Zmarł Tadeusz Arpad Olszański – Pierwsze Pióro sportu polskiego

| 29 wrz 2023  09:51 | Brak komentarzy

 

22 września w Piasecznie zmarł w wieku 94 lat znakomity dziennikarz, pisarz i tłumacz Tadeusz Arpad Olszański, urodzony 28 sierpnia 1929 roku w Stanisławowie, na Kresach Rzeczypospolitej.  Był synem polskiego lekarza, Tadeusza Olszańskiego seniora i Węgierki Katarzyny Siménfalvy.

Kapituła powołana przez Klub Dziennikarzy Sportowych, a składająca się ze znawców sportu, jego historyków, pracowników wyższych uczelni oraz znakomitych sportowców, mistrzów i medalistów olimpijskich, uznała Go za najlepszego dziennikarza prasowego w latach 1921-2021, a więc w okresie ukazywania się najstarszego, ukazującego się bez przerwy polskiego dziennika sportowego „Przeglądu Sportowego” , który w 2021 roku obchodził jubileusz 100-lecia.

Był człowiekiem pióra pod wieloma względami, reprezentującym wspaniały odłam inteligencji polskiej. Rodzina Olszańskich mieszkała od 1943 roku w Budapeszcie. Po 1945 osiedliła się w Opolu, gdzie młody Tadeusz rozwinął się między innymi jako świetny pływak. W 1952 ukończył studia dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim, aby następnie rozpocząć stałą pracę w wyuczonym zawodzie.

Kierował działem sportowym w „Sztandarze Młodych” w którym był inicjatorem powstania w 1963 roku nagrody „Gentleman sportu” będącej  początkiem promocji zasad czystej, uczciwej gry w Polsce, a także na sportowej arenie międzynarodowej. Za krzewienie idei fair play w sporcie otrzymał w 2016 roku nagrodę UNESCO.

Piastował funkcje zastępcy redaktora naczelnego w tygodniku „Sportowiec” i w redakcji sportowej Telewizji Polskiej. Z TVP przeszedł do Krajowej Agencji Wydawniczej, a później został dyrektorem Ośrodka Kultury Polskiej na Węgrzech i wreszcie korespondentem Polskiego Radia i Telewizji z terenu Węgier i Jugosławii.

W 1971 obdarzono Go nagrodą Złotego Pióra Klubu Dziennikarzy Sportowych, a w 2001 Złotym Wawrzynem Olimpijskim Polskiego Komitetu Olimpijskiego za książkę „Osobista historia olimpiad” (relacjonował przebieg aż sześciu igrzysk olimpijskich). Był akredytowany także przy piłkarskich mistrzostwach świata w Hiszpanii i Meksyku.

Przetłumaczył ponad 40 książek z języka węgierskiego z „Chłopcami z Placu Broni” włącznie, a niedawno opublikował będące bardzo na czasie opracowanie „Ukraińskie stulecie 1914-2014”. Szczególnie cenione są arcyciekawe wspomnienia kresowe Tadeusza („Kresy kresów”, „Stanisławów jednak żyje”, „Było minęło, zostało w pamięci”), o tematyce węgierskiej  m.in. „Budapeszteńskie ABC”, Podróż na Węgry”, „Spotkania z Węgrami”.
Na ostatnim etapie kariery dziennikarskiej był publicystą tygodnika „Polityka”. Odznaczony został  Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski  (1999) i Węgierskim Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi (1996).

+ + +

Córce Agacie i synowi Michałowi, który poszedł śladem ojca i również został dziennikarzem – kondolencje składają Koleżanki i Koledzy z Klubu Dziennikarzy Sportowych.

Fot. YouTube/MSiT

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...