Odpowiedź REM na skargę na materiał „Wiadomości” TVP1

| 6 lip 2020  18:19 | Brak komentarzy

Warszawa, 6 lipca 2020 r.
Pan Jakub Niżniowski

Szanowny Panie,
W swojej skardze na materiał „Wiadomości” TVP1 ze środy 24 czerwca b.r. zatytułowany „Przedwyborcza mobilizacja”, który prezentuje kampanię wyborczą Andrzeja Dudy, zarzuca Pan autorowi materiału, Maciejowi Sawickiemu, „brak słowa o innych kandydatach, brak równoważących słów krytyki, wyraźną stronniczość i pochwałę Prezydenta” oraz „budowanie podniosłego napięcia, muzykę, sposób wypowiadania się, dobór materiałów budujący jednoznacznie pozytywny wizerunek kandydata”. „Wymienianie określeń „godność… szacunek… odpowiedzialność”, czy fraza „wyborcy z dumą pokazują swoje poparcie, bo wiedzą, o co toczy się gra”, nie mają nic wspólnego z rzetelnym, bezstronnym dziennikarstwem, którego mamy prawo oczekiwać od mediów publicznych”.

„Domagam się ukarania stacji za wyprodukowanie i emisję materiału, który był de facto nieoznaczonym prawidłowo i sfinansowanym ze środków publicznych spotem wyborczym, a nie materiałem dziennikarskim” – pisze Pan w skardze do REM.

Nie jest to pierwsza skarga na materiały TVP podczas obecnej kampanii wyborczej. 17 czerwca Rada Etyki Mediów wydała oświadczenie w sprawie antysemickich materiałów „Wiadomości” TVP, a 16 czerwca – w sprawie debaty prezydenckiej tego nadawcy, podzielając zdanie skarżących. Nie inaczej jest w obecnym przypadku. „Wiadomości” TVP1 w prezydenckiej kampanii wyborczej są wyłącznie narzędziem propagandy PiS nakierowanej na promocję Andrzeja Dudy i zohydzanie jego przeciwnika. Świadczą o tym same tytuły materiałów „Wiadomości”: „Duda: stawiam na politykę propolską”, „Solidarność: głosujcie na prezydenta Dudę”, „Plan Dudy: szybki rozwój Polski” oraz: „Trzaskowski pozwoli ograbić Polaków?”, „Mamy dość hipokryzji Trzaskowskiego”, „Sute pensje współpracowników Trzaskowskiego”, „Ludzie służb wspierają Trzaskowskiego”.

Materiał „Przedwyborcza mobilizacja”, jak i większość innych materiałów „Wiadomości”, łamie wszystkie zasady Karty Etycznej Mediów. Również „Zasady Etyki Dziennikarskiej w Telewizji Polskiej S.A.”, ciągle obecne na jej stronach internetowych, są w praktyce ignorowane.

Rada Etyki Mediów nie może ukarać TVP za emisję skarżonego materiału, materiału co postuluje Pan w swojej skardze. Możemy jedynie podać do publicznej wiadomości, że w pełni podzielamy Pańską negatywną ocenę TVP.

Jedyną instytucją, która może zwrócić uwagę temu nadawcy (ale nie go ukarać), jest Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

W imieniu Rady Etyki Mediów
Andrzej Krajewski
Członek REM

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...