Skuteczne pranie mózgów

| 31 mar 2016  16:38 | Brak komentarzy

JD
Czekali z bronią w ręku na III wojnę światową. Dla kilkunastu tysięcy młodych ludzi najkrwawsza z wojen nie skończyła się tak, jak by chcieli. Nowa Polska w 1945 r. nie była dla nich ojczyzną. Choć mogła być, bo miliony Polaków takich samych jak oni, nie patrząc na wady nowego ustroju, wzięły się do katorżniczej pracy. I zaczęły odbudowywać niemiłosiernie zrujnowany kraj. Efekty tego pełnego wyrzeczeń trudu są wielkie. Są materialną podwaliną dzisiejszej Polski.

Ale nie tylko pracą żyli wówczas Polacy. Tuż po wojnie miliony rodaków zaczęły przyspieszoną edukację. Pęd do nauki był powszechny, bo ludzie wykształceni byli wówczas na wagę złota. Przedwojenna inteligencja poniosła przecież najdotkliwsze straty. Zarówno na terenach okupowanych przez Niemców, jak i na wschodzie. Praca, nauka, największy w historii kraju przyrost naturalny. A obok leśni. Bo przecież przez kilkadziesiąt lat nikt z prawej strony nie nazywał ich żołnierzami wyklętymi. Nigdy nie byli monolitem. Mieli często odmienne poglądy polityczne i inaczej widzieli przyszłość Polski. Monolitem i bohaterami bez skazy stali się dopiero w ostatnich latach. Do jednego zbioru zaliczono ludzi ideowo przeciwnych Polsce Ludowej i takich, którzy mają na sumieniu mordy na dzieciach, kobietach i cywilach opowiadających się po stronie władzy. Setki takich osób zostały zamordowane, bo brały udział w parcelacji wielkich majątków rolnych. Ziemię, w wyniku postanowień reformy rolnej, otrzymywali i brali polscy chłopi, ci bez ziemi i ci małorolni. Nie władza, ale poniżani przed wojną i traktowani jak obywatele ostatniej kategorii polscy chłopi. Marzyli o niej i czekali. Doczekali się. Dziś ich wnuki porzucają tamte korzenie i drogę swoich dziadków. Bohaterami stają się dla nich ci, którzy z nimi walczyli, okradali ich i których bano się na wsiach jak zarazy i ognia.

Nie ma łatwej odpowiedzi na to, skąd tak ogromna pokoleniowa zmiana. Tak jak nie ma łatwej oceny tamtych czasów. Oceny nie tak prostackiej, jaką ma w zwyczaju głosić prawica oraz powołany przez PO i PiS Instytut Pamięci Narodowej. Pranie mózgów młodych Polaków, wychowanych na internetowych śmieciach, zostało zrobione tak skutecznie, że białe okazało się czarne. Porzuceni emocjonalnie przez rodziców, szkołę i Kościół młodzi Polacy stali się łatwym łupem dla politycznych hochsztaplerów. I nie do nich trzeba mieć pretensje. O nich trzeba zawalczyć. Głową, a nie kijem bejsbolowym, który wkładają im do rąk cwaniacy.

Tygodnik „Przegląd” nr 10

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński
    4/2024
       
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...