Monitorujemy Fundusze UE
Dziennikarze RP | 14 gru 2022 11:56 | Brak komentarzy
Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej zostało wybrane przez organizacje pozarządowe w wyborach w skład Komitetów Monitorujących Funduszy Europejskich dwóch programów – Rozwój Społeczny oraz Polska Wschodnia.
Przed nami dużo ciężkiej pracy, szczególnie w początkowym okresie tworzenia wszystkich dokumentów i procedur. Stowarzyszenie oczywiście będzie informować społeczeństwo o pracach w Komitecie Monitorującym na bieżąco. Nie chcemy zawieść zaufania organizacji, które zagłosowały na nas w wyborach.
Komitet Monitorujący działa jako niezależny organ pełniący funkcje doradczo – opiniodawcze, powoływany jest przez Instytucję Zarządzającą. W jego skład wchodzą przedstawiciele strony rządowej, samorządowej oraz organizacji spoza administracji (w tym przedstawiciele świata nauki, organizacji pozarządowych, partnerzy społeczni). W pracach Komitetu Monitorującego biorą udział również przedstawiciele Komisji Europejskiej pełniąc funkcję doradczą. Ponadto, w posiedzeniach mogą uczestniczyć w charakterze obserwatorów reprezentanci innych instytucji.
Do najważniejszych kompetencji komitetu należy w szczególności:
- systematyczny przegląd wdrażania programu w kontekście realizacji celów pośrednich i końcowych,
- analizowanie wszelkich kwestii mających wpływ na wykonanie programu,
- konsultowanie i analizowanie zmian programu proponowanych przez Instytucję Zarządzającą oraz innych,
- prezentowanie uwag dotyczących wdrażania i ewaluacji Programu, jak również monitorowanie działań podjętych w ich następstwie,
- promowanie zasady partnerstwa.
Realizując zadania Komitet Monitorujący zatwierdza:
- metodykę i kryteria wyboru projektów,
- roczne i końcowe sprawozdania z wdrażania Programu,
- plan ewaluacji dla programu i wszelkie jego zmiany,
- strategię komunikacji dla programu i wszelkie jej zmiany,
- propozycje dotyczące zmian Programu.
Komitet Monitorujący może powoływać stałe grupy robocze, poświęcone w szczególności wybranym kwestiom z zakresu realizacji programu (np. poprawy sytuacji na rynku pracy czy dostosowania edukacji do potrzeb biznesu) oraz do monitorowania działań o charakterze horyzontalnym. W celu rozwiązania skomplikowanych merytorycznie zagadnień, Komitet może skorzystać z opinii niezależnych ekspertów lub z usług innych wyspecjalizowanych instytucji, dokonując zlecenia prac w tym zakresie.
Komentarze
Pozostaw komentarz: