Ján Kuciak – pamięć i przestroga
Dziennikarze RP | 25 lut 2019 11:45 | Brak komentarzy
Rok temu na Słowacji, w wiosce oddalonej o godzinę drogi od Bratysławy, dziennikarz Ján Kuciak i jego narzeczona Martina Kušnírová zostali zastrzeleni w swoim domu. Kariera obiecującego dziennikarza śledczego została brutalnie przerwana.
27-letni Kuciak badał możliwe związki między słowackimi i włoskimi bossami przestępczymi, defraudacją środków unijnych i oszustwami podatkowymi. Przestraszył i rozgniewał naprawdę potężnych ludzi i otrzymywał groźby, których policja nie potraktowała w odpowiedni sposób.
W rzeczywistości nie było czasu tak niebezpiecznego, jak obecnie dla dziennikarzy w Europie od czasu zakończenia zimnej wojny w latach 80. XX wieku. Jeśli przeciwdziałania nie zostaną podjęte teraz, jeśli nie zapewnimy odpowiedniej ochrony informatorów i dziennikarzy śledczych – musimy liczyć się z możliwymi fatalnymi skutkami.
Słowacka policja oceniła, że zamordowano Kuciaka, ze względu na jego pracę jako dziennikarza śledczego. Sprawa wywołała masowe protesty i kryzys polityczny na Słowacji. Dziennikarz we Włoszech bada obecnie związek między jego zabójstwem a mafią.
Wokół morderstw Kuciaka i Kušnírovej narastała presja publiczna, a mimo to sprawa pozostała nierozwiązana. Pomimo aresztowań i serii głośnych rezygnacji – premiera Słowacji Roberta Fico i jego gabinetu, a także szefa policji – osoba lub osoby odpowiedzialne za zamówienie zabójstwa nie zostały jeszcze zidentyfikowane.
Zabójstwo Kuciaka, podobnie jak zamach na maltańską dziennikarki Daphne Caruana Galizia, odbiły się echem w całej Europie.
Tak bardzo, że Komisja Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych Parlamentu Europejskiego podjęła 19 lutego 2019 r. specjalną uchwałę (2018/2965 (RSP)), koncentrując się na Słowacji i Malcie. W tekście potępiono te dwa państwa członkowskie UE za ich nieskuteczne przestrzeganie praworządności, demokracji i praw podstawowych oraz ogłoszono apel o pilne przyjęcie kompleksowego mechanizmu na szczeblu UE, umożliwiającego radzenie sobie z takimi przypadkami naruszenia zasad praworządności.
Aby upamiętnić pracę Kuciaka i Caruany Galizii, Parlament Europejski postanowił nadać programowi stażów dla dziennikarzy śledczych imię Kuciaka i rozważa utworzenie nagrody dziennikarskiej śledczej imienia Caruana Galizia.
Ale o ile doceniamy uznanie przez UE przypadków i pracy dziennikarzy, nie możemy przestać zadawać tego pytania, dopóki pozostaje ono bez odpowiedzi.
We wspólnym oświadczeniu Europejskie Centrum Prasy i Wolności Mediów (ECPMF) i organizacje partnerskie wzywają do pociągnięcia Słowacji i innych państw członkowskich UE do odpowiedzialności za brak ochrony życia dziennikarzy w przypadku zgłaszania zagrożeń. Słowacja musi rozpocząć dochodzenie w sprawie własnej odpowiedzialności za to, że nie powstrzymało zamachu na Kuciaka.
Społeczeństwo obywatelskie i społeczność wolności prasy podtrzymują pamięć o młodej parze. Rocznica ich śmierci została uczczona na Słowacji i w innych miejscach w Europie czuwaniem i demonstracjami.
Komentarze
Pozostaw komentarz: