REKOMPENSATA DO DZIENNIKARSKIEJ EMERYTURY
Dziennikarze RP | 21 kwi 2024 13:21 | Brak komentarzy
Przed kilkoma miesiącami informowaliśmy o możliwościach otrzymania rekompensaty do dziennikarskiej emerytury. Dziś kolega Dariusz Chrabałowski potwierdza to własnym przykładem. Ci emeryci, którzy urodzili się przed rokiem 1948, z rekompensaty nie mogą skorzystać, mimo że pracowali w równie trudnych warunkach „w szczególnym charakterze”. To jest dyskryminacja. Ale młodsze koleżanki i kolegów namawiamy.
Jako świeżo upieczony dziennikarz-emeryt chciałbym powiadomić Koleżanki i Kolegów odchodzących na „zasłużoną”, o możliwości otrzymania niebagatelnego dodatku do emerytury, o którym nie ma powszechnej świadomości.
Ten dodatek pod nazwą rekompensaty wypłacany jest wraz z comiesięcznym świadczeniem do końca życia. Ale nie wszystkim.
Warunki otrzymania:
- urodzenie po 31 grudnia 1948 r. (emerytura na nowych zasadach);
- przynajmniej 15 lat zatrudnienia w roli dziennikarza do końca roku 2008 (liczba lat może być wyższa, ale nie ma to wpływu na wysokość rekompensaty);
- złożenie wniosku w ZUS o zaliczenie danego okresu(ów) zatrudnienia „w szczególnym charakterze” (do roku 2008) i o przyznanie rekompensaty (ze swojej inicjatywy ZUS raczej tego nie uczyni).
Rodzaj zatrudnienia może być udowodniony zaświadczeniami o pracy w takim charakterze. Ale być może wystarczyłoby odwołanie się do świadectw pracy dostarcza(o)nych do ZUS, w których jest określone stanowisko „dziennikarz” albo „reporter”.
Osobiście otrzymuję taką rekompensatę i zdradzę, że jest znacząca.
Dariusz Chrabałowski, emerytowany dziennikarz gazety „Super Express”
Podstawa prawna: Art. 32 par. 3 ustawy z 17.12.1998 o emeryturach i rentach z FUS
Komentarze
Pozostaw komentarz: