LINCZ NA PIOTRZE WACOWSKIM, W TLE ATAK NA TVN

| 26 lis 2018  09:13 | Jeden komentarz

Po publikacji na portalu wPolityce.pl zdjęcia Piotra Wacowskiego, operatora TVN w geście pozdrowienia nazistowskiego, ABW wezwała go na przesłuchanie. To stało się niewątpliwym katalizatorem fali obraźliwych i bardzo wulgarnych komentarzy pod adresem Wacowskiego. Do linczu na Wacowskim dołączyli niektórzy politycy prawego skrzydła oraz propagandyści z prawicowych mediów.

Ten gest , jak twierdzi P.Wacowski był dziennikarską prowokacją. Natomiast funkcjonariusze ABW, dopatrzyli się w nim propagowania nazizmu, za co grozi kara więzienia do lat dwóch. Wacowski otrzymał więc wezwanie na przesłuchanie i to od razu w charakterze podejrzanego. Zastanawiające tempo organów ścigania, szczególnie w kontekście nie kończonego od ponad roku dochodzenia wobec propagatorów nazistowskich haseł na Marszu Niepodległości w roku 2017 oraz sprawców wieszania portretów posłów na szubienicach.


Zarzuty wobec Wacowskiego są związane z reportażem „Superwizjera” TVN, jaki stacja wyemitowała w styczniu 2018 roku. Autorami materiału są Bertold Kittel, Anna Sobolewska i Piotr Wacowski. Reportaż wyemitowany przez TVN „Polscy neonaziści” był efektem wielomiesięcznej pracy dziennikarskiej. Ujawnił kulisy działalności stowarzyszenia „Duma i Nowoczesność” oraz związanych z nimi zwolenników ideologii Adolfa Hitlera.

Dziennikarze, w tym naczelni redaktorzy „Dziennika Gazety Prawnej”, „Faktu”, „Gazety Wyborczej”, „Newsweeka” i „Rzeczpospolitej” wystąpili w obronie Piotra Wacowskiego, w proteście wobec nagonki na TVN.

W liście czytamy: „Politycy władzy bezkarnie atakują wolne media, insynuując im niejasne powiązania, złe intencje oraz podważając ich wiarygodność. Protestujemy przeciwko takim praktykom. Niezależność mediów jest jedną z gwarancji jakości systemu demokratycznego. Bez wolnych mediów, dziennikarstwo jest tylko przedłużeniem propagandy. Dlatego będziemy reagować na każdy przejaw ograniczania wolności słowa. Wzywamy polityków do zaprzestania haniebnych i dyskryminujących praktyk, a dziennikarzy do solidarności w obliczu represji. Wolne media są jednym z najważniejszych osiągnięć niepodległej Polski. Nie pozwolimy ich zniszczyć żadnej władzy”

Podpisujemy się pod słowami dziennikarzy, a dając wiarę oświadczeniu kierownictwa stacji TVN, jesteśmy przekonani , że autorzy reportażu postępowali zgodnie z wszystkimi standardami dziennikarstwa śledczego.

Prezydium ZG SDRP

PS. Prokuratura Krajowa uznała, że przedwczesne jest stawienie zarzutów operatorowi TVN, który wykonywał gesty nazistowskiego pozdrowienia w trakcie spotkania ku czci Adolfa Hitlera w kwietniu 2017 roku. Śledczy jednocześnie odwołali wyznaczony termin stawienia się operatora w prokuraturze. To potwierdza przypuszczenia, że wcześniejszy pośpiech podyktowany, był być, może naciskiem, nie wykluczone- politycznym.

Komentarze

Jeden komentarz do “LINCZ NA PIOTRZE WACOWSKIM, W TLE ATAK NA TVN”

  1. J ozef
    piątek, 7 - gru - 2018, godz. 20:45

    Jako doświadczony dziennikarz uważam, że także wśród dziennikarzy nie może być świętych nietykalnych krów. Jeśli red. Wacowski w swym reportażu pokazywał hajujących młodych ludzi domagając się ich ukarania to niech teraz nie płacze, że dzieje się mu krzywda. Sam tego chciałeś Grzegorzu Dynadło.

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński
    3/2024
     
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...