Zmarł redaktor Eugeniusz Guz

| 27 wrz 2023  11:57 | Brak komentarzy

15 września w Warszawie zmarł w wieku 93 lat długoletni, znakomity dziennikarz Polskiej Agencji Prasowej, redaktor Eugeniusz Guz.

Urodził się 15 grudnia 1929 roku w Grudziądzu. Absolwent Wydziału Dziennikarstwa (1953) oraz Wydziału Historii (1955) Uniwersytetu Warszawskiego.

W 1953 roku związał się z Polską Agencją Prasową, której w latach 1960-1965 był korespondentem w Niemieckiej Republice Demokratycznej oraz w Berlinie Zachodnim. W latach 1971-1977 oraz 1986 – 1990 był korespondentem PAP w ówczesnej stolicy RFN, Bonn.

Znając doskonale tematykę niemiecką, dał się poznać jako bystry obserwator niemieckiej sceny politycznej. W latach 1967 – 1968 Eugeniusz Guz był stypendystą Instytutu Historii Europejskiej w Moguncji.

Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, laureat nagrody Klubu Publicystów Międzynarodowych Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Publikował artykuły na łamach prasy codziennej oraz periodycznej, w tym ostatnio w Przeglądzie oraz Res Humanie.

Był autorem ponad piętnastu książek dotyczących m.in. problematyki niemcoznawczej, historii najnowszej i prasoznawstwa. W bibliotekach można natknąć się m.in na „Metamorfozy Niemca za Łabą” (1971), „Winni szukają winnych” (1972), „Trzeci koszyk” (1977), „Zamach na papieża” (1983), „Prasa zwana wolną” (1985), „Strzały na Placu św. Piotra” (1987), „Londyński rodowód PRL”(2014) czy „Sojusz Hitler-Stalin. Błędy i przeoczenia historyków” (2017).

Niezwykle miły i koleżeński, zawsze gotowy do obrony własnego zdania, pozostanie z nami w pamięci jako człowiek, dla którego dziennikarstwo i historia były wielką, życiową pasją.

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • POLECAMY

  Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
  BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

  Więcej...


  Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

  Więcej ...


  Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

  Więcej ...


  Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

  Więcej ...  Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

  Więcej...

   

 • RADA ETYKI MEDIÓW

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • ***

 • FACEBOOK

 • ARCHIWUM

 • Fundusze UE

  Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

  Więcej...