REM odpowiada na skargę na artykuł Onetu

| 27 kwi 2021  09:53 | Brak komentarzy

Warszawa, 26 kwietnia 2021 r.

Pan Grzegorz Siemeniuk

W swojej skardze do Rady Etyki Mediów prosi Pan o interwencję w sprawie artykułu „Gdyby chłopiec był mały, wątły, zniekształcony, zrzucono by go ze skały” – opublikowanego na portalu Onet pl 15 kwietnia b. r. Pańskim zdaniem artykuł ukazuje negatywne wzorce postępowania z osobą chorą na poważną chorobę, jaką jest depresja, deprecjonując problem, ośmieszając osoby
nim dotknięte.

Zapoznaliśmy się z kwestionowanym artykułem. Zdaniem REM, Agnieszka Sztyler-Turovsky, jego autorka, w bardzo sugestywny sposób przekazuje doświadczenia swojej rozmówczyni – żony mężczyzny dotkniętego depresją. Kobieta mówi: czuję się potwornie, że zawiodłam męża. Jako żona i jako przyjaciel… Ale mnie to przerosło.

Po publikacji reportażu przez media społecznościowe przetoczyła się dyskusja, było wiele głosów podobnych do Pańskiej opinii. Redakcja Onetu następnego dnia opublikowała kolejny artykuł „Psychiatra: mężczyzna przychodzi na dyżur w kapturze, pod osłoną nocy” – cytując listy, które napłynęły do redakcji, a w związku z uwagami tam zawartymi, także opinię psychiatry – dr n. med. Grzegorza Opielaka. Stwierdza on m.in. Męska depresja jest tematem tabu, ale z drugiej strony w końcu dochodzi do takiego nasilenia zaburzeń mężczyzny, który nie leczy depresji, że coś musi się stać. Wariant optymistyczny to ten, w którym mężczyzna szuka pomocy.

REM nie znajduje w skarżonym artykule (i jego kontynuacji) „deprecjonowania problemu”, które miałoby „ośmieszać osoby nim dotknięte”. Autorka poruszyła niezmiernie trudny temat, który, jak mówi jej rozmówczyni, często przerasta osoby w depresji i ich rodziny. Najgorsze byłoby udawać, że problemu nie ma. Dlatego REM nie znajduje powodu do „interwencji” i stwierdza, że autorka tekstu będącego przedmiotem skargi nie naruszyła żadnej żadne j z zasad Karty Etycznej Mediów.

 

W imieniu Rady Etyki Mediów
Krystyna Mokrosińska
Członek REM

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński
    3/2024
     
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...