PROTESTUJEMY! SDP ZAMYKA DOM DZIENNIKARZA

| 16 lut 2024  13:21 | Brak komentarzy

Zamiast wolnego wstępu będą strefy dostępu, domofony, monitoring, kamery. Pełna inwigilacja. Takie zmiany SDP wprowadza w Domu Dziennikarza. Przed południem dostęp ograniczony, po południu wejście tylko dla wtajemniczonych.

Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej protestuje, nie zgadza się na ograniczenie dostępu do Domu Dziennikarza dziennikarzom z Warszawy i całego kraju. Do naszego sprzeciwu przyłączają się Stowarzyszenie Dziennikarzy i Wydawców „Repropol”, Izba Wydawców Prasy, Syndykat Dziennikarzy Polskich oraz jak sądzimy przyłączą się pozostałe organizacje i stowarzyszenia dziennikarskie.

Dom Dziennikarza w Warszawie przy ul. Foksal 3/5 , odbudowany po wojnie przy udziale dziennikarzy starszego pokolenia, w tym także członków SD RP, był zawsze miejscem twórczych spotkań wszystkich dziennikarzy. Pamiętamy Dom tętniący życiem klubów twórczych, wydawnictw, kina studyjnego czy letniego ogródka pod kasztanami. SDP bardzo niekorzystnie, ale skutecznie zmieniło charakter Domu. Obecnie są to kiepskiej jakości lokale biurowe do wynajęcia oraz pomieszczenia hotelowe. Dawna restauracja „U Dziennikarzy” z tanimi ongiś obiadami , dziś „Villa Foksal” przekształcona w lokal dla bogatych, okazjonalnie w salon konferencyjny, a w podziemiach w jedną z większych wytwórni cateringu.

Dom Dziennikarza, jak pamięcią sięgnąć, zawsze był dostępny dla naszych koleżanek i kolegów. Wszystkich witał portier, a przez ostatnie lata życzliwy ochroniarz. Teraz po holu hula pustka. Zamiast portiera mamy domofon na bramie. Idea domu otwartego dla całego środowiska legła w gruzach pod naporem biznesowych interesów jednej organizacji, SDP. Nieudolne zarządzanie wspólnym mieniem, jakim jest Dom Dziennikarza, doprowadziło do całkowitego upadku i częściowej dewastacji tego przybytku.
Prosimy dziennikarzy z całego kraju i pozostałych organizacji dziennikarskich o poparcie protestów. Trzeba zatrzymać to bezsensowne działanie.

Andrzej Maślankiewicz                 Jerzy Domański
sekretarz generalny ZG SDRP     przewodniczący ZG SDRP

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • POLECAMY

  Dziennikarz Olsztyński
  1-2/2024
     
  BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

  Więcej...


  Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

  Więcej ...


  Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

  Więcej ...


  Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

  Więcej ...  Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

  Więcej...

   

 • RADA ETYKI MEDIÓW

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • ***

 • FACEBOOK

 • ARCHIWUM

 • Fundusze UE

  Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

  Więcej...