POLSKI DZIENNIKARZ MARCIN SUDER UPROWADZONY W SYRII!

| 25 lip 2013  13:28 | Brak komentarzy

W środę, 24 lipca w godzinach popołudniowych, w Syrii na północnym wschodzie kraju, został uprowadzony przez islamistów polski dziennikarz, fotoreporter Marcin Suder. Jak podała Agencja Reutersa, przebywał on w biurze prasowym syryjskich sił opozycyjnych niedaleko granicy z Turcją w prowincji Idlib.

Marcin Suder jest doświadczonym dokumentalistą, przebywał już w wielu rejonach konfliktów zbrojnych. Do Syrii udał się na początku lipca, zdając sobie sprawę z niebezpieczeństwa, na jakie narażają się wojenni korespondenci. Codziennie na świecie są porywani i giną dziennikarze. W roku 2012, w czasie pełnienia obowiązków zginęło na świecie 132 reporterów. Syria jest najbardziej niebezpiecznym rejonem. Rok wcześniej w Syrii straciło życie 31 reporterów różnych narodowości, w obecnym roku ponad trzydziestu zostało porwanych. Powody uprowadzeń dziennikarzy w kraju ogarniętym wojną domową mogą być bardzo różne. Uzyskanie wiadomości na temat uprowadzenia Marcina Sudera jest bardzo trudne i dopóki nie odezwą się porywacze nic o jego losie nie będziemy wiedzieli. Czekamy więc na rozwój wydarzeń.

Poza protestem przeciwko porwaniom reporterów, jako organizacja dziennikarska , nie wiele więcej możemy zrobić. Grupy ekstremalne są nieprzewidywalne, coraz trudniej pracuje się dziennikarzom w rejonach zbrojnych konfliktów i to jest ta smutna prawda, której tak wiele uwagi poświęcono na czerwcowym Kongresie FIJ w Dublinie.

Polskie MSZ powołało wieloosobowy zespół koordynacyjny do spraw pomocy dziennikarzowi porwanemu w Syrii. Jeżeli pomoc Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej będzie nieodzowna – jesteśmy gotowi.

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński
    3/2024
     
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...