Ján Kuciak – pamięć i przestroga

| 25 lut 2019  11:45 | Brak komentarzy


Rok temu na Słowacji, w wiosce oddalonej o godzinę drogi od Bratysławy, dziennikarz Ján Kuciak i jego narzeczona Martina Kušnírová zostali zastrzeleni w swoim domu. Kariera obiecującego dziennikarza śledczego została brutalnie przerwana.

27-letni Kuciak badał możliwe związki między słowackimi i włoskimi bossami przestępczymi, defraudacją środków unijnych i oszustwami podatkowymi. Przestraszył i rozgniewał naprawdę potężnych ludzi i otrzymywał groźby, których policja nie potraktowała w odpowiedni sposób.

W rzeczywistości nie było czasu tak niebezpiecznego, jak obecnie dla dziennikarzy w Europie od czasu zakończenia zimnej wojny w latach 80. XX wieku. Jeśli przeciwdziałania nie zostaną podjęte teraz, jeśli nie zapewnimy odpowiedniej ochrony informatorów i dziennikarzy śledczych – musimy liczyć się z możliwymi fatalnymi skutkami.

Słowacka policja oceniła, że ​​zamordowano Kuciaka, ze względu na jego pracę jako dziennikarza śledczego. Sprawa wywołała masowe protesty i kryzys polityczny na Słowacji. Dziennikarz we Włoszech bada obecnie związek między jego zabójstwem a mafią.

Wokół morderstw Kuciaka i Kušnírovej narastała presja publiczna, a mimo to sprawa pozostała nierozwiązana. Pomimo aresztowań i serii głośnych rezygnacji – premiera Słowacji Roberta Fico i jego gabinetu, a także szefa policji – osoba lub osoby odpowiedzialne za zamówienie zabójstwa nie zostały jeszcze zidentyfikowane.

Zabójstwo Kuciaka, podobnie jak zamach na maltańską dziennikarki Daphne Caruana Galizia, odbiły się echem w całej Europie.

Tak bardzo, że Komisja Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych Parlamentu Europejskiego podjęła 19 lutego 2019 r. specjalną uchwałę (2018/2965 (RSP)), koncentrując się na Słowacji i Malcie. W tekście potępiono te dwa państwa członkowskie UE za ich nieskuteczne przestrzeganie praworządności, demokracji i praw podstawowych oraz ogłoszono apel o pilne przyjęcie kompleksowego mechanizmu na szczeblu UE, umożliwiającego radzenie sobie z takimi przypadkami naruszenia zasad praworządności.

Aby upamiętnić pracę Kuciaka i Caruany Galizii, Parlament Europejski postanowił nadać programowi stażów dla dziennikarzy śledczych imię Kuciaka i rozważa utworzenie nagrody dziennikarskiej śledczej imienia Caruana Galizia.

Ale o ile doceniamy uznanie przez UE przypadków i pracy dziennikarzy, nie możemy przestać zadawać tego pytania, dopóki pozostaje ono bez odpowiedzi.

We wspólnym oświadczeniu Europejskie Centrum Prasy i Wolności Mediów (ECPMF) i organizacje partnerskie wzywają do pociągnięcia Słowacji i innych państw członkowskich UE do odpowiedzialności za brak ochrony życia dziennikarzy w przypadku zgłaszania zagrożeń. Słowacja musi rozpocząć dochodzenie w sprawie własnej odpowiedzialności za to, że nie powstrzymało zamachu na Kuciaka.

Społeczeństwo obywatelskie i społeczność wolności prasy podtrzymują pamięć o młodej parze. Rocznica ich śmierci została uczczona na Słowacji i w innych miejscach w Europie czuwaniem i demonstracjami.

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • POLECAMY

  Dziennikarz Olsztyński
  1-2/2024
     
  BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

  Więcej...


  Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

  Więcej ...


  Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

  Więcej ...


  Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

  Więcej ...  Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

  Więcej...

   

 • RADA ETYKI MEDIÓW

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • ***

 • FACEBOOK

 • ARCHIWUM

 • Fundusze UE

  Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

  Więcej...