Alina Kietrys laureatką nagrody Marszałka Województwa Pomorskiego

| 30 lip 2020  20:29 | Brak komentarzy

Nagrody Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru przyznawane są już od roku 1999. W tym roku ze względu na pandemię uroczyste rozdanie tych nagród zostało przesunięte. I dopiero pod koniec lipca w Teatrze Wybrzeże odbyła się ta ważna dla ludzi teatru uroczystość.

Laureatką nagrody specjalnej dla osób zasłużonych dla kultury została redaktor Alina Kietrys, krytyczka teatralna, dziennikarka i publicystka, a także członkini Zarządu Klubu Krytyki Teatralnej SDRP zajmująca się od wielu lat sprawami kultury, promowaniem dokonań pomorskich środowisk twórczych i artystycznych w wielu mediach również ogólnopolskich. Do dzisiaj redaktor Alina Kietrys związana jest z Instytutem Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Gdańskiego.

Nagrody Specjalne marszałek województwa przyznaje za wybitne zasługi w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony kultury na rzecz mieszkańców województwa pomorskiego. Oprócz red. Kietrys tę nagrodę otrzymali również prof. Ewa Nawrocka – znawczyni teatru, krytyczka za wieloletnią twórczą obecność w pomorskim życiu akademickim, teatralnym i literackim i Ryszard Jaśniewicz – aktor i reżyser za niestudzoną aktywność na scenach teatralnych Pomorza.

Laureatami nagród teatralnych Marszałka Województwa Pomorskiego za rok 2019 zostali: Paweł Aigner za reżyserię operetki „Karmaniola, czyli od Sasa do Lasa” Stanisława Moniuszki w Teatrze Wybrzeże, Agata Bykowska za rolę Maryni w operetce Stanisława Moniuszki „Karmaniola, czyli od Sasa do Lasa” w Teatrze Wybrzeże, Katarzyna Figura za tytułową rolę w spektaklu „Fedra” Jeana Racine`a w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego w Teatrze Wybrzeże.

Obok tych nagród wyróżniających najlepsze kreacje, realizacje sceniczne czy reżyserię, ustanowiono niedawno nagrodę dla młodego utalentowanego i świetnie zapowiadającego się artysty. Wyróżnienie to dedykowane jest pamięci profesora Jana Ciechowicza (1949-2017) – teatrologa, literaturoznawcy, profesora nauk humanistycznych. W tym roku nagrodę im. prof. Jana Ciechowicza, dedykowaną młodej, rokującej wielkie nadzieje wręczono Monice Janik, aktorce Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku, za wykreowanie wybitnych, wrażliwych i zarazem dojrzałych ról na słupskiej scenie, w tym za rolę Porcji w spektaklu „Kupiec wenecki” Williama Szekspira w reżyserii Szymona Kaczmarka. Laur za Przedstawienie Roku 2019 trafił właśnie do Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku za spektakl „Kupiec wenecki” Williama Szekspira w reżyserii Szymona Kaczmarka.

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy.

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński
    3/2024
     
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...