Jan Englert i Andrzej Strzelecki z „Treuguttami”

| 17 lut 2020  10:27 | Brak komentarzy

W sobotę, 15 lutego, w Domu Dziennikarza w Warszawie, zostały wręczone Nagrody im. Stefana Treugutta za osiągnięcia w Teatrze Telewizji, przyznawane przez Polską Sekcję Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych AICT/Klub Krytyki Teatralnej Stowarzyszenia Dziennikarzy RP i Kapitułę Nagrody.

Laureatem Nagrody za sezon 2018/2019 został Andrzej Strzelecki za spektakl „Paradiso”, a Nagrody Specjalnej za całokształt twórczości Jan Englert. Dyplomy honorowe wręczali członkowie Kapituły niemal w pełnym składzie (brakowało nieobecnego z przyczyn niezależnych Łukasza Maciejewskiego): Marzena Dobosz, Jan Bończa-Szabłowski, Grzegorz Mrówczyński i Tomasz Miłkowski (przewodniczący).

Galę rozpoczął spektakl-koncert zatytułowany „Dwódziestolecie” w wykonaniu studentów Andrzeja Strzeleckiego z Akademii Teatralnej do jego tekstów i z muzyką Marka Stefankiewicza. Pisownia tytułu nie jest błędem ortograficznym, ale grą słów, bo w koncercie szło o Wodza.

Po laudacjach, które wygłosili Tomasz Miłkowski (dla Jana Englerta) i Grzegorz Mrówczyński (dla Andrzeja Strzeleckiego), spotkanie zwieńczyła rozmowa Grzegorza Ćwiertniewicza z Laureatami (na zdj.).

Uroczystość prowadziła sekretarz Kapituły Nagrody, Katarzyna Michalik-Jaworska. Wśród licznych gości obecny był syn patrona Nagrody, Jan Treugutt.

W krótkich wystąpieniach Laureaci podziękowali za nagrody. Jan Englert zastrzegł jednak, że to jeszcze nie jest „całokształt”, co traktujemy jako obietnicę następnych spektakli. Andrzej Strzelecki zaś wyraził zadowolenie z otrzymanego lauru (jak urodzony satyryk), bo dawno już nie dostał żadnej nagrody.

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • POLECAMY

  Dziennikarz Olsztyński
  1-2/2024
     
  BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

  Więcej...


  Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

  Więcej ...


  Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

  Więcej ...


  Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

  Więcej ...  Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

  Więcej...

   

 • RADA ETYKI MEDIÓW

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • ***

 • FACEBOOK

 • ARCHIWUM

 • Fundusze UE

  Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

  Więcej...