„Zasłużony kulturze Gloria Artis” za działalność chopinowską

| 17 lis 2013  16:30 | Brak komentarzy

078-c92feeda

Żychlin i Konin w dniach 15 do 17 listopada przeżywały Dni Chopinowskie. 15 i 16 listopada odbywał się X Ogólnopolski Festiwal Pianistyczny „Chopinowskie Interpretacje Młodych”.

 

Sześcioro młodych wykonawców: Maria Pragłowska z Katowic, Zuzanna Pietrzak z Łodzi, Piotr Pawlak z Gdańska, Rikono Takeda z Warszawy, Szymon Nehring z Krakowa i Michał Orgasiński z Bydgoszczy przez dwa dni prezentowali swoje umiejętności w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Koninie. Oceniała ich Komisja Artystyczna pod przewodnictwem Profesora Andrzeja Jasińskiego, wybitnego pedagoga, znawcę muzyki F. Chopina. Wraz z nim zasiadali prof. Waldemar Andrzejewski i Marek Dyżewski – były Rektor Akademii Muzycznej we Wrocławiu.

W sobotę 16 listopada późnym wieczorem na finale Festiwalu „Chopin w blasku świec” Prof. Jasiński ogłosił, że Grand Prix „wygrał” Piotr Pawlak – 15 letni pianista z Gdańska prezentujący już niezwykłe umiejętności. Pierwsza lokata przypadła uczennicy prof. Piotra Palecznego, Japonce Rikono Takeda, zaś druga nagroda Piotrowi Nehringowi. Sala balowa na której Fryderyk Chopin tańczył na weselu u Bronikowskich zapełniła się do ostatniego miejsca, zgromadziła 130 osób. Wieczór zakończył się słynnymi żychlińskimi pączkami, których smakowi żadne inne nie dorównują.

061

Niedziela 17 listopada była finałem – podsumowaniem 10 festiwalowych lat. Recital utworów F. Chopina zagrał Paweł Wakarecy. On też zagrał z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej koncert f-moll, op. 21. Orkiestra zagrała też ulubioną przez Chopina uwerturę do „Wesela Figara” W. A . Mozarta. Zgromadzona w Sali widowiskowej Konińskiego Domu Kultury publiczność w liczbie znacznie przekraczającej ilość foteli, których jest tam 440, recital i koncert przyjęła owacją na stojąco.

025

Przy okazji my działacze zostaliśmy uhonorowani wysokimi odznaczeniami w dziedzinie kultury. Piszącemu te słowa Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał a Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak przypiął „Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Mój zastępca Henryk Janasek – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej otrzymał odznakę „Zasłużony dla kultury polskiej”, zaś dyrektorka Zespołu Szkół Ekonomiczno – Usługowych im. Fryderyka Chopina w Żychlinie Anna Matczak – Gaj udekorowana została odznaką „Za zasługi dla Województwa Wielkopolskiego. Tadeusz Jelinek – pastor kościoła reformowano – ewangelickiego w Żychlinie, w którym we wrześniu 1829 r. odbył się ślub Melanii Bronikowskiej z Wiktorem Kurnatowskim przyjął z rąk Prezydenta Konina Józefa Nowickiego odznakę „Za zasługi dla miasta Konina”. 19 osobom Zarząd Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Żychlinie wręczył honorowe tytuły „Mecenas kultu chopinowskiego”. Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak powiedział, że grupa pasjonatów stworzyła w Żychlinie markę, której nie wolno stracić. Miło było to słyszeć.

Ryszard Sławiński – członek Zarządu Głównego SD RP, prezes koła TIFC w Żychlinie k. Konina

Zdjęcia: www.konin.pl

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...