REM odpowiada na skargę na red. Jacka Żakowskiego

| 18 gru 2023  12:58 | Brak komentarzy

Warszawa, 18 grudnia 2023 r.

Pan Marek Gumkowski
Prezes Zarządu
Pani Paula Sawicka
Przewodnicząca Rady Programowej
Stowarzyszenie Otwarta Rzeczpospolita
Warszawa

Szanowni Państwo,

W skardze do Rady Etyki Mediów wskazują Państwo, w imieniu Otwartej Rzeczpospolitej, że w audycji Poranek Radia TOK FM w dniu 10 listopada 2023 r. prowadzonej przez red. Jacka Żakowskiego, gość tej audycji, Omar Faris, szef Pozarządowego Stowarzyszenia Społeczno Kulturalnego Palestyńczyków w Polsce, znany z radykalnych wypowiedzi w internecie na temat konfliktu palestyńsko-izraelskiego kłamał, negował oczywiste fakty zbrodni Hamasu, odmawiał prawa do istnienia państwa Izrael i nawoływał do nienawiści, czego nie zmienia końcowe wezwanie do porozumienia. W sprawie publicznych wypowiedzi Farisa, zarówno w audycji Jacka Żakowskiego, jak i innych, publikowanych w internecie, Otwarta Rzeczpospolita złożyła zawiadomienie do Prokuratury wskazując, że podczas rozmowy gość red. Żakowskiego wyrażał treści stanowiące naruszenie przepisów kodeksu karnego: art. 256 ust. 1 k.k. penalizujący nawoływanie do nienawiści na tle narodowościowym, art. 126 a k.k. penalizujący pochwalanie popełnienia przestępstwa: a) ludobójstwa (eksterminacji) z art. 118 k.k.; b) masowego zamachu na grupę ludności z art. 118a k.k.; c) przemocy i groźby bezprawnej ze względu na przynależność narodową, etniczną, rasową, polityczną, wyznaniową lub z powodu bezwyznaniowości z art. 119 k.k.

Podkreślają Państwo, iż red. Jacek Żakowski zachował daleko idącą powściągliwość wobec wypowiedzi Palestyńczyka na temat działań Hamasu przeciw Izraelowi, a to na co pozwolił swojemu gościowi nie mieści się w ramach wolności słowa ani w standardach profesjonalnego dziennikarstwa. Uważają Państwo, że red. Jacek Żakowski rażąco naruszył etykę dziennikarską i oczekują od Rady Etyki Mediów potwierdzenia swojego zarzutu.

REM zapoznała się z krytykowanym w skardze programem Radia TOK FM – i nie podzieliła zarzutu naruszenia zasad zapisanych w Karcie Etycznej Mediów przez prowadzącego tę audycję.

W ostatnich latach wolność słowa doznawała istotnego ograniczenia poprzez ingerowanie, przerywanie, a nawet zagłuszanie wypowiedzi gości przez dziennikarzy prowadzących z nimi rozmowy. Owszem, red. Żakowski mógł, może nawet – zdaniem niektórych członków REM – powinien, odciąć się od haniebnych słów swojego gościa. Jego milczenie pozwoliło jednak, zgodnie z zapisaną w Karcie Etycznej Mediów zasadą pierwszeństwa dobra odbiorcy, na dokładne zapoznanie się słuchaczy ze stanowiskiem osoby zaproszonej do studia. Dzięki temu słuchacze audycji mogli zrozumieć, jak trudno będzie Palestyńczykom uzyskać porozumienie z Izraelem, jeśli mieliby oni podzielać poglądy swojego reprezentanta w Warszawie.

Z poważaniem,

W imieniu Rady Etyki Mediów
Krzysztof Bobiński
Wiceprzewodniczący REM

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • POLECAMY

  Dziennikarz Olsztyński
  1-2/2024
     
  BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

  Więcej...


  Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

  Więcej ...


  Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

  Więcej ...


  Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

  Więcej ...  Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

  Więcej...

   

 • RADA ETYKI MEDIÓW

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • ***

 • FACEBOOK

 • ARCHIWUM

 • Fundusze UE

  Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

  Więcej...