List otwarty dziennikarzy do posłów do Parlamentu Europejskiego

| 12 wrz 2023  08:04 | Brak komentarzy

Publikujemy projekt listu, podpisywanego przez dziennikarzy w całej Europie.

List otwarty dziennikarzy do posłów do Parlamentu Europejskiego wzywający do całkowitego zakazu nadzoru za pomocą oprogramowania szpiegującego

Szanowni Państwo, Szanowni Członkowie Parlamentu Europejskiego,

Przed zbliżającym się głosowaniem projektu sprawozdania w sprawie proponowanej europejskiej ustawy o wolności mediów (EMFA) dziennikarze w Europie wzywają do wprowadzenia w tym tekście bezwzględnego zakazu inwigilacji dziennikarzy za pomocą oprogramowania szpiegującego. W ostatnich latach niektórzy z nas, a także wielu naszych kolegów w Europie i na świecie, padli ofiarą nielegalnych ataków, w tym ze strony państw członkowskich UE. Niektórzy z nich użyli przeciwko nam natrętnej broni inwigilacyjnej, grożąc i potencjalnie naruszając poufną komunikację z naszymi źródłami, naruszając nasze życie prywatne i narażając nasze bezpieczeństwo. Oprogramowanie szpiegowskie stanowi obecnie główne zagrożenie dla wolności prasy. Daje dostęp do nieproporcjonalnej i nieograniczonej ilości danych: cała komunikacja, zdjęcia, kontakty i zachowania online danej osoby są gromadzone – bez wiedzy ofiary.

UE musi pilnie położyć temu kres. Dla nas, dziennikarzy, bezpieczeństwo cyfrowe i integralność danych są niezbędne, aby zagwarantować nasze bezpieczeństwo oraz poufność i ochronę naszych źródeł. Aby chronić interes publiczny i zapewnić wysoką jakość dziennikarstwa, musimy mieć zaufanie do naszych urządzeń i kanałów komunikacji. Kilka rządów UE zainfekowało telefony dziennikarzy oprogramowaniem szpiegującym, wykorzystując bezpieczeństwo narodowe jako pretekst. Uwzględnienie tych samych podstaw w przyszłym prawodawstwie zagroziłoby naszej zdolności do pociągania rządów do odpowiedzialności, co jest kamieniem węgielnym wartości demokratycznych UE.

Potrzebujemy pełnej i natychmiastowej ochrony. Chociaż w trakcie prac parlamentarnych w znacznym stopniu dodano szereg zabezpieczeń, nadal pozostaje zbyt wiele luk prawnych. Parlament Europejski nadal może je zamknąć i zapewnić nam potrzebną osłonę przed nielegalną inwigilacją. Wzywamy Państwa dzisiaj do zakazania stosowania oprogramowania szpiegującego wobec dziennikarzy w regionie EMFA.

Z wyrazami szacunku


Zanim Parlament Europejski uchwali EMFA

Parlament Europejski planuje przyjęcie EMFA (European Media Freedom Act), niezwykle ważnego dokumentu w sprawie wolności mediów, zobowiązującego państwa członkowskie UE do zapewnienia mediom niezależności i ochrony przed naciskiem władz politycznych. EMFA ma zostać uchwalona już 7 października.

W ostatnim czasie jednak nastąpiło osłabienie wcześniej wyraźnie określonej w projekcie EMFA ochrony dziennikarzy i dostawców usług medialnych przed objęciem ich „oprogramowaniem szpiegującym” (Pegasus i Predator) ze strony państw członkowskich. Ryzyko takiej praktyki pojawiło się wskutek interwencji rządu francuskiego, aby wykluczyć wzgląd na tzw. bezpieczeństwo narodowe spod zakazu stosowania takiego oprogramowania, co może doprowadzić do stanu, że zakaz okaże się papierowy.

W powstałej sytuacji Europejska Federacja Dziennikarzy (EFJ) ponownie nalega, aby Parlament, zgodnie ze swoim stanowiskiem, wprowadził całkowity zakaz stosowania oprogramowania szpiegującego wobec dziennikarzy i prosi dziennikarzy europejskich o wsparcie podpisami pod listem w tej sprawie kierowanym do posłów Parlamentu Europejskiego.

Zwracam się tą drogą, podzielając niepokoje władz Europejskiej Federacji, do członkiń i członków SDRP o podpisywanie listu otwartego, który dołączam do tej krótkiej informacji. Termin składania podpisów upływa 20 września.

Tomasz Miłkowski
sekretarz ZG SDRP ds. międzynarodowych

Termin podpisania: 20 września 2023 r

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński
    3/2024
     
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...