Andrzej Bilik (7 VIII 1939 – 30 IV 2023)

| 11 maj 2023  17:48 | Jeden komentarz

ŻEGNAMY DOSKONAŁEGO DZIENNIKARZA, PISARZA i TŁUMACZA, SERDECZNEGO KOLEGĘ i PRZYJACIELA

Trudno pisać o Kimś, kogo znałam lat kilkadziesiąt – nie tylko jako znakomitego korespondenta (w Brukseli, w Paryżu), na trudnych placówkach, ale także jako dziennikarza znającego swój fach i mającego (oprócz wiedzy) dobre pióro.

Z Andrzejem spotkaliśmy się w Polskiej Agencji Prasowej, w Redakcji Zagranicznej, ale poznałam Go wiele lat wcześniej – jako czytelniczka tekstów prasowych, oglądająca TV i słuchająca radia.

Potem spotkaliśmy się w Domu Dziennikarza i kilkadziesiąt lat łączył nas adres Foksal 3/5. Andrzej był w Stowarzyszeniu od roku 1962, cały czas jako członek Oddziału Warszawskiego. W listopadzie 2012 roku został sekretarzem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Dziennikarzy RP ds. międzynarodowych i był nim do marca 2017 roku.

W swoim życiorysie i pracy w mediach „zmieścił” również czas, kiedy był dyplomatą (attache i potem ambasador w Algierii). Był również redaktorem naczelnym „Kuriera Polonijnego”, był także komentatorem w „Gazecie Prawnej”.

Najlepiej jednak posługiwał się piórem i kamerą. Napisał dziewięć książek, m.in. „Ambasada”,”Polityka, politycy” , „Piórem i kamerą”. Laureat wielu nagród i odznaczeń.

Był związany z władzą w PRL, reprezentował stronę partyjno-rządową podczas obrad Okrągłego Stołu. To wszystko sprawiło, że znalazł się na słynnej liście Stefana Kisielewskiego, opublikowanej w „Tygodniku Powszechnym” w roku 1984 jako ”kontakt operacyjny Służby Bezpieczeństwa PRL” – dokumenty na ten temat zgromadzone w IPN zmieściły się w pięciu tomach.

Urodził się w Sosnowcu, żył i pracował w wielu miejscach na świecie, spoczął na cmentarzu w Będzinie.

Nie zapomnimy.

Barbara Janiszewska

Komentarze

Jeden komentarz do “Andrzej Bilik (7 VIII 1939 – 30 IV 2023)”

  1. Marek Książek
    piątek, 12 - maj - 2023, godz. 09:59

    Poznałem Pana Andrzeja na Foksal 3/5 dzięki temu, że razem znaleźliśmy się w Zarządzie Głównym SDRP. Imponowała mi ta powierzchowna w sumie znajomość, jako że to była LEGENDA. Jego kontakty ze służbami specjalnymi PRL, podobnie jak wielu innych korespondentów zagranicznych, nie były niczym nadzwyczajnym; w końcu reprezentował to państwo, jakiekolwiek ono wtedy było, ale było to POLSKIE Państwo. Cześć Jego pamięci !

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński
    4/2024
       
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...