Tagi

 • ARCHIWUM