W POŁOWIE KADENCJI

| 30 lis 2023  15:12 | Brak komentarzy

Od X Zjazdu Delegatów Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej minęły dwa lata. Połowa kadencji. Z tej okazji na „połówkowym” posiedzeniu zebrali się członkowie Zarządu Głównego w celu podsumowania działalności Stowarzyszenia, ze szczególnym podkreśleniem efektów pracy w oddziałach. Ogólna ocena wypada pozytywnie.


Mimo trudności specyficznego czasu, m.in. pandemii, aktywność w większości oddziałów nie osłabła. Wiele energii działacze Stowarzyszenia poświęcili na pomoc naszym dziennikarzom seniorom. Z powodu skromnych lub nawet braku funduszy była to często pomoc symboliczna, Ale liczyły się gesty i pamięć o tych, którzy w Stowarzyszeniu trwają nieprzerwanie od ponad 40 lat. W Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Lublinie, Szczecinie, Łodzi, Bydgoszczy, Olsztynie, Katowicach, Zielonej Górze, Gdańsku i Kielcach wokół oddziałów skupiało się życie dziennikarskie regionu. Integracja wielu przypadkach owocowała wspólnymi imprezami, konkursami itp.

Przed Stowarzyszeniem okres nowych wyzwań. Po 11 grudnia 2023 roku będzie można mieć nadzieję na zmianę sytuacji. Czas poniżania, dyskredytowania naszego Stowarzyszenia, „drugiego sortu”, pomijania przy wszelkiego rodzaju grantach już mija. Liczymy na działalność w normalnych warunkach dla pożytku, przede wszystkim, ponad półtora tysiąca naszych członków, a także grona sympatyków.

Zarząd Główny wśród kilku uchwał podjął i tę o znaczeniu fundamentalnym. To uchwała popierająca w pełni zapowiadane przez premiera Donalda Tuska konieczne zmiany w mediach publicznych. Stowarzyszenie wyraziło gotowość uczestniczenia w pracach legislacyjnych zmierzających do przygotowania, po latach oczekiwań, nowych ustaw prawo prasowe i o zawodzie dziennikarza. Bez tych dokumentów zmian w mediach nie należy się spodziewać.

(am)

 

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • POLECAMY

  Dziennikarz Olsztyński
  1-2/2024
     
  BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

  Więcej...


  Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

  Więcej ...


  Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

  Więcej ...


  Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

  Więcej ...  Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

  Więcej...

   

 • RADA ETYKI MEDIÓW

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • ***

 • FACEBOOK

 • ARCHIWUM

 • Fundusze UE

  Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

  Więcej...