Niezależne dziennikarstwo

| 11 sty 2018  08:31 | Jeden komentarz

Mogens Blicher Bjerregård, Przewodniczący EFJ (Europejskiej Federacji Dziennikarzy) opublikował swoje „orędzie noworoczne”, zapowiadające nowe inicjatywy Federacji:

Instytucje europejskie stale podkreślają, że niezależne dziennikarstwo i wolne media są podstawowymi filarami naszej europejskiej demokracji. Dziękuję za to, ale potrzebne są nie tylko słowa, ale także większa wola polityczna, nie tylko ze strony takich instytucji jak Rada Europy i UE, ale także zdecydowanie ze strony przywódców w poszczególnych krajach. Chcemy usłyszeć od najwyższych autorytetów, że niezależne dziennikarstwo musi się rozwijać.
Silne poparcie ze strony wszystkich stron jest warunkiem bezpieczeństwa dziennikarzy i zwalczania bezkarności, walki z „fałszywymi wiadomościami” (fake news), opracowywania mechanizmów ochrony praw dziennikarzy, w tym praw autorskich, oraz poprawy dziennikarstwa śledczego i niezależnego.
UE właśnie utworzyła grupę wysokiego szczebla EFJ, aby zebrać pomysły na walkę z fałszywymi wiadomościami” przed majem tego roku. Później w 2018 r. UE podejmie ostateczne decyzje w sprawie dyrektywy o prawach autorskich i, mam nadzieję, z niektórymi z uwag, ponieważ pracujemy nad tym od trzech lat. Następnym krokiem będzie opracowanie mechanizmów nakłaniających gigantów technologicznych, takich jak GAFA (Google, Apple, Facebook, Amazon) do wnoszenia wkładu za treści, na których zarabiają. Można to osiągnąć za pomocą systemu wynagradzania autorów.
Przeznaczmy rok 2018 na wypracowanie takich rozwiązań jak mechanizmy zapewniające bezpieczniejsze warunki pracy dziennikarzy. Istnieje potrzeba szerszego dialogu społecznego w całej Europie, w tym w odniesieniu do przedstawicieli wolnych zawodów, lepszych opłat dla dziennikarzy za wsparcie niezależnego dziennikarstwa śledczego. Potrzebujemy silniejszych organizacji dziennikarzy, aby przyciągnąć więcej dziennikarzy. Razem i dzięki wzajemnemu zrozumieniu naszej odmiennej i pluralistycznej kultury europejskiej, możemy nadal wprowadzać zmiany. EFJ jest na to dobrze przygotowany!
Życzę Wam wszystkim nowego roku 2018 z dziennikarstwem, które się liczy,

Mogens Blicher Bjerregård
Przewodniczący EFJ

Komentarze

Jeden komentarz do “Niezależne dziennikarstwo”

 1. wojciech
  czwartek, 11 - sty - 2018, godz. 13:44

  Dziękując Przewodniczącemu EFJ, Panu M.B.Bjerrrgardowi za Noworoczne Życzenia 2018, pragnę zwrócić uwagę na to, że szereg spraw poruszonych w piśmie Przewodniczącego już wcześniej znalazło miejsce w dokumentach Stowarzyszenia Dziennikarzy RP, jak choćby: „walka z fałszywymi wiadomościami”, „naruszania prawa autorskiego” (vide: „Dziennikarski Kodeks Obyczajowy”), czy też obrona dziennikarzy w trakcie wykonywania ich pracy (vide: odpowiednie zapisy Statutu SD RP, m.in &8 i inne). Warto też przypomnieć, że w obronie atakowanych dziennikarzy wielokrotnie interweniowało Prezydium ZG SD RP oraz osobiście Sekretarz Generalny ZG SD RP (i to z dobrym skutkiem).
  Odwzajemniając się za życzenia, przekazuję tą drogą, aby Panu Przewodniczącemu EFJ – M.B.Bjerregardowi bardzo dobrze się wiodło w tym Nowy Roku 2018: w zdrowiu, zadowoleniu z wykonywanej pracy dla dobra naszego dziennikarskiego bractwa.
  Z wyrazami szacunku.
  Wojciech Grabowski
  Przewodniczący Naczelnego Sądu
  Dziennikarskiego SD RP.

Pozostaw komentarz:

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • POLECAMY

  Dziennikarz Olsztyński
  1-2/2024
     
  BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

  Więcej...


  Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

  Więcej ...


  Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

  Więcej ...


  Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

  Więcej ...  Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

  Więcej...

   

 • RADA ETYKI MEDIÓW

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • ***

 • FACEBOOK

 • ARCHIWUM

 • Fundusze UE

  Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

  Więcej...