Prezydent Duda uniewinnił Jachowicza, którego skazano za zniesławienie prokuratora

| 8 gru 2023  17:06 | Brak komentarzy

Prezydent Andrzej Duda na wniosek Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry zastosował prawo łaski wobec Jerzego Jachowicza, prawicowego publicysty skazanego prawomocnie za zniesławienie prokuratora Dariusza Korneluka, wiceszefa stowarzyszenia Lex Super Omnia. Jachowicz twierdził w swoim podcaście, że Korneluk „preparował” dowody w sprawie uchylenia immunitetów poselskich Antoniemu Macierewiczowi i Mariuszowi Kamińskiemu.

Jerzy Jachowicz został prawomocnie skazany 20 stycznia 2023 roku za pomówienia prokuratora Dariusza Korneluka przez to, że w publicystycznym felietonie opublikowanym na kanale YouTube dla portalu wPolityce.pl 1 czerwca 2017 roku, przedstawiając polityczny kontekst powstania organizacji prokuratorów Lex Super Omnia, m.in. krytycznie ocenił działania prokuratora w czasie, gdy pełnił on funkcję prokuratora apelacyjnego w Warszawie.


Warszawski Sąd Okręgowy stwierdził w II instancji winę Jerzego Jachowicza, niemal ćwierć wieku temu jednego z prekursorów dziennikarstwa śledczego m.in. w „Gazecie Wyborczej”, potem w „Newsweek Polska”, dziś publicysty i komentatora w propagandowych mediach. Zasądził też karę grzywny i nakazał mu pokrycie kosztów sądowych. W sumie kwota sięgała 10 tys. zł, co miało być dużym obciążeniem dla publicysty.

Za Jachowiczem ujęło się Centrum Monitoringu Wolności Prasy, związane z propisowskim Stowarzyszeniem Dziennikarzy Polskich. Jego szefowa, Jolanta Hajdasz, w piśmie do prezydenta twierdziła, że „dziennikarz, dziś już blisko 85-letni, został skazany za słowa użyte zgodnie ze sztuką dziennikarską i zawodowym profesjonalizmem”. Dodała, że Jachowicz jako skazany „będzie osobą wpisaną do Krajowego Rejestru Skazanych”, a jako osoba karana nie ma szans na kredyt bankowy czy funkcję publiczną. Argumentem emocjonalnym było stwierdzenie, że publicysta znajduje się w szpitalu po rozległym zawale serca.

Jachowicz już raz został ułaskawiony. W 2012 roku zrobił to prezydent Bronisław Komorowski po procesie publicysty z byłym funkcjonariuszem Służby Bezpieczeństwa płk. Ryszardem Bieszyńskim i zniesławieniem w związku z odmową ekstradycji Edwarda Mazura, polonijnego biznesmena podejrzewanego o uczestnictwo w zabójstwie gen. Marka Papały, wydaną przez amerykański sąd.

(na podstawie PRESSLETTER)

Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP wstawiło się za recydywistą ułaskawień. Zniesławianie to charakterystyczna cecha działalności Jachowicza. Zniesławianie nie mieści się w kanonach etyki zawodowej dziennikarzy. Pani Jolanta Hajdasz nie dostrzegła, że Jachiewicz od lat, a ostatnio szczególnie mijał się z etyką.

 

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński
    3/2024
     
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...