DO SEJMU WSTĘP WZBRONIONY

| 11 paź 2016  12:37 | Brak komentarzy

20070907_sejm_rp_100b5070Najczarniejsze sny o powrocie cenzury zaczynają się sprawdzać. Według marszałka Sejmu akredytowany fotoreporter może wykonywać w ławach sejmowych tylko takie zdjęcia, które podobają się marszałkowi. A już z całą pewnością nie może uwieczniać bosonogiej posłanki, bo to uwłacza godności nie tylko osobistej być może zmęczonej przedstawicielki narodu, ale przede wszystkim naraża na szwank majestat miejsca. Fotoreporter Super Expresu Paweł Dąbrowski, kierując się reporterskim instynktem nie przeoczył smakowitego obiektu gołej stopy posłanki. Zrobił to co powinien w takiej sytuacji zrobić rasowy reporter . Uwiecznił gołą stopę posłanki, a redakcja SE opublikowała zdjęcie z podtekstem.

Biuro Prasowe Kancelarii Sejmu powołując się na wewnętrzne zarządzenie marszałka Sejmu RP stwierdziło, że dziennikarzy dopuszcza się za bramy parlamentu tylko w celu relacjonowania wydarzeń, zaś zdjęcia Pawła Dąbrowskiego nie są zdjęciami opisującymi prace Sejmu i naruszają powagę tego miejsca, a w przypadku pokazywania gołej stopy posłanki są sprzeczne z powszechnie przyjętą kulturą osobistą i taktem. Domyślać się należy, że chodzi tu o kulturę osobistą fotoreportera, bowiem zdaniem Biura PKS kultura osobista posłanki wietrzącej nogi w miejscu publicznym, w Sejmie jest na miejscu i nie podlega jakiejkolwiek negatywnej ocenie. Poseł wiele może, fotoreporter nie. Dlatego też fotoreportera ukarano zawieszając mu prawo wstępu do Sejmu i na tereny będące pod nadzorem Kancelarii Sejmu na rok.

Stanowczo sprzeciwiamy się podobnym decyzjom, które uniemożliwiają dziennikarzom dostęp do informacji, a tym samym ograniczają czytelnikom możliwość śledzenia tego co się dzieje w miejscach publicznych,jak Sejm, Senat, Kancelaria Premiera, do których osobiście nie docierają. Fotoreporter ukazał fragment sejmowego życia poza oficjalnymi obradami. Nie on naruszył powagę Sejmu, a raczej przypisać to można posłance. Dlaczego więc fotoreportera spotyka kara? Za takie rodzajowe ujęcia,uchwycenie scen wyjątkowych, fotoreporterzy uzyskują najwyższe nagrody, fotoreporter Super Expressu otrzymał karę.
Ten drobny incydent wzbudza znacznie większy niepokój. Może za czas jakiś marszałek Sejmu poprosi by przed publikacją dostarczać do „oglądu” materiały prasowe, w tym przede wszystkim zdjęcia,bo to one ukazujące barwną sejmową rzeczywistość mogą naruszać powagę miejsca „uświęconego” immunitetami.

AM

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński
    3/2024
     
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...