Andrzej Dobrzyński nie żyje. Andrzeju – „tak się nie robi”!

| 2 cze 2023  23:41 | Brak komentarzy

Andrzej Dobrzyński nie żyje (11 kwietnia 1929 – 26 maja 2023). Trudno uwierzyć, że to prawda! Wydaje się, że tak niedawno piliśmy Jego zdrowie z okazji ukończenia 90 lat. Wtedy życzyliśmy Jubilatowi… „aby Twój wiek liczony był w liczbie przyjaciół, a nie przeżytych lat…”. Było to w maju 2019 roku.

Dziennikarz, Redaktor, Publicysta, prawnik z wykształcenia był z nami „od zawsze”. Wiele uczynił dobrego dla całego środowiska i czytelników. Jak mówił, „przez całe życie starał się być wierny zasadom”. Nie zabiegał o popularność i splendory. Wiele razy w „twórczych sporach” przy Foksal 3/5 potrafił mówić „nie”, ale zyskiwaliśmy wszyscy. Andrzej zawsze zresztą mówił, że pracę społeczną w samorządzie dziennikarskim zaczął, zanim powstało Stowarzyszenie. Był członkiem Związku Zawodowego Dziennikarzy przed rokiem 1952. Pomagał w odbudowie Domu Dziennikarza.

Andrzej Dobrzyński był reporterem miejskim w „Robotniku” (1948), potem reporterem w „Rzeczpospolitej” (1949 – 1950). Pracował w „Głosie Pracy” i „Kurierze Polskim”, dziesięć lat był wiceszefem „Sztandaru Młodych” (nie chciał być naczelnym), potem został Szefem „Radaru”.

W marcu 1975 roku powierzono Mu kierowanie redakcją tygodnika „Prawo i Życie”. I jako prawnik uczył nas szanowania zasad i prawa. Za to właśnie w roku 1987 otrzymał Nagrodę im. Bolesława Prusa. To Jemu zawdzięczała redakcja umocnienie pozycji na rynku mediów i opinię pisma opiniotwórczego, a także znaczące zwiększenie jednorazowego nakładu.

Miał bogaty życiorys, wiele odznaczeń i nagród. Redaktor Senior od 1 listopada 1993 roku był na emeryturze, ale nadal pozostał aktywny. Zawsze mogliśmy czerpać z Jego doświadczenia i rad.

Pytam sama siebie – dlaczego? Jeszcze niedawno spotykaliśmy się na Sadach Żoliborskich i w Domu Dziennikarza. Na ostatnim spotkaniu świątecznym płacił składki i uścisnął Joasię Węgrzyniak, mówiąc: „To już kochana, chyba moje ostatnie składki”. Trudno będzie Go zastąpić.

Barbara Janiszewska


Pożegnanie Redaktora Andrzeja Dobrzyńskiego we wtorek 6 czerwca 2023 roku o godzinie 10,00, w drewnianym kościele na Cmentarzu Bródnowskim.


 

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński
    4/2024
       
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...