Alicja Kietrys i Tomasz Miłkowski – zasłużeni kulturze

| 25 kwi 2024  08:51 | Brak komentarzy

Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz, na podstawie ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, nadał medale dwojgu członków naszego Stowarzyszenia. Redaktor Alinie Kietrys Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Redaktorowi Tomaszowi Miłkowskiemu Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

GRATULUJEMY!

Alina Kietrys od roku 1969 przez prawie 40 lat pełniła różne funkcje, w tym kierownicze, w Rozgłośni Polskiego Radia i Ośrodku Telewizyjnym w Gdańsku. Zajmowała się tworzeniem programów upowszechniających kulturę regionu (Errata), tworzeniem filmów dokumentalnych o pisarzach, aktorach i plastykach Wybrzeża. Była publicystką i kierownikiem działu kultury w „Głosie Wybrzeża”, redagując m.in. dodatek kulturalny „Delta” poświęcony literaturze, teatrowi, filmowi i sztukom wizualnym.

Była też redaktorką w miesięczniku kulturalnym „Autograf”. Od dziesięciu lat pracuje w Magazynie Pomorskim, a do roku 2018 jest redaktorką naczelną, twórczynią koncepcji Rocznika Sopockiego, w którym publikowane są teksty o historii i kulturze miasta. Jest sekretarzem i współtwórczynią Ogólnopolskiego Konkursu im. Andrzeja Żurowskiego na recenzje teatralne dla młodych krytyczek i krytyków teatralnych. W PWN wydała reportaże historyczno- biograficzne pt. „Niespokojni” o życiu i dokonaniach Lecha Bądkowskiego, Jana Karskiego, Stefana Kisielewskiego, Marian Kołodzieja, Jacka Kuronia i Kazimierza Moczarskiego. Na Uniwersytecie Gdańskim prowadziła zajęcia dotyczące publicystyki kulturalnej i gatunków dziennikarskich. Przez dziesięć lat była członkinią komitetu organizacyjnego Międzynarodowej Konferencji Media-Biznes – Kultura. Alina Kietrys nieprzerwanie aktywna pracująca nad edukacją kulturalną i upowszechnianiem kultury nie tylko na Pomorzu.

Tomasz Miłkowski jest powszechnie znanym, cenionym publicystą kulturalnym, recenzentem teatralnym, autorem wielu książek i redaktorem licznych zbiorowych publikacji, także międzynarodowych na tematy kulturalne, głównie teatru i literatury około teatralnej. Od wielu lat wchodzi w skład redakcji międzynawowego czasopisma „Critical Stages”.

Od ponad 20 lat przewodniczy polskiej sekcji Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych, będącej jednocześnie Klubem Krytyki Teatralnej Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej. Uczestniczy w pracach wielu komitetów organizacyjnych jury festiwali i konkursów teatralnych. Jest twórcą i od wielu lat redaktorem internetowego magazynu literacko-teatralnego „Yorick”.

W ubiegłym roku ukazało setne wydanie magazynu. Wielokrotnie uczestniczył i przewodniczył jury festiwali teatralnych w kraju i za granicą (m.in. Litwa, Ukraina). Brał udział w międzynarodowych sympozjach, był członkiem i przewodniczącym kapituł konkursów teatralnych m.in. im. Cypriana Norwida, Nagrody im. Tadeusza Żeleńskiego Boya, konkursu dla młodych krytyków im, Andrzeja Żurowskiego, międzynarodowego konkursu im. Szymona Szurmieja na sztukę o tematyce żydowskiej. W dorobku edytorskim ma m.in. książki: „Teatr Norwida”, „Teatr Siemion”, „166 monodramów”. Jest współautorem kilkudziesięciu książek edukacyjnych m.in. „Szkolny słownik terminów teatralnych”.

Od wielu lat wchodzi w skład władz oddziału warszawskiego SDRP , ostatnio jako przewodniczący. Jest też sekretarzem ds. międzynarodowych Zarządu Głównego Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej.

(am)

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński
    1-2/2024
       
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...