SZLI NA ZACHÓD OSADNICY…

| 2 wrz 2020  09:49 | komentarze 3

Z okazji 75-lecia przybycia polskich osadników na tereny byłych Prus Wschodnich ukazała się książka „Czas pionierów”, czyli opowieści o powojennych osadnikach na Warmii i Mazurach. Jej współwydawcą jest olsztyński oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy RP.

Ta publikacja to owoc konkursu, zorganizowanego przez SDRP w Olsztynie, na wspomnienia nie tyle samych pionierów, bo przecież niewielu ich już zostało, co o pierwszych osadnikach na Warmii i Mazurach. Na konkurs wpłynęły 22 prace z różnych stron regionu, prezentujące losy naukowców, kolejarza, rolnika, działaczy społecznych i samorządowych, szewca, a nawet hodowcy koni i mistrza jeździeckiego. Autorami tych opowieści są dzieci, wnukowie, przyjaciele, znajomi i sąsiedzi bohaterów.

Zwyciężczynią konkursu została Katarzyna Leśniowska, która opisała losy swego dziadka, pierwszego po wojnie polskiego fotografa w Braniewie (o czym pisaliśmy na naszym portalu). Pokonkursowy materiał został poszerzony o artykuł Marka Książka sprzed 10 lat, jaki ukazał się na łamach tygodnika„Przegląd”, a dotyczył osadnictwa w regionie oraz także o dwa wspomnienia z Bartoszyc. W sumie powstało cenne świadectwo zasiedlania terenów byłych Prus Wschodnich i tworzenia tutaj zrębów polskiej państwowości. I to w warunkach nadzwyczajnych, o czym dzisiejsze pokolenia mają niewielkie pojęcie, bo w szkole się tego nie uczy.

Ogłoszenie wyników konkursu miało nastąpić na akademii z okazji 75-lecia osadnictwa, którą 8 maja br. zamierzał zorganizować Warmińsko-Mazurski Sejmik Osób Niepełnosprawnych. Niestety, epidemia koronawirusa pokrzyżowała szyki i uroczystość przełożono na następny rok. W tym czasie (10 maja) niespodziewanie zmarł przewodniczący WMSON Tadeusz Milewski, jeden z bohaterów wspomnień, który przybył do Olsztyna w 1945 roku jako ośmioletni chłopiec.

Od lewej: Marek Książek, Andrzej Milkiewicz i Andrzej Karski

Od lewej: Marek Książek, Andrzej Milkiewicz i Andrzej Karski

Jego opowieść również znalazła się w zestawie konkursowym oraz materiale do planowanej książki, którą postanowiliśmy wydać wspólnymi siłami SDRP i Sejmiku. I tak się stało, ponieważ dzieło Milewskiego przejął jego następca – Andrzej Karski. Projekt zyskał wsparcie marszałka województwa Gustawa Marka Brzezina, który w przedmowie do wydania napisał.

Dobrze więc się stało, że olsztyński oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej zorganizował konkurs na wspomnienia o pionierach, spośród których większość już od nas odeszła. Ale pozostawili po sobie rezultaty swej pracy, wysiłku i społecznego zaangażowania…Jest to ważny dokument, poświadczający codzienny trud i heroizm ludzi, którzy byli tutaj przed nami.

Pierwsze egzemplarze trafiły na biurko Andrzeja Milkiewicza, dyrektora gabinetu marszałka, który 27 sierpnia, w zastępstwie swego szefa przyjął szefa WMSON Andrzeja Karskiego i Marka Książka, przewodniczącego olsztyńskiego oddziału SDRP. ”Czas pionierów” to cenne i profesjonalnie przygowane wydawnictwo, wzbudziło ogromne zainteresowanie wśród mieszkańców Olsztyna i regionu. Autorzy przedsięwzięcia wprost nie nadążają z dostarczeniem bezpłatnych egzemplarzy do osób, które chcą tę książkę posiadać w swoich zbiorach.

MK

Komentarze

komentarze 3 do “SZLI NA ZACHÓD OSADNICY…”

  1. Irena
    piątek, 4 - wrz - 2020, godz. 11:11

    Gratuluję pomysłu i jego realizacji. W ten sposób zachowujecie dla potomności niezwykle ciekawe dzieje Warmii i Mazur.
    Pozdrowienia dla Marka

  2. Andrzej
    sobota, 5 - wrz - 2020, godz. 10:15

    Zapraszam na str.67. Wspomniałem swoją sąsiadkę Janinę Duliniec- nauczycielkę. Andrzej Cieślak prezes Oddziału ZLP w Olsztynie oraz…członek SD RP. Pozdrawiam

  3. radek
    niedziela, 6 - wrz - 2020, godz. 16:02

    Gdzie można zdobyć tę książkę?

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński
    3/2024
     
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...