Potęga Prasy przeminęła…

| 29 lip 2023  19:31 | Brak komentarzy

Drugi turnus obozu dziennikarskiego dla młodzieży w Rewalu minął i tym samym 26 edycja obozu dziennikarskiego Potęgo Prasy przeszła do historii.

Po tych czterech tygodniach wytężonej pracy powstały: 2 numery gazety Rewalacje, 768 godzin programu radiowego Rewal Stacji 99,2 FM, oraz 4 materiały telewizyjne dla RewaTV. Ponadto powstawały materiały na portal internetowy i reklamy dla lokalnych przedsiębiorców i sponsorów oraz partnerów obozu dziennikarskiego.

Młodzież zaangażowana w tworzenie materiałów medialnych dawała z siebie wszystko, a niektórzy przekraczali również granice, których w miejscowości rodzinnej by nie przekroczyli. Wszystko pod doskonałą opieką fachowej i profesjonalnej kadry instruktorów i profesjonalistów związanych z mediami. Przez cztery tygodnie Ośrodek Wypoczynkowy Mieszko w Rewalu był koncernem medialnym, którego pozazdrościł by pewnie nie jeden prezes firmy – wszystko działało jak w dobrze zaprojektowanej maszynie. Dla wielu uczestników był to pierwszy taki wyjazd, gdzie mogli spotkać się z rówieśnikami o podobnych zainteresowaniach i zafascynowanych funkcjonowaniem mediów.

Rozmowa z Kają Jakubowską (13 lat), uczestniczką obozu dziennikarskiego Potęga Prasy

Czy zanim przyjechałaś do Rewala, to czegoś się obawiałaś?
– Obawiałam się, że się nie odnajdę, ale odnalazłam się i jest bardzo fajnie.

Czy po tym obozie dziennikarskim, będziesz działac coś dalej w mediach szkolnych?
– Zapewne będę chciała się zaangażować w tworzenie gazety szkolnej

Przez ostatnie kilka dni udzielałaś się tu bardzo aktywnie na antenie radia Rewal Stacji 99,2 FM i całkiem nieźle Ci to wychodziło. Czy może w przyszłości chciałabyś pracować w radiu?
– Mojej przyszłości raczej nie wiążę w chwili obecnej z pracą w rozgłosni radiowej, bardziej mnie interesują służby mundurowe. W przyszłości chciałabym pracować w Straży Granicznej.

W trakcie obozu dziennikarskiego wszyscy byliście zaangażowani w tworzenie gazety, takiej prawdziwej, która ukazuje się w trakcie turnusu. Czy Ty również zaistniałaś na łamach Rewalacji?
– Tak, napisałam dwa artykuły. Jeden dotyczył wszechobecnych mew, których tu trudno nie usłyszeć i nie zobaczyć. Drugi artykuł to recenzja ksiązki

Czy oprócz pracy typowo dziennikarskiej macie czas na jakieś innw zajęcia?
– Byliśmy na koncercie Cleo, byliśmy na festiwalu muzyki jazzowej w Janowie, chodzimy po plaży i kąpiemy się w morzu, jechaliśmy kolejką wąskotorową, zwiedzaliśmy okolicę Rewala i innych miejscowości.

Czy coś byś zmieniła tutaj na obozie dziennikarskim?
– Myślę że nie ma za bardzo co zmieniać, a jest tu bardzo fajnie. Chciałabym przyjechać tu z moim najlepszym przyjacielem, żeby zobaczył, że praca dziennikarza jest pożyteczna i potrzebna innym ludziom.

Czy jeśli byś miała hipotetyczną sytuację, gdzie mogłabyś wybrać między przyjazdem tutaj na obóz dziennikarski a wyprawę do Grecji nad Morze Egejskie, to co byś wybrała?
– Wolałabym przyjechać tu do Rewala. Pomimo, że chciałabym pojechać również do Grecji, to tutaj mam znajomych i fajną zabawę. Nowi znajomi to cenny podarunek i może kiedyś te znajomości zaowocują w życiu dorosłym.

Czy nagroda w postaci pobytu na takim obozie dla dziennikarzy to dobry pomysł? Czy wolałabyś inną nagrodę?
– Oczywiście atrakcyjne nagrody są fajne i dają dużo radości za wygrany konkurs. Jednak pobyt tutaj pozwala na poznawanie nowych ludzi i wymienianie się doświadczeniami z innymi uczestnikami. Można powiedzieć, że tutaj pomimo wakacji czegoś możemy się nauczyć, czego w szkole nam nie pokazano. Zachęcam wszytkich do udziału w konkursach i w takich obozach dziennikarskich bo to cenne doświadczenie.

Dziękuję za rozmowę i do zobaczenia może za rok.

 

Rozmawiał: Ireneusz Michał Hyra
Foto: Kajetan Owczarek

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński
    3/2024
     
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...