Odpowiedź REM na skargę na red. Agnieszkę Sowę z tygodnika „Polityka”

| 25 wrz 2020  08:35 | Brak komentarzy

Warszawa, 24 września 2020 r.

Prof. dr hab. n. med. Mirosław Wielgoś
Warszawski Uniwersytet Medyczny
rektor@wum.edu.pl

Szanowny Panie Profesorze.
Złożył Pan skargę do REM na postępowanie red. Agnieszki Sowy – publicystki tygodnika „Polityka” – jako niezgodne z zasadami etyki dziennikarskiej. To sprzeniewierzenie dostrzegł Pan Profesor w artykule pt. „Patotransplantacja”, (Polityka z 18 sierpnia 2020 r).


Pana zdaniem autorka tekstu sformułowała bezpodstawne zarzuty wobec Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz ministra zdrowia, sugerując ukrywanie nieprawidłowości, do jakich miało dochodzić w Klinice Chirurgii Ogólnej i Transplantologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Uważa Pan, że red. Sowa wykazała się nieznajomością organizacji pracy Kliniki oraz wzajemnych zależności pomiędzy Kliniką, Szpitalem, Instytutem Transplantologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Warszawskim Uniwersytetem Medycznym i Ministerstwem Zdrowia.

Wskazuje Pan również, iż dziennikarka nie zasięgnęła informacji do artykułu z trzech niezależnych źródeł, a jej pytania skierowane do Pana – wówczas rektora – były niewłaściwe, gdyż zawierały tezy dotyczące rzekomych, noszących znamiona przestępstw, błędów popełnionych m.in. przez pracowników Szpitala.

Szanowny Panie Profesorze. W obszernym piśmie do REM powołuje się Pan na prawo prasowe i inne regulacje dotyczące etyki dziennikarskiej. Zgodnie tymi dokumentami w przypadku kwestowania treści artykułu, sprzeciw w formie sprostowania, należy skierować najpierw do redakcji. Dopiero odmowa opublikowania dementi otwiera drogę m. in. do REM.

Pan tego nie zrobił. Tymczasem red. Sowa, do której dotarła kopia skargi (nie od nas) odpowiedziała na łamach Polityki na stawiane jej zarzuty w sposób tak merytoryczny, że pozostaje nam tylko podpisać się pod jej argumentami.

Tak więc Rada Etyki Mediów rozpatrzyła wniesioną przez Pana skargę i uznała wszystkie zawarte w niej zarzuty wobec red. Agnieszki Sowy, autorki krytykowanego artykułu, za całkowicie bezpodstawne

Na marginesie chcielibyśmy dorzucić uwagę, że wbrew temu co Pan pisze, w dziennikarskim zawodzie nie ma niekompetentnych lub niewłaściwych pytań. Tak można oceniać tylko odpowiedzi na owe pytania.

I jeszcze jedno – sugeruje Pan Profesor, że wymieniony w skardze z nazwiska informator red. Sowy – skądinąd doświadczony transplantolog – przekazując dziennikarce bulwersujące informacje o tym, co się dzieje w jego miejscu pracy, kierował się osobistymi urazami.

Nie znamy źródeł uzyskanych przez dziennikarkę informacji, ale ten podniesiony przez Pana zarzut nie ma znaczenia dla sprawy. Liczy się tylko to, czy uzyskane przez dziennikarza i sprawdzone przez niego informacje są prawdziwe.

Z wyrazami szacunku,

W imieniu Rady Etyki Mediów
Helena Kowalik
Wiceprzewodnicząca REM

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński
    3/2024
     
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...