X edycja Konkursu im. Andrzeja Żurowskiego zakończona

| 3 paź 2023  15:52 | Brak komentarzy

Jubileuszowa, dziesiąta edycja konkursu na recenzję teatralną dla młodych krytyczek i krytyków im. Andrzeja Żurowskiego, zainicjowanego przez Klub Krytyki Teatralnej SDRP / polską sekcję AICT (Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych), dobiegła końca.

W sobotę 30 września 2023 w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza odbyła się uroczysta gala finałowa konkursu towarzysząca ogłoszeniu Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej.

Z rąk przedstawicieli prezydenta m. Gdyni i marszałka województwa pomorskiego, fundatorów nagród. Nagrody odebrali: Stanisław Godlewski (Nagroda Prezydenta) i Katarzyna Waligóra (Nagroda Marszałka). Werdykt jury ogłosił przewodniczący Kapituły Nagrody Tomasz Miłkowski, który wraz ze Sławomirą Łozińską (członkinią jury) i Aliną Kietrys (sekretarz Konkursu) złożył gratulacje laureatom i finalistom.

Gala X edycji Konkursu im. Andrzeja Żurowskiego. PODZIĘKOWANIA

Spotykam się tutaj z Państwem po raz dziesiąty. To mały jubileusz naszego wspólnego konkursu im. Andrzeja Żurowskiego. W tym czasie Kapituła konkursu oceniały 855 recenzji młodych krytyczek i krytyków, którzy opisywali spektakle niemal ze wszystkich teatrów w Polsce, a także recenzowali festiwale i spotkania teatralne.
Konkurs im. Żurowskiego to jedyne takie przedsięwzięcie w Polsce skierowane do młodych piszących o teatrze, które realizowane jest skutecznie i konsekwentnie. Inicjatorem konkursu był Klub Krytyki Teatralnej – polska sekcja AICT Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych, którego przewodniczącym był przez lata prof. Andrzej Żurowski.

Od początku recenzje oceniała Kapituła w składzie prof. Bożena Frankowska historyczka teatru i krytyczka, Sławomira Łozińska – aktorka, Remigiusz Grzela – pisarz, kierownik literacki Teatru Żydowskiego w Warszawie, dr Tomasz Miłkowski – krytyk i teoretyk teatru i Maciej Prus – reżyser. Niestety, w X edycji w składzie kapituły zabrakło znakomitego reżysera i wielkiej osobowości polskiego życia teatralnego Macieja Prusa. To był dla nas wszystkich, bardzo przykry, smutny i trudny moment. Tylko przypomnę, że właśnie Maciej Prus związany był z Teatrem Wybrzeże w niezwykle ważnym czasie. Pod koniec roku 1979, chwilę przed historycznym Sierpniem 80, Maciej Prus wystawił słynną inscenizację Dziadów, a potem razem z aktorami Teatru Wybrzeże wszedł do Stoczni Gdańskiej, by strajkujących robotników wspierać tekstami m.in. Mickiewicza, Norwida, Słowackiego, Miłosza.
Chciałabym dzisiaj podziękować prezydentowi miasta Gdyni panu Wojciechowi Szczurkowi za przychylność od początku trwania konkursu i natychmiastowe wsparcie naszej inicjatywy, a także co ważne – za ufundowanie nagrody laureatom.

Dziękuję również panu marszałkowi województwa pomorskiemu Mieczysławowi Strukowi, który włączył się od drugiej edycji konkursu i również ufundował swoją nagrodę.

Wielkie podziękowania składam Teatrowi Miejskiemu im. Witolda Gombrowicza w Gdyni, dyrektorowi Krzysztofowi Babickiemu i wcześniej również wspierającemu konkurs dyrektorowi Wojciechowi Zielińskiemu.

Z teatru współpracowały ze mną w pierwszych edycjach Ewa Wojciechowska, a od kilku lat współdziałam na co dzień z Natalią Talewską. Obu paniom serdecznie dziękuję.

Wszystkim uczestnikom naszego konkursu składam podziękowania za twórczy udział w tych dziesięciu edycjach, a laureatom gratuluję nagród i znakomitych osiągnięć krytycznych i naukowych, o których głośno nie tylko w środowisku teatralnym.

Alina Kietrys, sekretarz konkursu.

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński
    3/2024
     
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...