O sportowcach w powstaniu

| 20 lis 2014  10:35 | Brak komentarzy

Z Chmielewski 002

W bogatej literaturze powstańczej stosunkowo rzadko poruszany jest temat udziału sportowców w Powstaniu Warszawskim. Tymczasem z bronią w ręku, o wolność stolicy walczyło około 800 sportowców, mistrzów Polski, olimpijczyków. Uczestniczyli w najbardziej odpowiedzialnych akcjach, gdzie liczyła się ich kondycja i sprawność fizyczna – mówił autor książki „Sportowcy w Powstaniu Warszawskim”, dziennikarz sportowy Zbigniew Chmielewski.

O swej książce, kulisach jej powstania, o wielu powstańczych epizodach wybitnych polskich sportowców okresu przedwojennego wojny i latach PRL -u autor opowiadał podczas wieczoru autorskiego w budynku PAST-y w sali recepcyjnej Centrum Edukacji Historycznej Fundacji Polskiego Państwa Podziemnego, która była organizatorem spotkania.

Zbigniew Chmielewski wieloletni szef redakcji sportowej w PAP, działacz polskiego ruchu olimpijskiego otrzymał gorące brawa licznie zebranej publiczności nie tylko za piękne wydawnictwo upamiętniające bohaterstwo, patriotyzm i poświęcenie młodych sportowców, którzy prosto z boisk stanęli do walki z okupantem, a także, a może przede wszystkim, za barwną opowieść o losach polskich sportowców w Powstaniu Warszawskim. Sędziwy dziś Pan Redaktor liczący ponad 80 lat zachwycił doskonałą pamięcią, erudycją i elokwencją.

Z Chmielewski 005

Sportowcy walczący w Powstaniu Warszawskim, zawsze byli na pierwszej linii, na najbardziej niebezpiecznych placówkach. Atakiem na słynny w Warszawie gmach PAST-y kierował dowódca Batalionu „Kiliński” rtm. Henryk Leliwa-Roycewicz, pułkownik kawalerii Wojska Polskiego, srebrny medalista olimpijski w jeździectwie, jeden z bohaterów przedwojennych igrzysk w Berlinie.

W tym samym miejscu, po siedemdziesięciu latach, autor książki „Sportowcy w Powstaniu Warszawskim” zdobywał serca czytelników. I zdobył, o czym świadczyły liczne wypowiedzi i gratulacje zebranych.

Andrzej Maślankiewicz

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • POLECAMY

  Dziennikarz Olsztyński 1/2023  
  BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

  Więcej...


  Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

  Więcej ...


  Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

  Więcej ...


  Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

  Więcej ...  Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

  Więcej...

   

 • RADA ETYKI MEDIÓW

 • A TO CIEKAWE…

  Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych pozwał SDP OMZRiK zarzuca Jolancie Hajdasz powtarzanie kłamstw Agnieszki Siewiereniuk-Maciorowskiej. Ośrodek pozwał Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich za tekst, w którym Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP wstawia się za pozwaną przez Ośrodek Agnieszką Siewiereniuk-Maciorowską
  Świat Młodych Świat Młodych 73 lata temu W poniedziałek, 7 lutego 1949 roku ukazał sie pierwszy numer Świata Młodych. Gazeta była czasopismem dla młodzieży wydawanym w latach 1949 – 1993 w Warszawie, utworzonym z połączenia tygodnika Świat Przygód i dwutygodnika Na Tropie.

  Więcej... • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • ***

 • FACEBOOK

 • ARCHIWUM