Dziennikarze w Bibliotece na Bukietowej: spotkanie z Włodzimierzem Łozińskim

| 17 Gru 2013  23:36 | Brak komentarzy

spotkanie-bukietowa

Czy sprawdzą się przepowiednie o rychłym upadku Stanów Zjednoczonych jako jedynego supermocarstwa? To jedno z pytań, które zainicjowało spotkanie z Włodzimierzem Łozińskim, wieloletnim korespondentem w Stanach Zjednoczonych i Skandynawii. Jest to pierwsze z cyklicznych spotkań z dziennikarzami, które będą odbywać się w Czytelni Naukowej nr XXI, przy ulicy Bukietowej 4a. Kolejne – już 9 stycznia.

Spotkanie z Włodzimierzem Łozińskim odbyło się 12 grudnia. Tematem przewodnim, chociaż nie jedynym, były Stany Zjednoczone – potencjał tego mocarstwa w świecie, w którym coraz większe znaczenie zyskują Chiny, a „amerykański styl życia” staje się coraz bardziej multikulturowy.

 

***

Nie wiem czy sprawdzą się przepowiednie o rychłym upadku Stanów Zjednoczonych jako jedynego supermocarstwa. Przy obecnym tempie wzrostu gospodarczego i 1,5 mld ludności Chin – wszystko jest możliwe.

Na początku lat 70. ubiegłego wieku, kiedy chciałem być korespondentem w USA takie myśli nie przychodziły do głowy. Świat był dwubiegunowy i bardziej prawdopodobne wydawały się różne konflikty niż rozpad komunizmu. Wielu marzyło wtedy o waszyngtońskiej placówce. Ja też. W TVP osiągnąłem wszystko, co możliwe. Teraz mogłem już tylko spadać lub wyjechać. Znając kilka języków i mając spore doświadczenie w relacjonowaniu stosunków Wschód-Zachód poprosiłem o Waszyngton.

Na przeszkodzie stanął jednak Edward Gierek, który wkrótce po objęciu stanowiska pierwszego sekretarza KC PZPR postanowił złożyć wizytę w Szwecji. Chciał rozszerzyć stosunki ze Skandynawią. Gierek spodobał się Palmemu i odwrotnie. Ze Śląska powędrował nawet strój górnika dla szwedzkiego premiera.Trzeba kuć żelazo, póki gorące. Oznaczało to szybkie otwarcie placówki w Sztokholmie. Języka szwedzkiego, oczywiście, nie znałem. Ale mając pojęcie o semantyce opisowej, nauczyłem się w pół roku. Stany Zjednoczone przyszły cztery lata później. W Skandynawii spędziłem ponad trzy lata. W USA – osiem lat. Ominął mnie stan wojenny. Wróciłem krótko przed Okrągłym Stołem. Zdążyłem jeszcze uczestniczyć w jego stoliku prasowym.

Włodzimierz Łoziński

***

Oto filmowe fragmenty ze spotkania w Bibliotece na Bukietowej:

Było to pierwsze spotkanie z cyklu „Dziennikarze w Bibliotece na Bukietowej”, organizowanego od grudnia 2013 r. przez Oddział Warszawski SDRP. Animatorem cyklu jest sekretarz Oddziału Warszawskiego Danuta Duchnowicz-Salicka. Na styczniowym spotkaniu Daniel Luliński wraz z żoną Barbarą opowiadać będą o Chinach.

Zapraszamy do Czytelni Naukowej

ul. Bukietowa 4a

9 stycznia 2014 r.(czwartek), godz. 17,00

na spotkanie z cyklu „Dziennikarze w Bibliotece na Bukietowej”.

red. Daniel Luliński

wieloletni korespondent prasy polskiej w Chinach i Bonn

oraz red. Barbara Lulińska

mówić będą nt.

Chińczycy XXI wieku.

Życie, marzenia i realia.

Wstęp wolny.

Sala w Czytelni Naukowej nr XXI

Sala w Czytelni Naukowej nr XXI

Więcej informacji o Czytelni Naukowej nr XXI
Czytelnia Naukowa nr XXI przy ul. Bukietowej 4a (plik DOC 45 kB)

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • POLECAMY

 • SZLIF

  „Szlif”; Jest dla nich nadzieja!
  Powszechnie uważa się, że współczesną młodzież obchodzi tylko czubek własnego nosa. Całymi dniami wpatrzeni w smartfony, nie robią nic produktywnego. Nie mają wyrobionych poglądów, nie interesują się wydarzeniami na świecie czy w swojej ojczyźnie, a co dopiero w lokalnej społeczności.
  Na szczęście w jednym z wrocławskich liceów, a konkretnie w Ogólnokształcącym nr XIII im. Aleksandra Fredry, działa grupa uczniów, która jest idealnym zaprzeczeniem tego stereotypu. Ci młodzi adepci sztuki dziennikarskiej co miesiąc wydają kolejny numer gazety „Szlif”, która istnieje nieprzerwanie od 2002 roku. Czytaj więcej...
 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • FACEBOOK

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • Menu

 • Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy


  Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest organizacją członkowską Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy.
 • Tagi

 • ARCHIWUM