Zmarł redaktor Kazimierz Zarzycki

| 16 kwi 2020  19:31 | Jeden komentarz

Środowisko dziennikarskie pogrążone jest w głębokim smutku i żalu. Zmarł Honorowy Prezes Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy RP w Katowicach – Redaktor Kazimierz Zarzycki, dziennikarz, publicysta, polityk, poseł na Sejm RP IV kadencji.

Był Człowiekiem wielkiego serca, otwartym na ludzi i sprawy, jakie ich otaczały. Stale ciekawy, bacznie przyglądający się ludziom, zawsze życzliwie. Pełen dobrej woli i chęci zrozumienia, a jeśli sytuacja tego wymagała zwyczajnej pomocy, bo jedynie tak pojmował człowieczeństwo.

Urodził się 26 września 1939 roku w Tuczempach (w powiecie jarosławskim).

W 1963 roku ukończył studia na Wydziale Przemysłu Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Katowicach.

Po studiach związał się z Polskim Radiem w Katowicach, rozpoczynając w tej rozgłośni swoją dziennikarską pracę. Awansował po roku do stanowiska publicysty.

Od 1961 roku był członkiem PZPR, a po jej rozwiązaniu SLD.

W latach 1969 – 1970 był osobistym sekretarzem Edwarda Gierka.

W okresie późniejszym, w latach (1972-1980) był redaktorem naczelnym „Wieczoru” – popularnej katowickiej popołudniówki, od 1980 do marca 1981 roku zastępcą redaktora naczelnego „Trybuny Robotniczej”, a następnie dyrektorem i redaktorem naczelnym Ośrodka Telewizyjnego w Katowicach. W stanie wojennym, w styczniu 1982 roku, po weryfikacji, został odwołany z tego stanowiska, ponieważ nie podpisał przedstawionej mu przez ówczesne władze listy 111 osób do zwolnienia.

W stanie wojennym był animatorem, współtwórcą i redaktorem naczelnym tygodnika „Tak i Nie” (1983-1990), a także kwartalnika „Tak i Nie – Śląsk” (1986-1990.), w których w znacznej mierze znaleźli swe miejsce dziennikarze niezweryfikowani.

Będąc z wykształcenia ekonomistą postanowił wykorzystać swoje kwalifikacje. Ta tak charakterystyczna dla niego chęć działania sprawiła, że w latach (1994-2001) został członkiem Rady Nadzorczej ING-BSK Banku Śląskiego, a następnie (1990-2001), prezesem i prokurentem prywatnej firmy „Monopol” Sp. z o.o..

W tamtym okresie był radnym miasta Katowice, a potem, kandydując z Sojuszu Lewicy Demokratycznej w okręgu bielskim, został wybrany posłem do Sejmu IV kadencji. W 1999 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

W 2005 roku wycofał się z polityki, wracając do przedsięwzięć biznesowych.

Jest autorem książek publicystycznych: „Między nie a tak”, „Mój osobisty PIT” oraz wspomnieniowej „Moja melodia PRL-u”.

Był wieloletnim członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, a następnie Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej, przez kilka kadencji członkiem Prezydium Zarządu Głównego SD RP, prezesem Zarządu Oddziału SD RP w Katowicach, a ostatnio Honorowym Prezesem Oddziału SD RP w Katowicach.

Redaktor Kazimierz Zarzycki zmarł nad ranem w czwartek,16 kwietnia 2020 roku.

Pogrzeb nieodżałowanej pamięci naszego Prezesa odbędzie się w poniedziałek 20 kwietnia w Żywcu.

Koleżanki i Koledzy
z Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy RP W Katowicach
Członkowie Prezydium Zarządu Głównego SD RP

Komentarze

Jeden komentarz do “Zmarł redaktor Kazimierz Zarzycki”

  1. Wojciech
    piątek, 17 - kwi - 2020, godz. 20:57

    R.I.P.

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński
    3/2024
     
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...