Grzeszni – niezlustrowani

| 15 wrz 2015  10:28 | Jeden komentarz

 

Grzeszni - niezlustrowani2

Byli na jednym roku Wydziału Dziennikarskiego Uniwersytetu Warszawskiego. Studiowali w latach 1952 – 1956. Było ich 252.

„Nasze życiorysy zostały wpisane w historię, taką, jak była i tego się nie zmieni” – napisała po latach Lena Michalczuk-Tykocka. Spotkali się po raz pierwszy po 20 latach, inicjatorem był Mieczysław Kobylarz. Uznali, że były to „cztery lata najpiękniejszej młodości”, byli również ciekawi, „dokąd kto zaszedł” i jak pokonali „trzy ostatnie zakręty historii Polski: odejście od stalinowskiego zamordyzmu, siermiężnych czasów Gomułki i gierkowskiego otwarcia na Zachód”. Pomysł chwycił i organizacją pierwszego spotkania – w roku 1976 -zajęli się Jan Budkiewicz i Zdzisław Kazimierczuk. Pierwszy, wówczas bezrobotny reżyser filmowy, drugi – sekretarz Zarządu Głównego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Spotkań, które odbywały się Jachrance, Radziejowicach i Wildze było dziewięć. Ostatnie w 2006 roku – pół wieku po ukończeniu studiów. Nawet mieli zamiar „sztandar wyprowadzić”, ale nie… Spotykają się nadal, choć jest ich coraz mniej. W gościnnym lokalu Federacji Związków Zawodowych Pracowników Kultury i Sztuki, przy Żelaznej.

Na dodatek, z własnych pieniędzy wydali trzy tomy wspomnień „Grzeszni – niezlustrowani” (w 2000, 2003 i 2014 roku). Ostatni tom ma podtytuł „część trzecia – ostatnia”. Pasjonująca to lektura!

Kiedy zapytałam pana Jana, skąd taki tytuł, powiedział mi, że zainspirował go IPN, szperający w naszej osobistej przeszłości, dalekiej i bliskiej. Postanowili zlustrować się sami. Możemy przekonać się, co z tego wynika.

Trzeci tom wspomnień „Grzeszni – niezlustrowani. Część trzecia – ostatnia” można nabyć za 20 zł (cena zupełnie jak za PRL) u pana Jana Budkiewicza, tel. 602 241 931.

A my zapowiadamy na tych łamach „ciąg dalszy”.

Barbara Janiszewska

Komentarze

Jeden komentarz do “Grzeszni – niezlustrowani”

  1. Andrzej
    wtorek, 15 - wrz - 2015, godz. 14:39

    Proponuję zająć się jeszcze dwoma początkowymi tomikami. Pisane w innym czasie, kiedy wszyscy byliśmy młodsi a wspomnienia były świeższe – dają fajną mozaikę. Niestety, te tomy dotychczas zostały poza cyfryzacją, może organizacja dziennikarska to odmieni.

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński
    3/2024
     
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...