Nie żyje ks. Niewęgłowski, duszpasterz środowisk twórczych

| 19 gru 2023  19:36 | Brak komentarzy

W wieku 82 lat zmarł ks. Wiesław Niewęgłowski, wieloletni duszpasterz środowisk twórczych. Inicjator powołania w roku 1995 Konferencji Mediów Polskich, jeden z twórców i sygnatariuszy Karty Etycznej Mediów, współtwórca Rady Etyki Mediów. Honorowy członek odnowionej w roku 2015 Konferencji Mediów Polskich.

Ks. Wiesław Niewęgłowski urodził się 11 lipca 1941 r. we wsi Zbuczyn w powiecie siedleckim. W latach 1961-1966 studiował polonistykę, teatrologię, teorię filmu na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 1970 r. ukończył Wyższe Metropolitalne Seminarium Duchowne w Warszawie. Święcenia kapłańskie przyjął w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela z rąk prymasa Stefana Wyszyńskiego. Jako wikariusz pracował w parafiach podwarszawskich. W latach 1974-82 pełnił funkcję duszpasterza akademickiego w kościele św. Anny w Warszawie. Od 1975 r. był inicjatorem i organizatorem Tygodni Kultury Chrześcijańskiej. W 1978 r. zorganizował Duszpasterstwo Środowisk Twórczych, którego został krajowym duszpasterzem. Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 r. uczestniczył w rozmowach z komunistycznymi władzami na temat uwolnienia osób internowanych

Ks. Niewęgłowski był inicjatorem budowy kościoła środowisk twórczych pod wezwaniem św. Brata Alberta i św. Andrzeja przy pl. Teatralnym. Świątynia powstała w 1999 r. jako fragment odtwarzanej wtedy północnej pierzei placu. Zajęła miejsce dawnego kościoła św. Andrzeja, zniszczonego w czasie II wojny światowej i rozebranego w latach 50. XX w. Od konsekracji nowego kościoła w 1999 r. do przejścia na emeryturę w 2012 r. ks. Niewęgłowski pełnił funkcję jego rektora.

Wykładał na warszawskich uczelniach: w Akademii Teatralnej, Akademii Sztuk Pięknych, Akademii Teologii Katolickiej i na Papieskim Wydziale Teologicznym. Po 2002 r. kierował Zakładem Dziennikarstwa Telewizyjnego w Instytucie Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Był szefem programów katolickich w TVP.

Stowarzyszenia: Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej i Konferencji Mediów Polskich z głębokim żalem przyjęły wiadomość o odejściu Ks. Wiesława Niewęgłowskiego. Bardzo ceniliśmy współpracę z Księdzem Prałatem przede wszystkim w zakresie działań na rzecz upowszechniania zasad Karty Etycznej Mediów.

Rodzinie Zmarłego przekazujemy wyrazy współczucia.

Andrzej Maślankiewicz

Zdjęcie: Wikipedia, Beax, CC BY-SA 2.5 pl

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • POLECAMY

  Dziennikarz Olsztyński
  1-2/2024
     
  BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

  Więcej...


  Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

  Więcej ...


  Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

  Więcej ...


  Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

  Więcej ...  Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

  Więcej...

   

 • RADA ETYKI MEDIÓW

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • ***

 • FACEBOOK

 • ARCHIWUM

 • Fundusze UE

  Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

  Więcej...