PODKARPACKA HISTORIA

| 13 kwi 2018  15:03 | Brak komentarzy

Wspólnymi siłami Polskiego Towarzystwa Historycznego – oddział w Rzeszowie, Instytutu Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego , Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej – oddział w Rzeszowie , z inicjatywy i starań naszego kolegi redaktora Szymona Jakubowskiego ukazuje się od roku 2014 w Rzeszowie największy regionalny magazyn historyczny „PODKARPACKA HISTORIA”.Ten interesujący periodyk ma już swoją ponad trzyletnią historię i sporo niewątpliwych osiągnięć.

Wydawca magazynu TRADYCJA Sp. z.o.o.stara się utrzymać nakład na niezmiennym poziomie oraz dba o systematycznie powiększające się grono stałych czytelników. Właśnie do prenumeratorów oraz w sprzedaży detalicznej do Empik-ów trafiły numery 37-38 i 39-40. Każdy z tych numerów do kompendium interesującej wiedzy historycznej regionu podkarpackiego.

W wydaniu styczniowo- lutowym wiodącym tematem jest esej pióra Szymona Jakubowskiego pt. „Caryca Maryna Mniszchówna , Polka na rosyjskim tronie” mało znana opowieść o losach szlachcianki, rodzinnie związanej z dawną ziemia przemyską, córki wojewody sandomierskiego i starosty sanockiego Jerzego Mniszcha. Urodziła się w 1588 lub 1589 roku w Laszkach Murowanych na ówczesnej ziemi przemyskiej. Dzięki działaniom ojca, jego koneksjom i przebiegłości Maryna znalazła się u boku Dymitra (samozwańca) cara Rosji. Jak potoczyły się dalsze losy carycy można w szczegółach dowiedzieć się z magazynu „Podkarpacka historia”, w którym ponadto „Lata 50. XX wieku na lotnisku w Jasionce”, „Twierdza Przemyśl 1915”, „Ostatni wyrok śmierci w Rzeszowie”, ”Uciec z getta”, „Primadonna z Jasła” – sylwetka Franciszki Platówny utalentowanej sopranistki, światowej sławy, niesłusznie zapomnianej, czy „Dawnej kuchni czar” , historyczny przegląd prasy i bogate kalendarium o ludziach podkarpackiego regionu.

W ostatnim , marcowo- kwietniowym zeszycie „Podkarpackiej historii” znajdujemy miedzy innymi: „Stalowa Wola – miasto od podstaw”, „650 lat Tyczyna”, ”Nieznany obóz pracy”, „Wspomnienia legionisty”, „Żydowscy sportowcy w Przemyślu”, „Cudowny wybryk natury” ciekawa historia o powstaniu przed stu laty Jeziorek Duszatyńskich, które dziś są atrakcją turystyczną w regionie bieszczadzkim.

Zawartość tych dwóch zeszytów potwierdza tezę zaznaczoną na wstępie, że „Podkarpacka historia” jest interesującym przedsięwzięciem publicystycznym. Jak zapowiada redaktor naczelny magazynu Szymon Jakubowski, w planach redakcji jeszcze wiele ciekawych, nie odkrytych historii Podkarpacia, które w kolejnych numerach magazynu znajdzie czytelnik. Wśród autorów magazynu znajdujemy nazwiska dziennikarzy nie tylko rzeszowskich, są również profesorowie. Magazyn jest bogato ilustrowany. Niewątpliwym walorem jest duża liczba zdjęć archiwalnych.

Skąd takie zainteresowania starymi dziejami –pytamy Szymona Jakubowskiego. Po pierwsze są to dzieje bardzo ciekawe, niekiedy pasjonujące, innym razem zapomniane, a po drugie od dzieciństwa interesowałem się historią, można powiedzieć jest moją. pasją – odpowiada redaktor naczelny „Podkarpackiej historii”. Wypada życzyć, by ta pasja trwała długo.

 

(am)

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...