STOWARZYSZENIE DZIENNIKARZY RP POPIERA POSTULATY GDAŃSKIEJ MŁODZIEŻY

| 6 lut 2019  19:30 | komentarze 2

Fot: Marcin Gadomski, PAP

Ulicami Gdańska przeszedł „Marsz ponad podziałami” organizowany przez młodzież szkół średnich.

Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej z radością i satysfakcją przyjęło wiadomość o spontanicznej akcji gdańskiej młodzieży. Oto wszelkie utyskiwania na temat bierności młodych Polaków poszły do lamusa. Wprawdzie pierwsza jaskółka wiosny nie czyni, ale wiele wskazuje, że nie będzie to jednorazowy zryw. Starannie opracowane postulaty, mądre wypowiedzi organizatorów marszu dobrze rokują. Podpisujemy się postulatami gdańskiej młodzieży. Życzymy organizatorom wytrwałości i wielu pomysłów pro publico bono. Poniżej zamieszczamy relację z „Marszu ponad podziałami i opisanie 21 postulatów.


Marsz ruszył w środę o godzinie 12 sprzed Dworu Artusa i przeszedł ulicami Gdańska na plac Solidarności, gdzie znajduje się Pomnik Poległych Stoczniowców.- Mówiliśmy o szacunku i o tym, że możemy się kochać, ale nie musimy. Możemy się lubić, ale nie musimy. Musimy się jednak przede wszystkim szanować, bo poglądów jest wiele. Tyle ile osób, tyle poglądów. Najważniejszy jest szacunek – mówiła podczas marszu Julia Borzeszkowska, organizatorka manifestacji, uczennica klasy maturalnej w III Liceum Ogólnokształcącym w Gdańsku.

Na placu odczytano 21 postulatów, które mają nawiązywać do postulatów strajkowych z sierpnia 1980 roku.- To miało być jasne, symboliczne nawiązanie do Solidarności. Trochę przekształciliśmy te postulaty. To są postulaty XXI wieku, nasze aktualne potrzeby – tłumaczyła Zofia Miąskowska. „Przydałaby się wielu z nas mała lekcja kultury słowa”- Pierwszym naszym postulatem jest prośba i apel do polityków o język stosowany w debacie publicznej. Mamy wrażenie, że często przydałaby się wielu z nas mała lekcja kultury słowa, zarówno w parlamencie, ale też w szkołach i innych miejscach. Są też postulaty odnoszące się do tolerancji i braku podziałów – powiedziała we wtorek na konferencji prasowej Julia Borzeszkowska. Dodała, że po odczytaniu w środę postulatów w ciągu kilku następnych dni zostaną one wysłane do prezydenta RP, premiera oraz marszałków Sejmu i Senatu.

Postulaty: Apelujemy o podwyższenie poziomu debaty publicznej. Zwracamy się do polityków o zaprzestanie celowego pogłębiania podziałów społeczeństwa. Żądamy niezależnych, obiektywnych mediów publicznych. Chcemy, aby organy państwowe działały zgodnie z prawem. Apelujemy o zwiększenie mocy sprawczej młodzieżowych rad miejskich oraz samorządów uczniowskich. Żądamy wprowadzenia kształcenia obywatelskiego, jako przedmiotu szkolnego na WSZYSTKICH etapach edukacji. Żądamy wprowadzenia do szkół warsztatów z zakresu przeciwdziałania nienawiści i przemocy. Apelujemy o szerzenie wartości, jaką jest tolerancja w społeczeństwie. Przypominamy, że wolność słowa kończy się na wolności drugiego człowieka. Żądamy, aby na nienawiść nie odpowiadać nienawiścią. Chcemy równego traktowania wszystkich orientacji seksualnych. STOP dyskryminacji na tle etnicznym i rasowym. Żądamy równouprawnienia ze względu na płeć. Chcemy zaprzestania dyskryminacji poglądów politycznych. KONIEC z szerzeniem stereotypów w społeczeństwie. Wnosimy o aktywizację placówek szkolnych w godzinach popołudniowych, pod kątem zajęć ogólnorozwojowych, artystycznych, sportowych. Apelujemy o stworzenie miejsc przeznaczonych dla młodzieży w celu jej integracji. Chcemy zwiększenia aktywizacji społeczno-politycznej wśród młodych ludzi. Apelujemy o uszanowanie instytucji kulturalnych i nieangażowanie się polityków w ich działalność. Apelujemy o szanowanie wspólnego dobra, jakim jest środowisko naturalne .Nic o nas bez nas – wszystkich.

Źródło: TVN

Komentarze

komentarze 2 do “STOWARZYSZENIE DZIENNIKARZY RP POPIERA POSTULATY GDAŃSKIEJ MŁODZIEŻY”

  1. wojciech
    czwartek, 7 - lut - 2019, godz. 11:50

    Przed wieloma wiekami, rzymski mąż stanu, mówca, filozof – Marcus Tullius Cicero zwany Cyceronem, w jednym ze swoich dzieł („O starości”) pisał m.in.(cyt.):”Brak rozwagi jest cechą młodości, rozsądek przychodzi wraz ze starością” (koniec cyt.). Ta myśl Cycerona była i jest przytaczana przy różnych okazjach, a tu raptem, gdańska szkolna młodzież pokazała, że może być inaczej. Droga młodzieży! Trzymam za Was kciuki, pozdrowienia.
    Wojciech Grabowski – przewodniczący Naczelnego Sądu Dziennikarskiego SDRP

  2. Maciej Hoffmann
    niedziela, 10 - lut - 2019, godz. 21:31

    Drodzy Państwo, w imieniu całego zespołu Młodych Ponad Podziałami chcielibyśmy bardzo serdecznie podziękować za poparcie naszych postulatów. Jesteśmy wdzięczni, że takie środowisko jak Państwo, stoi za nami murem.

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński
    4/2024
       
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...