W rankingu wolności prasy Polska coraz niżej

| 23 maj 2022  20:26 | Brak komentarzy

W Światowym Dniu Wolności Prasy, Reporterzy bez Granic w nowym rankingu wykazali obniżenie notowań Niemiec i Polski. Republika Federalna Niemiec spadła o trzy miejsca na pozycję 16 wśród 180 krajów objętych badaniem, a Polska z miejsca 64 na 66.

W uzasadnieniu autorzy raportu stwierdzają: „Choć Polska ma zróżnicowany krajobraz medialny, świadomość społeczna w zakresie wolności prasy pozostaje słaba. Po przekształceniu mediów publicznych w narzędzia propagandy rząd wielokrotnie podejmował próby zmiany linii redakcyjnej mediów prywatnych i kontrolowania informacji na tematy drażliwe”.

Reporterzy bez Granic zaznaczają, że „po osiągnięciu apogeum w roku 2020 podczas ‘Strajku Kobiet’ poziom przemocy spadł, zarówno ze strony policji, jak i grup ekstremistycznych przeciwnych temu ruchowi. Ataki na dziennikarzy pokazały jednak, że organy ścigania nie są w stanie skutecznie ich chronić ani zagwarantować im praw podczas protestów. W 2021 roku nawet celowo uniemożliwiono dziennikarzom relacjonowanie kryzysu uchodźczego w pobliżu granicy z Białorusią, dokonując arbitralnych i brutalnych aresztowań”.

Podobnie jak w poprzednich latach na szczycie rankingu są kraje skandynawskie. Szósty raz z rzędu na pierwszym miejscu jest Norwegia, a za nią – Dania i Szwecja.

Estonia na czwartym miejscu jest pierwszą byłą republiką radziecką, która znalazła się w pierwszej piątce. Kolejne kraje w pierwszej dziesiątce to: Finlandia (miejsce 5), a po niej kolejno: Irlandia, Portugalia, Kostaryka, Litwa oraz Liechtenstein.

Rosja zajmuje miejsce 155, notując spadek o pięć miejsc w porównaniu z rokiem ubiegłym. „Od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku prawie wszystkie niezależne media zostały zakazane, zablokowane i/lub uznane za 'zagranicznych agentów’. Wszystkie inne podlegają cenzurze wojskowej” Erytrea (179) i Korea Północna (180) zamykają ranking wolności prasy, jak to miało miejsce w poprzednich latach. Wspólną cechą obu krajów jest to, że rząd sprawuje całkowitą kontrolę nad przepływem informacji.

Chiny zajmują 175 miejsce, między innymi ze względu na niemal wszechobecną cenzurę Internetu i nadzór, jak również propagandę w kraju i za granicą. Kolejne miejsca zajmują: Turkmenistan (177) oraz Iran (178).

(a)

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...