Odpowiedź na skargę na Polsat News

| 1 paź 2019  09:50 | komentarze 2

Warszawa, 30 września 2019 r.
Pan Dawid Jędrzejko

Szanowny Panie,
Zwrócił się do REM o ocenę informacji telewizji Polsat News o losowaniu numerów list wyborczych.

Umieszczone na Twitterze nagranie przedstawia dziennikarza w studio Polsat News, który mówi: „Jedynkę wylosował PSL, dwójkę PiS, trójkę Lewica, piątkę Koalicja Obywatelska. Państwowa Komisja Wyborcza wylosowała numery list wyborczych dla największych partii i ugrupowań, a losowaniu przyglądała się Anna Hałas Michalska. Aniu…”.


Podczas tej informacji na żółtym pasku u dołu ekranu jest tekst: „We wszystkich 41 okręgach listy zarejestrowało 5 komitetów”.

Pisze Pan w swojej skardze: „Chciałbym zaznaczyć, że nie jest to przejęzyczenie, ponieważ po prezentacji przeprowadzono krótkie wywiady z reprezentantami czterech komitetów wyborczych, ponownie pomijając jeden. Uważam takie działania za skandaliczne, dlatego zwracam się do Państwa z prośbą o interwencję i nagłośnienie tej sprawy”.

REM nie ma możliwości weryfikacji oskarżenia Polsat News o brak rozmowy z komitetem, który wylosował nr 4, ale w świetle, tego co widać na Twitterze, zarzut wydaje się prawdopodobny.

Pominięcie w relacji Polsat News informacji, że 13 września, podczas losowania numerów list wyborczych przez PKW, numer 4 przypadł Komitetowi Wyborczemu Konfederacja Wolność i Niepodległość, narusza cztery pierwsze zasady Karty Etycznej Mediów: prawdy, obiektywizmu, oddzielenia informacji od komentarza (przemilczenie jest komentarzem) i uczciwości (nie możemy założyć jej braku u redaktorów Polsat News). Podzielamy oburzenie skarżącego tym faktem.

REM nie ma innych możliwości reagowania na taki przypadek niż powiadomienie o nim opinii publicznej, publicznej w tym – skarżącego, nadawcy i KW Konfederacja Wolność i Niepodległość, co czynimy.

Możliwości ukarania nadawcy ma jedynie Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

Z poważaniem,
W imieniu REM
Andrzej Krajewski
Członek REM

Komentarze

komentarze 2 do “Odpowiedź na skargę na Polsat News”

 1. wojciech
  środa, 2 - paź - 2019, godz. 03:52

  REM dokonało bardzo trafnej oceny, tego co się wydarzyło w programie stacji Polsat News, nie może bowiem być tak, że np.dzisiaj ten nam się nie podoba, to o nim cisza, jutro zaś inny – to o nim nie mówimy.Nawiasem mówiąc, przedstawiciel KW Konfederacja Wolność i Niepodległość wystąpił podczas telewizyjnej debaty przedwyborczej (TVP) w dniu 1.10.2019r. razem z przedstawicielami czterech KW zarejestrowanych we wszystkich okręgach w Polsce.

 2. Jan
  środa, 9 - paź - 2019, godz. 22:22

  Dziennikarze powinni być bezstronni w przekazywaniu informacji. KRiT powinna karać dziennikarzy za nieobiektywne przekazywanie informacji bez wyjątku jaka opcję reprezentują. Mówi się szlachectwo zobowiązuje również i dziennikarzy.

Pozostaw komentarz:

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • POLECAMY

  Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
  BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

  Więcej...


  Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

  Więcej ...


  Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

  Więcej ...


  Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

  Więcej ...  Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

  Więcej...

   

 • RADA ETYKI MEDIÓW

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • ***

 • FACEBOOK

 • ARCHIWUM

 • Fundusze UE

  Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

  Więcej...