Ta dyrektywa jest ważna dla całego środowiska dziennikarskiego

| 25 sty 2019  09:26 | Brak komentarzy

Trwa batalia o wdrożenie słynnej dyrektywy unijnej o prawie autorskim. Publikujemy apel Izby Wydawców Prasy o wspólne działanie w tej sprawie, opublikowany 24 stycznia 2019 r.

„Szanowni Państwo,
na stronie http://razemdlakultury.eu/manifest pojawił się manifest akcji Razem Dla Kultury. Jest to kolejny element kampanii na rzecz poparcia dyrektywy na temat praw autorskich.

Autorzy akcji przypominają, że obecne prawo autorskie jest niedostosowane do realiów XXI-wieku. Korzystają na nim najwięksi monopoliści, tracą twórcy, niezależne podmioty i kultura. Google i Facebook straszą cenzurą internetu, kasowaniem memów i „końcem świata, jaki znamy”. Tak ma wyglądać internet po wprowadzeniu procedowanej obecnie unijnej dyrektywy o prawach autorskich. Bitwa o „wolność internetu” to w rzeczywistości spór o wysokość przychodów, bez dzielenia się nimi z twórcami, na których się zarabia.

Twórcy piszą m.in.

„Mamy różne poglądy, tworzymy różne treści, jesteśmy twórcami z różnych stron. Ale łączy nas jedno: miłość do polskiej kultury i silna potrzeba sprawiedliwości.
Apelujemy do polskich polityków: uczyńcie Polskę krajem prawdziwie suwerennym. Współpracujmy z Ameryką, ale nie dajmy się uzależnić od cynicznych wielkich graczy. Pokażmy, że mamy własne zdanie i dbamy o własną kulturę oraz o tożsamość polskich twórców
Prosimy o wsparcie dla polskiej kultury,
o poparcie artykułów 11 i 13 dyrektywy o prawie autorskim.To nasza racja stanu!”

Apel podpisali m.in.:

 • Urszula Dudziak
 • Tomasz Organek
 • Jan Pospieszalski
 • Jan A.P. Kaczmarek
 • Piotr Metz
 • Marek Kościkiewicz
 • Piotr Rubik

Wcześniej pojawiła się strona https://razemdlaprawautorskich.pl, na której Polska inicjatywa Razem dla Praw Autorskich w odpowiedzi na kampanię Google przygotowała kontrkampanię z reklamami przypominającymi te przygotowane przez giganta z Doliny Krzemowej.

Prosimy o szerokie propagowanie treści tego manifestu, w portalach i na stronach internetowych. Wdrożenie dyrektywy jest tak samo ważne dla twórców jak i dziennikarzy oraz samych wydawców.”

*************************************************
Przypominamy fragmenty artykułu, opublikowanego w grudniu 2018 roku, którego autorem jest Sammy Ketz, korespondent AFP na Bliskim Wschodzie. To ważny głos w tej sprawie.

„W dniu 12 września, a więc zaledwie dwa miesiące temu, Parlament Europejski zagłosował gremialnie za proponowaną dyrektywą, która daje prasie i agencjom informacyjnym nadzieje, że wreszcie będą otrzymywać zapłatę od gigantów internetowych. Giganci internetowi pobierali każdego dnia od wielu lat tysiące artykułów medialnych bez wypłacania złamanego grosza tym, którzy je produkują.
Owo historyczne głosowanie w sprawie “praw pokrewnych” możliwe było dzięki bezprecedensowej mobilizacji dziennikarzy oraz odwadze członków Parlamentu, mimo intensywnych nacisków ze strony wielkich firm technologicznych. (…)
Za pośrednictwem nowej i szeroko zakrojonej kampanii lobbingowej, giganci internetowi dokonują właśnie procesu skutecznego pozbawiania tekstu jego istoty: próbują oni wykluczyć odniesienia do „krótkich fragmentów”, „faktografii” lub „urywków”, jak również wyeliminować agencje prasowe oraz zredukować okres ochrony, jeśli chodzi o prawa pokrewne.
Fakty: esencja dziennikarstwa Fakty służą wszystkim. Każdy może je wyjaśniać i analizować. Kiedy jednak wyszukiwarka internetowa lub agregator wiadomości podbiera oryginalne treści z gazety, czasopisma lub serwisu agencji, całkowicie normalną rzeczą jawi się wypłata rekompensaty z tytułu prawa pokrewnego, nawet wówczas, gdy mamy do czynienia zaledwie z krótkim wycinkiem. (…)
Panie i Panowie, ministrowie, członkowie Parlamentu Europejskiego, członkowie Komisji Europejskiej: dziennikarze, wydawcy i agencje informacyjne zgodni są w działaniach domagających się uczciwej nagrody za ich pracę oraz rekompensaty za inwestycje poczynione po to, aby móc nadal informować opinię publiczną. Dlatego ustanowienie właściwych praw pokrewnych ma tak podstawowe znaczenie dla naszej demokracji.”

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • POLECAMY

  Dziennikarz Olsztyński
  1-2/2024
     
  BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

  Więcej...


  Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

  Więcej ...


  Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

  Więcej ...


  Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

  Więcej ...  Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

  Więcej...

   

 • RADA ETYKI MEDIÓW

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • ***

 • FACEBOOK

 • ARCHIWUM

 • Fundusze UE

  Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

  Więcej...