NAGRODY im. BOLESŁAWA PRUSA ROZDANE

| 19 lis 2015  17:19 | Brak komentarzy

Nagrody im Bolesława Prusa016

W samo południe 17 listopada 2015 roku, w pięknej oprawie Teatru Królewskiego, Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich odbyła się uroczystość wręczenia nagród im. Bolesława Prusa. Prestiżowe nagrody, najwyższe wyróżnienie dziennikarskie ustanowione w latach 60. ubiegłego wieku, przez lata nobilitowało najznakomitszych dziennikarzy. Wśród laureatów minionych edycji wymienić można Ryszarda Kapuścińskiego, Hannę Krall, Włodzimierza Sokorskiego, Mariana Podkowińskiego, Zygmunta Broniarka, Andrzeja Drawicza, Jerzego Turowicza, Krystynę Bochenek czy księdza Stanisława Tkocza.

Po siedemnastu latach przerwy Stowarzyszenie Dziennikarzy RP wznowiło przyznawanie nagród. Według nowego regulaminu główną nagrodą jest statuetka „Złoty Prus”, natomiast wyróżnieniem dla młodego dziennikarza „Zielony Prus”.
Laureatem głównej nagrody edycji 2015 „Złotego Prusa” został dziennikarz tygodnika „Polityka” Jacek Żakowski.

Nagrody im Bolesława Prusa001

Do nagrody w kategorii – młody dziennikarz – kapituła nominowała pięciu dziennikarzy:

 • Katarzynę BŁASZCZYK – Studio Reportażu i Dokumentu PR
 • Oliwia DROST – Imperium Kobiet
 • Karolina KAMIŃSKA – Radio Zachód
 • Jakub ŁOGINOW – Miesięcznik Kraków
 • Rafał WOŚ – tygodnik Polityka
Nominowani od lewej: Karolina Kamińska, Oliwia Drost, Katarzyna Błaszczyk, Jakub Łoginow, Rafał Woś

Nominowani od lewej: Karolina Kamińska, Oliwia Drost, Katarzyna Błaszczyk, Jakub Łoginow, Rafał Woś

Laureatką „Zielonego Prusa” została Katarzyna Błaszczyk dziennikarska Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.

Laureat_Blaszczyk-Cwiek

Werdykty kapituły ogłaszał red. Tomasz Miłkowski. Dyplomy nominowanym, statuetki laureatom wręczali przewodniczący ZG SDRP red. Jerzy Domański, Burmistrz Nałęczowa Andrzej Ćwiek i sekretarz generalny ZG SDRP red. Andrzej Maślankiewicz. Burmistrz Andrzej Ćwiek zaprosił laureatów na weekend do Nałęczowa.

Laudacje na cześć laureatów wygłosili redaktor naczelna Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia S.A. Irena Piłatowska -Mądry i profesor Walery Pisarek.
Uroczystość zaszczycili obecnością partnerzy i sponsorzy min. dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie Tadeusz Zielniewicz, prezes Stowarzyszenia Wydawców „PEPROPOL” Maciej Hoffman, przewodniczący Rady Miasta Nałęczowa Jacek Wilk i burmistrz Nałęczowa Andrzej Roman Ćwiek, honorowy prezes SDP red. Krystyna Mokrosińska oraz dziekan Wydziału dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW prof. Janusz Adamowski.

Redaktor Jacek Żakowski dziękując za wyróżnienie powiedział coś bardzo ważnego:

Jak się patrzy na to co dzieje się na świecie, to mam wrażenie, że nie podołaliśmy, my dziennikarze, jako profesja nie spełniliśmy oczekiwań. Daliśmy się uwieść magii mediów. ideologiom… sądzę, że teraz wielki obowiązek ciąży na młodym pokoleniu nie tylko dziennikarzy, żeby naprawili to co myśmy zepsuli…

Muzycznym ozdobnikiem uroczystości był jazzowy koncert fortepianowy duetu: Krzysztof Sadowski – Krzysztof Karpiński.

Nagrody im Bolesława Prusa011

Podczas uroczystości zaprezentowano film Bartłomieja Maślankiewicza pt. „Prus w Nałęczowie”.

(am)

Oto pełna relacja wideo z wydarzenia

Na zdjęciach migawki z uroczystości

 

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • POLECAMY

  Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
  BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

  Więcej...


  Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

  Więcej ...


  Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

  Więcej ...


  Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

  Więcej ...  Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

  Więcej...

   

 • RADA ETYKI MEDIÓW

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • ***

 • FACEBOOK

 • ARCHIWUM

 • Fundusze UE

  Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

  Więcej...