Po walnym zebraniu Oddziału Warszawskiego

| 8 gru 2023  16:15 | Brak komentarzy

W połowie kadencji

Spotkaliśmy się 4 grudnia 2023 w warszawskim Domu Dziennikarza w połowie kadencji wybranego ponad dwa lata temu Zarządu Oddziału Warszawskiego SDRP, żeby podsumować to, co za nami, i wymienić projektami na przyszłość. Było ciekawie i konkretnie. Walne Zebranie Sprawozdawcze, tzw. POŁÓWKOWE, przebiegało wartko i wcale nie pół gwizdka.

Paweł Olek złożył szczegółowy raport Skarbnika o finansach (skromnych finansach Stowarzyszenia, które im skromniejsze, tym większego wymagają baczenia na każdy szczegół). Barbara Janiszewska mówiła o codziennej, mrówczej, niewidocznej pracy, która przynosi jednak wyniki (pod 80-procentowy wskaźnik opłacania składek członkowskich, to coś jest). Przewodniczący zebraniu szef Zarządu przypomniał o utworzeniu Nagrody im. Karoliny Beylin i konkursu Ibisa (pomysł Adama Sęczkowskiego), a trwającą reformę komunikacji, m.in. utworzenie strony Facebookowej i zamierzoną zmiana portalu wsparł Andrzej Maślankiewicz.

Wspomniano o nawiązaniu współpracy z warszawską Radą Seniorów, o działaniach Zespołu Starszych Dziennikarzy (mówiła o tym Hanna Świeszczakowska). Mówiono też o pozyskiwaniu środków na nowe działania, o obecności młodych w SDRP – krzepiące wystąpienie Michała Piękosia było zapowiedzią utworzenia w Oddziale Zespołu Młodych Dziennikarzy, nowej przestrzeni aktywności i wyrażania opinii przez najmłodszych uczestników życia medialnego.

Tomasz Miłkowski zaproponował podjęcie projektów strategicznych, które ujęte w punktach przedstawiają się następująco:

Projekty strategiczne

  • Udział SDRP w pracach nad zmianą prawa prasowego i określeniu statusu dziennikarza jako zawodu twórczego. Wzmocnienie roli stowarzyszeń dziennikarskich.
  • Udział SDRP w pracach nad utworzeniem samorządu dziennikarskiego i reaktywowaniem Rady Prasowej/Mediów przy prezesie RM oraz umocnieniem Rady Etyki Mediów.
  • Opracowanie wstępnego raportu i prognozy związanej z przyszłością mediów w warunkach rozwoju sztucznej inteligencji.
  • Stworzenie platformy wymiany poglądów dotyczącej najważniejszych spraw społecznych, mediów, środowiska i roli stowarzyszenia. Robocza nazwa: Stół Foksal 3/5.
  • Poszerzenie oferty dla seniorów (np. spotkania z wybitnymi twórczyniami/cami aktywnymi w wieku senioralnym). Stworzenie grupy roboczej ds. seniorów.
  • Utworzenie Odznaki za Zasługi dla SDRP, Oddział Warszawski.
  • Nawiązanie bliższej współpracy z Fundacją My Obywatele UE (Olgierda Łukaszewicza).
  • Utworzenie Zespołu Młodych Dziennikarzy.

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...