Dziennikarze w Bibliotece na Bukietowej: spotkanie z Włodzimierzem Łozińskim

| 17 gru 2013  23:36 | Brak komentarzy

spotkanie-bukietowa

Czy sprawdzą się przepowiednie o rychłym upadku Stanów Zjednoczonych jako jedynego supermocarstwa? To jedno z pytań, które zainicjowało spotkanie z Włodzimierzem Łozińskim, wieloletnim korespondentem w Stanach Zjednoczonych i Skandynawii. Jest to pierwsze z cyklicznych spotkań z dziennikarzami, które będą odbywać się w Czytelni Naukowej nr XXI, przy ulicy Bukietowej 4a. Kolejne – już 9 stycznia.

Spotkanie z Włodzimierzem Łozińskim odbyło się 12 grudnia. Tematem przewodnim, chociaż nie jedynym, były Stany Zjednoczone – potencjał tego mocarstwa w świecie, w którym coraz większe znaczenie zyskują Chiny, a „amerykański styl życia” staje się coraz bardziej multikulturowy.

 

***

Nie wiem czy sprawdzą się przepowiednie o rychłym upadku Stanów Zjednoczonych jako jedynego supermocarstwa. Przy obecnym tempie wzrostu gospodarczego i 1,5 mld ludności Chin – wszystko jest możliwe.

Na początku lat 70. ubiegłego wieku, kiedy chciałem być korespondentem w USA takie myśli nie przychodziły do głowy. Świat był dwubiegunowy i bardziej prawdopodobne wydawały się różne konflikty niż rozpad komunizmu. Wielu marzyło wtedy o waszyngtońskiej placówce. Ja też. W TVP osiągnąłem wszystko, co możliwe. Teraz mogłem już tylko spadać lub wyjechać. Znając kilka języków i mając spore doświadczenie w relacjonowaniu stosunków Wschód-Zachód poprosiłem o Waszyngton.

Na przeszkodzie stanął jednak Edward Gierek, który wkrótce po objęciu stanowiska pierwszego sekretarza KC PZPR postanowił złożyć wizytę w Szwecji. Chciał rozszerzyć stosunki ze Skandynawią. Gierek spodobał się Palmemu i odwrotnie. Ze Śląska powędrował nawet strój górnika dla szwedzkiego premiera.Trzeba kuć żelazo, póki gorące. Oznaczało to szybkie otwarcie placówki w Sztokholmie. Języka szwedzkiego, oczywiście, nie znałem. Ale mając pojęcie o semantyce opisowej, nauczyłem się w pół roku. Stany Zjednoczone przyszły cztery lata później. W Skandynawii spędziłem ponad trzy lata. W USA – osiem lat. Ominął mnie stan wojenny. Wróciłem krótko przed Okrągłym Stołem. Zdążyłem jeszcze uczestniczyć w jego stoliku prasowym.

Włodzimierz Łoziński

***

Oto filmowe fragmenty ze spotkania w Bibliotece na Bukietowej:

Było to pierwsze spotkanie z cyklu „Dziennikarze w Bibliotece na Bukietowej”, organizowanego od grudnia 2013 r. przez Oddział Warszawski SDRP. Animatorem cyklu jest sekretarz Oddziału Warszawskiego Danuta Duchnowicz-Salicka. Na styczniowym spotkaniu Daniel Luliński wraz z żoną Barbarą opowiadać będą o Chinach.

Zapraszamy do Czytelni Naukowej

ul. Bukietowa 4a

9 stycznia 2014 r.(czwartek), godz. 17,00

na spotkanie z cyklu „Dziennikarze w Bibliotece na Bukietowej”.

red. Daniel Luliński

wieloletni korespondent prasy polskiej w Chinach i Bonn

oraz red. Barbara Lulińska

mówić będą nt.

Chińczycy XXI wieku.

Życie, marzenia i realia.

Wstęp wolny.

Sala w Czytelni Naukowej nr XXI

Sala w Czytelni Naukowej nr XXI

Więcej informacji o Czytelni Naukowej nr XXI
Czytelnia Naukowa nr XXI przy ul. Bukietowej 4a (plik DOC 45 kB)

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...