Marek Książek przewodniczącym Zarządu Oddziału w Olsztynie

| 11 maj 2018  16:40 | komentarze 2

Stary-nowy zarząd od lewej: Henryk Leśniowski, Elżbieta Rybak, Marek Książek

Śmierć Tadeusza Willana wymusiła na członkach warmińsko-mazurskiego oddziału SDRP wybór nowego prezesa zarządu. Został nim dotychczasowy wiceprezes Marek Książek.

Zasłużony dla dziennikarstwa olsztyńskiego Tadeusz Willan, prezes olsztyńskiego oddziału od siedemnastu lat, zmarł 17 kwietnia 2018 roku w wieku 85 lat. Pożegnaliśmy Go na cmentarzu w Krutyni, mazurskiej wiosce, gdzie się urodził. Nad urokliwą rzeką Krutynią, która od wieków płynie tak jak życie. Tak się złożyło, że zaplanowane wcześniej zebranie sprawozdawcze oddziału SDRP odbyło się 8 maja, już po pogrzebie Tadeusza. Trzeba więc było wybrać nowego prezesa.

Podczas zebrania dyskutowano o przyszłości oddziału

Uczestnicy zebrania, na wniosek Marka Barańskiego, zdecydowali nie uzupełniać składu zarządu, który pozostawili w trzyosobowym składzie. I spośród tych trzech osób wybrano prezesa oddziału. W głosowaniu tajnym 9 głosów otrzymał Marek Książek, dotychczasowy wiceprezes, 2 głosy – Elżbieta Rybak (sekretarz, skarbnik) i 1 głos – Henryk Leśniowski (członek zarządu, teraz został wiceprezesem).

Najważniejszym tematem dyskusji była przyszłość oddziału, do którego został przyjęty nowy członek – Andrzej Adamowicz, wydawca i redaktor „Echa Purdy” (z tej podolsztyńskiej wsi wywodzą się bracia Karnowscy, dziennikarze prawicy, a bardziej propagandziści PiS). Żaden z dyskutantów nie miał wątpliwości, że powinniśmy zachować swoją tożsamość, choć padła propozycja utworzenia z naszego oddziału odrębnego Towarzystwa Dziennikarskiego, niezależnego od Zarządu Głównego SDRP. Jednak taki rewolucyjny pomysł nie zyskał poparcia. Po pierwsze – nie stać nas, nie tylko ze względu na poważny wiek większości członków, na osobny podmiot, który trzeba zarejestrować i utrzymywać. Dwa – jedność pozwala na więcej, np. na korzystanie z pomocy organizacyjnej „centrali” czy portalu Stowarzyszenia.

Oddział prawie w komplecie

Zyskała za to akceptację propozycja nawiązania współpracy ze Stowarzyszeniem Społeczno-Kulturalnym „Pojezierze” (w siedzibie którego odbyło się nasze zebranie), organizujące np. spotkania ze znanymi dziennikarzami pod hasłem „Twarze mediów”. Zebranie upoważniło też Marka Książka do wysłuchania propozycji prezesa olsztyńskiego SDP ks. Ireneusza Bruskiego, który zaproponował spotkanie na szczeblu regionalnym. Współpraca między oddziałami mogłaby dotyczyć organizacji Dni Seweryna Pieniężnego, patrona dziennikarzy Warmii i Mazur.

Feliks Walichnowski przygotował ekspozycję swoich publikacji dotyczących Warmii i Mazur

Zarząd zobowiązał się do poszukiwania dodatkowych środków na działalność, co może uczynić ją aktywniejszą, zwiększając tym samym „siłę przyciągana” nowych członków. Z kolei Andrzej Cieślak zgłosił gotowość sporządzenia nowego leksykonu dziennikarzy należących do naszego Stowarzyszenia.

Najbliższa impreza oddziału SDRP to prezentacja twórczości literackiej członków oddziału na olsztyńskim zamku – w niedzielę, 13 maja, wspólnie z Muzeum Warmii i Mazur. Zdecydowano również, aby najbliższy kwartalnik olsztyńskiego SDRP „Dziennikarz” w całości poświęcić życiu i twórczości naszego wieloletniego Prezesa – Tadeusza Willana.

ZO

Komentarze

komentarze 2 do “Marek Książek przewodniczącym Zarządu Oddziału w Olsztynie”

  1. Romuald Drohomirecki
    wtorek, 8 - gru - 2020, godz. 21:20

    Szanowny Panie Marku 26 list. na 88 urodziny otrzymałe książkę pt CZAS PIONIERÓW jej treść odziła we mnie dawne czasy związane z Olsztynem. Olsztynie byłem już wczesną wiosną w 1945 Po wyjściu z Niemieckiego Niewolniczego Obozu „SOLDAU” Moja mama szukała miesca na jakieś osiedlenie. Miałem wówczas 12 lat. Widziałem jak Sowieci niszczyli domy, i palili Stare Miaso rabowali wszystko co się dało. Częściowo opisałem to w książce wydanej 2013r pt. „LOSY Małego Wołyniaka” Obecnie chciał bym wydać drugą, zapamiętane przeżycia z tego okresu, trochę już napisałem ale uważam, że muszę się z kimś w tej sprawie skonsultwać i szukam takiej osoby. Czy może Pan mi w tym pomóc? Pozdrawiam Romuald Drohomirecki

  2. Andrzej Adamowicz
    wtorek, 26 - sty - 2021, godz. 21:23

    Starałem się znaleźć książkę pana Romualda Drohimereckiego, niestety nie udało się. Chętnie bym książkę kupił. Poproszę o kontakt.
    Pozdrawiam Andrzej Adamowicz

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...